Jsem připraven

05.07.2022

Zdravím všechny lovce aktiv a jejich ochránce života!

Přes 18 let se zajímám o vlastní připravenost na krizové situace, přičemž to začalo sebeobranou ve formě juda a následně mého milovaného thajského boxu. Dostal jsem se k tomu díky pohybu po ostravských ulicích, které jsou pro náctiletého jinocha dosti konfliktní, neboť potkáváte další náctileté kohouty, již si hájí své teritorium.

Myšlenka připravenosti se ve mně usadila a klíčila, až dozrála do potřeby umět si postavit lesní přístřešek, rozdělat oheň, najít a získat pitnou vodu či si zajistit potravu (vyrůstání na vesnici také dosti pomohlo). Brnkalo mi to na strunu vlastní soběstačnosti, na pocit, že se o sebe (a své blízké) dokážu kdykoliv postarat, a to mi dodávalo větší a větší životní klid. 

Před cca 10 lety jsem se však začal více zajímat o chod celého systému společnosti (finance, energie, vláda, bezpečnostní složky) a došlo mi, že je to všechno založené na obrovské důvěře. Všichni spoléháme a věříme v to, že na důležitých pozicích jsou erudovaní lidé, kteří vždycky ví, co a jak mají dělat a také to udělají. Jenže opak je pravdou. Je to jedno velké divadlo, kdy skoro nikdo nic neví, jenom předstírá, že ví, a jakmile se stane nějaký průser, tak téměř vždy je pouze a jenom na nás samotných, abychom se o sebe postarali. I nyní v období blahobytu, kdy všechno relativně funguje, je pouze a jenom na nás, abychom se v prvních minutách přepadení o sebe postarali, než přijede policie, abychom blízkému poskytli první pomoc do příjezdu záchranky nebo se pokusili uhasit požár, než dorazí hasiči. A to se nic neděje, neprobíhá žádná celorepubliková, kontinentální či světová krize (blackout, pád meteoritu, přílet UFO, hromadné stávky a demonstrace, OPRAVDOVÁ pandemie, válka na našem území atd.).

A teď se sami sebe zeptejte, jak dlouho by bylo pouze a jenom na nás, abychom se o sebe postarali, kdyby se stal nějaký větší průser? Nebyly by to minuty, ale hodiny, dny či týdny. A vzápětí se sami sebe zeptejte, co byste dělali? Dokázali byste se o sebe a své blízké postarat? Jste připraveni strávit ve vašem bytě či domě alespoň 2 týdny, aniž byste ho museli opustit? Dokázali byste přežít ve vašem autě 2-3 dny, kdybyste v zimě uvízli v opravdu velké a nepohyblivé koloně? A dokázali byste opustit vaše obydlí v řádech minut, kdyby vám začalo hořet nebo jste se museli z jiných důvodů evakuovat? A nemyslím tím vyběhnout pouze v trenách a s telefonem v ruce, neboť tím byste si mohli z malé nepříjemné situace vytvořit poměrně velkou osobní krizi.

Nechci nikoho tímto strašit, navíc tohle není můj výmysl, ani výmysl nějakého bláznivého preppera (člověk připravující se na krizové situace), ale když půjdete na stránky ministerstva vnitra, policie, hasičů či IZS, tak tam najdete přesné manuály, jak se v jednotlivých krizových situacích chovat a co by mělo obsahovat vaše evakuační zavazadlo, které by měl mít každý občan ČR nachystané! To jste asi nevěděli, co? A já se tomu ani nedivím, jelikož to v televizi neuvidíte ani neuslyšíte. Politici o tom nemluví, ve školách se o tom nemluví, vlastně nikde se o tom nemluví. Teda abych někomu nekřivdil, tak ve Švýcarsku se o tom už hooodně dlouho mluví a od roku 2012 nedostanete stavební povolení, pokud daná nemovitost (včetně bytových domů) nemá vyprojektovaný protiletecký kryt s ubikací, filtračním systémem vzduchu a zásobárnou na vodu a potraviny.

Kdo by se chtěl vlastní připravenosti více věnovat, tak jsem pro něho na mém webu sepsal a nafotil vybavení bytu, auta, dvou evakuačních zavazadel a věcí, které by měl mít člověk při odchodu při sobě. Obsah i krizový plán se samozřejmě liší od toho, jestli jsi muž či žena, jestli máš či nemáš dítě, jestli bydlíš v bytě v hlavním městě a nebo v domečku na vesnici, ale myslím si, že ze 75% bychom to měli mít všichni plus minus stejné. Za mě je důležité myslet moderně, takže příprava na přežívání v lesích je minimální, tudíž se doporučuji hlavně zaměřit na energetickou soběstačnost (u domů fotovoltaiky, baterie a studna, v bytech powerbanky na dynamo či solár a dostatečnou zásobu potravin a vody).

A hlavně to chce klid, strach je náš největší nepřítel. Avšak klidem nemyslím naivitu.

Lovec