JSEM PŘIPRAVEN!

Až příliš se spoléháme na státní bezpečnostní a záchranný aparát, že v případě akutní potřeby přijede včas a nebo že se o nás dlouhodobě postará, pokud to tady celé půjde do kytek. V historii lidstva by to nebylo poprvé, bohužel. Podívejme se trochu zpět a nakoukněme trochu dopředu. Občanské války, světové války, celostátní extrémní demonstrace, migrační krize, přírodní katastrofy, hromadné vypnutí elektroniky díky sluneční erupci či hackerskému útoku, výbuch jaderné elektrárny či domino efekt výpadků zelených i černých elektráren vedoucí k totálnímu blackoutu (stačí 3 dny bez proudu a uvidíte ve městech to tóčo), přílet mimozemšťanů, náraz většího meteoritu do planety (Tunguská událost) a tak dále a tak dále. Prostě šance, že se něco semele, tady je, tak před tím nezavírejme oči. A taky se ale nezavírejme do paniky. Přemýšlejme o tom jako o hře, která doufejme zůstane pouze hrou. Člověk totiž v klidu, v období blahobytu, když má práci a pěkný příjem, teplo a plný žaludek, dokáže lépe naplánovat a hlavně taky nakoupit veškeré důležité vybavení, které mu zvýší šance na přežití. Není nic horšího, než když nastane krizová situace a člověk začne ve strachu nakupovat naprosto nevhodné potraviny (je k nim potřeba moc vody a energie na přípravu, špatná skladnost, velmi těžké, atd.) nebo začne prchat ze své země v letních rozgajdaných teniskách, bez čepice, rukavic a s jarní bundou, i když zrovna probíhá tuhá ukrajinská zima. K tomu místo kvalitního batohu nese narychlo chaoticky sebrané věci v igelitce, kde určitě nemá hotovost v několika měnách, doklady (včetně důležitých smluv, diplomů, atd.) nebo jejich kopie a už vůbec tam nemá nějaký drahý kov, zbraň a lékárničku se svými léky alespoň na měsíc dopředu. A o kvalitních investičních hodinkách na ruce a zlatých špercích s nějakým drahým kamením ani nemluvím. Prostě problém, který se má řešit v období míru, když ti neteče do bot a nebo nehoří nad hlavou. Jakmile už nastane doba temna, jak všeobecně označuji velmi krizové situace popsané výše, tak v ten čas už se má jet podle předem daného plánu a pouze místy improvizovat.

Já si z hloubi srdce přeji, aby k ničemu takovému nikdy nedošlo a všechny věci popsané a vyfocené níže zdědily mé děti, které je taky doufám nikdy nebudou muset použít a opět je předají ještě více vytuněné svým dětem a ty zase svým potomkům a tak do nekonečna a ještě dále, dokud se vesmír bude rozpínat. Ale ta pravděpodobnost, že se v menším či větším měřítku NIC nestane, je dle mého propočtu malá. Lepší mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat.

Nestavím protiatomový kryt a shromažďování věcí se nevěnuji denně jako "blázen" (dávám to do uvozovek, jelikož každý ať dělá, jak má rád, jak je mu příjemné, jak sám uzná za vhodné a já ho odmítám hodnotit podle mého vidění světa a mých subjektivních zkušeností a strachů), ale v rozumné míře jsem si pořídil věci, díky kterým jsme já a má rodina kdykoliv připraveni obléct si správné oblečení, nastrkat si do kapes a na opasek správné věci, vzít si pouze pár předem připravených zavazadel a dokázali bychom si zvednout šanci na přežití o nižší desítky procent, kdyby se něco vážnějšího stalo. Komfort přežívání by se nám pak zvedl o vyšší desítky procent. A nebo bychom dokázali zůstat v bezpečí domova o mnoho déle, než nepřipravení sousedé, jelikož v něm máme dostatek vody, jídla, zdroj tepla, energie, zbraně a plán. A zůstat první dny na místě a nemuset vycházet ven může být u regálu v obchodě rozdíl mezi životem a smrtí, zdravím a zraněním. Nezapomínejme, že jsme pořád pouze krásně oblečené, upravené a technologiemi vybavené zvířátka, u kterých když se ozve žízeň nebo hlad, tak dokážeme pro sebe i svoji smečku (rodinu), udělat téměř cokoliv! Tak málo stačí a v mnohých vypukne panika, protože nejsou na takové situace byť ani v myšlenkách připraveni. Elektrárny a vodárny jsou závislé na lidech a na jejich obsluze. A karanténa v roce 2020 díky pseudocovidu ukázala, že ke kolapsu zásobování stačí opravdu málo. A to se to nesešlo s výpadkem elektřiny, to by potom byla mela...

