KYBERBEZPEČNOST

Čím více jsem viděl dokumentů na toto téma, s čím více lidmi, kteří k tomu mají co říct, jsem se potkal, tak tím více jsem měl strach použít můj klasický Google Chrome internetový prohlížeč a cokoliv do něho napsat. Měl jsem také strach jít do mého Seznamáckého emailu a řešit tam nějaké citlivé téma, které bych na ulici mezi lidmi normálně neřešil. 

A v neposlední řadě jsem se vystihoval jako rubač ve štole z toho, že mě dokáže někdo identifikovat podle IP adresy a podle toho si dohledá mé kryptoměnové adresy a když na nich budu mít takový obnos peněz, který bude dostatečnou motivací pro někoho si dát tu práci, tak mě může prostě dostat. A docela jednoduše. A nebo si spojí mou IP adresu s mou adresou bydliště, k tomu si dohledá informace, že vlastním nějaké drahé kovy a bum ho! Protože jsme všichni naivky. Ale totální. Jedeme si jakože jednosměrný kanál od našeho monitoru, myši a klávesnice směrem do celého světa a máme pocit, že všechny naše úkony někdo nesleduje a neanalyzuje. Nebo jsem konspirátor? Ale kameru si všichni zaděláváme, co? =D

Mě to jako fakt vyděsilo natolik, že jsem se rozhodl jít do akce a změnit internetový prohlížeč, email a pořídit si VPN.


#1 - Brave

Naprostá frajeřinka z dílny Švýcarů. Vlastně všechno včetně emailu a VPN je z jejich dílny, z jedné firmy, mordy firmy. Když si projedeš jejich socky, tak uvidíš samý boj za svobodu slova, za právo na soukromí a tak dále. Prostě srdcaři jak William!

Tento internetový prohlížeč je kompletně v češtině, blokuje ti reklamy (tím pádem šlape rychleji při načítání menšího obsahu),, můžeš si však zapnout jejich reklamy (viz. cool obrázek - to jsou alespoň reklamy!) a oni ti za ně budou platit v jejich kryptoměně BAT (nyní za hubičku, tak jako bitcoin v roce 2010 a kde je dnes kluk jeden ušatý, viď). 

A teď to hlavní, neposkytují o tobě nikomu žádné údaje, jelikož jsou všechny na naší straně šifrované! Prostě nikdy nikdá nikoho nikdajs nikec! Za vše hovoří například toto jejich upozornění: 

"Pro ochranu vašeho soukromí není tento výpis Brave Rewards ukládán, nahráván ani zaznamenáván jinam než na vaše zařízení (tento počítač). V případě ztráty dat z vašeho zařízení vám společnost Brave tento výpis nebude moci zpětně poskytnout."

Tady máš, instaluj, synchronizuj se všem tvými zařízeními a pohybuj se na netu bez zanechávání svých stop. 

Tohle je dámy a pánové BRAVE.


#2 - ProtonMail

Že mi někdo čučel přes rameno, když jsem psal jako kluk zamilovaný dopis své frajerce, mi taky nebylo příjemné, tak proč by mi to teď nemělo vadit? Jenom proto, že už to nepíšu perem na papír? Že mám pocit, že robot neprojíždí mé maily a nehledá na zakázku vybrané slova? Že každý stisk mé klávesnice nebo pohyb myší nemůže být zaznamenávaný? Nedělám si tady vůbec žádné iluze o Googlu ani Seznamu, všechno je na prodej a my jsme tím artiklem. Nejsem konspirační přeháněč, ale taky nechodím s růžovými brýlemi. 

Tento výmysl vznikl v roce 2013 jako produkt vědců, kteří se potkali v CERNU a chtěli zajistit globální civilní online bezpečnost. Nyní email využívají miliony lidí po celém světě, včetně mě. Můžeš ho mít zdarma a nebo si zvolíš profi službu s dalšími funkcemi a podpoříš také celou za mě super věc. 

Jak Švýcaři dělají precizní nože a hodinky, tak tento email mě taky hodně baví.

Král mezi taktními emaily ProtonMail.


#3 - ProtonVPN

A nakonec třešnička jejich dortu. V rámci ProtonMailu (tuto službu lze samozřejmě využít, i když jejich email nechceš) si můžeš za pár éček nechat cestovat svoji IP adresu po celém světě, takže kde bydlíš nikdo díky tvému brouzdání na internetu nezjistí, respektive si nebude schopný přiřadit a spárovat tvoji IP adresu s tvojí skutečnou adresou, kde bydlíš. 

Navíc jsem zaznamenal výhodu přesměrování do Velké Británie, kde je větší trh a reklamy za které dostávám zaplaceno se zobrazují ve větším množství (v nastavení lze zvolit frekvenci 1-5 za hodinu, ale když je malý trh, tak maxima nemusí být dosažena). 

Je to pro mě osobně jedna z klíčových věcí v mém přístupu k celému kybersvětu, tohle je vynález chránící také mou kryptoměnovou peněženku.

Smekám a děkuji ProtonVPN.


Internetu čest a bezpečnosti na něm osvětu!