Sparta!

Ne, opravdu nemyslím onen "slavný" fotbalový klub. Zájem o tento sport sice jenom kvete, ale umění přežití jako základní podstata života se nám krapet vytrácí. Až příliš se spoléháme na státní bezpečnostní aparát, že v případě akutní potřeby přijede včas a nebo že se o nás dlouhodobě postará, pokud to celé tady půjde do kytek (v historii lidstva by to nebylo poprvé bohužel). Já si z hloubi srdce přeji, aby k tomu nikdy samozřejmě nedošlo a všechny ty věci níže na fotkách zdědily mé děti, které je taky doufám nikdy nebudou muset použít, ale... Kdo bývá připraven, nebývá překvapen. Lepší mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat.

Nestavím protiatomový kryt a shromažďování věcí se nevěnuji denně jako "blázen", ale kdykoliv se ke mně postupem času dostane něco, co zapadá do konceptu soběstačnosti, tak si to prostě schovám. Celá má rodina je pak kdykoliv připravena vzít si pouze pár předem připravených zavazadel a dokázali bychom si zvednout šanci na přežití o desítky procent, kdyby se to tady semlelo.

K zamyšlení na tom ale je to, že tyto základní informace o základních lidských potřebách a jak si je zajistit, jsem se nedozvěděl ze základní školy, ani ze střední školy, ale vlastním bádáním mimo tyto instituce. Ale pozor, na mé nejperfektnější vysoké škole UP Palackého na geniálním oboru Rekreologie (plánování volného času, chataři, indiáni, dělat věci jinak ve spojení s přírodou) jsem měl možnost absolvovat kurzy přežití a další parádičky, takže tady palec nahoru lidem, kteří si tuto státní instituci ohnuli podle své vize života! Ale výjimka potvrzuje pravidla. Prostě je pouze a jen na nás rozlišit to podstatné od toho pozornost odvádějícího, co nás denně obklopuje. Každý ale víme, co to v nás vyvolává, když den neteče voda nebo večer vypadne na několik hodin elektřina. Tak málo stačí a v mnohých vypukne panika, protože nejsou na takové situace byť ani v myšlenkách připraveni. A elektrárny a vodárny jsou závislé na lidech, na strojích, na jejich obsluze. A parádní karanténa díky paní Kolombové Covidové ukázala, že ke kolapsu zásobování stačí tak strašně málo. Jsme úžasný organizmus velkého množství spolupracujících lidí, ale s tím jak exponenciálně rosteme, tak ztrácíme soběstačnost a stáváme se více a více křehkými. A celek je vždy natolik silný, jako je jeho nejslabší jedinec.

Na internetu najdeš mnoho seznamů věcí, které by ti v "survival kit" neměly chybět. Při sestavování balíčku na přežití mysli prostě na to nejhorší, co by se mohlo stát. Mysli na to, jak by sis obstaral vodu, jídlo, teplo, ošetřil si zranění, čím by ses bránil a čím by jsi platil v době, kdy čísla na monitoru budou vymazány a bankovky se stanou obyčejnými papírky. A nezapomeň si tam dát nějakou tištěnou literaturu o rostlinách, manuál na přežití, první pomoc, atd. Já mám něco ve vícero kusech podle počtu členů domácnosti. Vše co nejvíce rovnoměrně rozložené, aby měl ideálně každý to samé + pár speciálních věcí navíc. 


Všechny věci rozděluji do 3 kategorií:

1) ÚTĚK
Tato kategorie Obsahuje pro každého pouze jednu velkou zbraň (puška, luk, kuše), batoh s nejnutnějšími věcmi (nůž, pilka, lékárnička, filtr na vodu, křesadlo, semínka plodin, telefon s nabíječkou na dynamo, termoizolační fólii, drahý kov, atd.) a spacák. Batohy se berou jako první a je i není (neustále se inovují) v nich naprosto vše na nekomfortní přežití téměř kdekoliv. V této kategorii není obsažena voda ani jídlo, které je potřeba v danou chvíli přibalit a nebo obstarat až na cestě. Zde se nepočítá s nutným přesunem za pomocí vozidla. Představ si použití této kategorie v situaci, kdy ti jde o holý život a každá vteřina rozhoduje.

2) ODCHOD
Obsahuje vše z první kategorie a k tomu navíc pevnou bednu (už se dělá na druhé) s dalšími věcmi  (stan, vařič, oblečení, jídlo a vodu pro 3 lidi na měsíc, kanystry s benzínem a hlavně taky med jako zdroj energie a platidlo) zajišťujícími podstatně větší míru komfortu přežití. Aby se dalo s celou kategorií počítat, je potřeba mít vozidlo na přesun.

3) MŮJ DŮM = MŮJ HRAD -  se zaobírá jediným cílem a to udělat z místa, kde momentálně žiji, co nejvíce soběstačné místo a to vzhledem k tomu jestli jsem v bytě, v domě, ve svém nebo v pronajatém. Značka ideál je ve svém domě (myšleno bez hypotéky), s vlastní studnou, lesem za domem, na střeše fotovoltaikou, větrnou elektrárnou, dostatečnou baterií pro uchování energie, sběrníkem dešťové vody, čističkou, permakulturní zahrádkou, zásobami jídla na minimálně jeden rok, atd. a hlavně s dobrými sousedy (vztahy nevznikají, vztahy se budují). Pokud to ještě nemáš, tak jako ani já ne, tak z toho nepadej do před apokalyptické deprese, ale pouze se zamysli, jestli tohle není ten pravý dostatečně dobrý důvod, proč vydělávat peníze. Věci z této kategorie nejsou jednoduše přenositelné na jiné místo a tak se s nimi počítá v situaci, kdy budeš muset zůstat ne jednom místě po delší dobu, aniž bys mohl místo opustit a nebo ti mohl kdokoliv z venčí pomoci. Třeba ten náš stát profesionálně řízený jako firma =D

Když už se ti nebude chtít číst nějaká vybraná literatura na toto téma, tak se určitě podívej na videa Beara Gryllse, který zpopularizoval celé přežití v přírodě díky jeho pořadu na Discouvery. Ten borec ví o čem mluví, má za sebou bohatou historii a  i když je ten pořad dělaný tak, aby byl v prvé řadě koukatelný pro diváka sedícího na gauči, tak ty informace jsou velice funkční.

Ale přece jenom, jestli by jsi chtěl opravdu něco na toto téma přečíst, tak ti bude stačit jedna jediná kniha (manuál), kterou najdeš níže ke stažení. Je velice vtipná a ještě více praktická. A hlavně na míru uzpůsobená na naší českou, potažmo evropskou kotlinku. Dlouho jsem nenarazil na tak kvalitní materiál, takže doporučuji tomu ten čas věnovat! 


Tady pak dávám tipy na palné zbraně, na které člověk nepotřebuje zbrojní průkaz, jelikož patří do kategorie D, takže jsou prodejné od 18ti let. Přece jenom trpím značnou paranoiou toho, že pokud si zbroják udělám, už budu evidovaný a kdo je jednou evidovaný jako vlastník zbraně, tak opravdu v krajním případě může být povolán k odevzdání zbraně/í a nebo rovnou povolán do své zbraně pro svou vlast - daleko od své rodiny.

A než si začneš vybírat pušku nebo pistoli, tak se nauč POŘÁDNĚ střílet z luku!