Takhle sbalený opravdu nechceš opouštět svůj domov - Německo (1945)
Takhle sbalený opravdu nechceš opouštět svůj domov - Německo (1945)

Jsme úžasný organizmus složený z velkého množství spolupracujících lidí, ale s tím jak exponenciálně rosteme a proplétáme se, tak ztrácíme soběstačnost a stáváme se více a více křehkými. A celek je vždy natolik silný, jako je jeho nejslabší jedinec.

Závěrem úvodu a zároveň i konce chci pouze poukázat na to, že by měl mít každý člověk prvně vytvořené své evakuační zavazadlo (tohle není můj výmysl, doporučuje ho mít ministerstvo vnitra, policie i hasiči) a měl by alespoň v teoretické rovině vědět, jak se v různých tipech krizových situacích chovat a až potom by si měl užívat míru a blahobytu (nové nepotřebné věci, dovolenky, atd.), který nyní zažíváme. Prostě pěkně podle pořadí důležitosti. Doporučuji se tedy zamyslet nad hierarchií svých hodnot a podle toho začít jednat (teorie je fajn, ale akci nikdy nedokáže nahradit). 

Dělím se zde o veškeré mé know-how, které jsem nabyl mnoha a mnoha hodinami četby (níže doporučuji výbornou knihu z českého prostředí od českého autora, který rozebírá danou problematiku opravdu snad ze všech pohledů a přitom docela stroze a s ponecháním kvality obsahu), sledováním videí (Dago nebo Kraken mají určitě co předat i profíkům, stejně jako je na Netflixu interaktivní pořad od Beara Gryllse, jenž je udělaný pro zábavu a pro vzdělání gaučářů), kurzy (přežití v letní i zimní přírodě, obranná střelba s krátkou i dlouhou zbraní, sebeobrana, jak jednat v případě teroristického útoku, první pomoc, atd.) a nekonečným bádáním nad tím, co se může nepříjemného stát a jak bych to co nejlépe vyřešil. Když se zamýšlím nad vlastní připraveností, tak řeším několik kategorií a u nich ty nejvíce možné a pravděpodobné scénáře. Níže se o nich letmo rozepisuji, přikládám fotky a hlavně veškerý seznam věcí, které osobně mám a považuji za VELMI důležité, aby je měl každý, kdo kráčí po této zemi. Je tam všechno, co mám a co nemám, to tam není. Není to žádný univerzální návod, ale jsem přesvědčený, že 75% obsahu i postupů se nám všem bude shodovat.


#0 - AUTOMOBIL
Každý z nás určitě dostal v autě ne jednou žízeň nebo hlad a pumpa byla až za dvacet kiláků, ale co kdybychom se třeba zasekli v koloně na dálnici a z mnoha různých důvodů, bychom tam museli být pět, deset či dvacet hodin nebo tři dny? A samozřejmě by to nebylo hned u sjezdu na čerpačku, ale dle zákonu smůly v zemi nikoho. A k tomu by nebylo krásné léto, ale tuhá zima. Co kdyby nám došel benzín a my bychom si ho potřebovali přečerpat z jiného spřáteleného vozu? Respektive z jeho kanystru, jelikož nádrže mají filtry, přes které hadičku neprostrčíte. Co kdyby nám auto začalo hořet, někdo byl zraněný nebo bychom se v autě museli bránit proti nějakému útočníkovi? A nebo bychom potřebovali rozbít naše nebo cizí okno, přeříznout pás a sebe nebo někoho druhého z auta vytáhnout? Zůstat v garáži nebo tunelu, kde zrovna hoří auto a nemít nic na zakrytí dýchacích cest může být osudné. Pár nádechu oxidu uhličitého a dobrou noc. A co kdybychom museli vůz opustit, dojít někde pro pomoc, ale zrovna by docela dost pršelo a byl už večer a tma? Co kdybychom měli vybitý telefon a prázdnou nádrž auta, které by nám ho mohlo dobít? A co budu v autě dělat tak dlouho, čím se zabavím? S těmito myšlenkami si neustále hraji a podle toho si vybavuji auto tak, aby zvládlo co nejvíce hypotetických krizových situací a zároveň, aby stále plnilo svůj účel v klidném období a nezruinovalo mě to finančně. 


#1 - DOMOV

Zůstat ve svém obydlí a nemuset vycházet ven mezi regály s jídlem a vodou může být v určitých chvílích rozdíl mezi životem a smrtí, zdravím a zraněním. Základem je připravit si domov (dům či byt) na to, aby se v něm dalo přečkat alespoň 14 dní (já jsem připraven na měsíc) bez elektřiny, vody a potravin. A taky si umět tyhle zásoby ochránit. Kdo má tu možnost, tak kope studnu, na střechu sází fotovoltaickou elektrárnu či si staví zcela soběstačný dům, na zahradu vysazuje jedlé keře a stromy a hloubí si sklep na dlouhodobé uchování potravin i jako možný kryt. Kdo tyhle možnosti nemá, tak dělá maximum, co je v jeho fyzických, časových i finančních silách. Skvělou alternativou jsou silné powerbanky na solární či dynamo nabíjení, dostatečná zásoba vody v kanystrech (s vloženou chlorovou tabletou pro dlouhodobé uchování) a dlouhotrvající potraviny určené pro humanitární organizace. Samozřejmostí je dobře vybavena domácí lékárna se všemi potřebnými léky v dostatečné zásobě, hasící přístroj a plán, jak se chovat v té či oné situaci. Scénářů, proč by měl mít člověk do určité míry své obydlí soběstačné, je tolik, že zde nebudu ani jeden vypisovat a nechám to na vaši fantazii. Nejpravděpodobnější scénář je ten, že vypadne na několik dní elektřina. V tom případě je potřeba ihned načerpat vodu do co nejvíce nádob včetně vany a umyvadla a mít po ruce kvalitní svítilnu (většina jich po dlouhém nepoužívání vydrží svítit cca 10 minut kvůli vybitým baterkám, takže doporučuji svítilnu na dynamo pohon, která zároveň funguje i jako powerbanka). A co je také potřeba udělat ještě za dob míru a blahobytu a co nejde dohnat na poslední chvíli, jsou sousedské vztahy, na kterých usilovně hned teď začněte pracovat, neboť je lepší mít v případě krize kolem sebe lidi, kterým můžete do určité míry věřit, než se s nimi o všechno prát a neustále se ohlížet přes rameno. Spolupráce je klíč k přežití! 


#2 - OBLEČENÍ

Pravidlo tří hovoří o tom, že člověk vydrží 3 minuty bez kyslíku, 3 hodiny v nepříznivém počasí v nesprávném oblečení, 3 dny bez vody a 3 týdny bez jídla. Ohledně kyslíku toho moc neuděláme, tak akorát mít po ruce respirátor nebo nejlépe polomasku s filtrem (v autě, doma a v evakuačním zavazadle), jinak je to celé v rukou božích a jestli se máme udusit, tak se udusíme. Nechat se ale zabít mírně nepříznivým počasím jenom proto, že jsem se dost špatně oblékl, mi přijde docela zbytečná blbost, které se hlavně předejít. Neexistuje špatné počasí, ale vždy jenom špatné oblečení! U nás řešíme pouze dvě období, ne moc teplé léto a ne moc tuhou zimu. V tom to máme jednodušší, než jiné severské státy. Ale i naše nevlídné počasí tě dokáže sundat, tak ho nepodceňuj. Vždy mysli na pokrývku hlavy, uší, očí, krku, paží, rukou, těla, noh a chodidel. Na tomto oblečení moc nešetři, stejně ho můžeš běžně používat a v případě potřeby po něm sáhneš do skříně. Důležité je si však sepsat co si vezmeš a vědět, kde to máš. Doporučuji se neoblíkat jako voják, ani jako zálesák, ale jako obyčejný občan střední třídy, který neví která bije a potřebuje pomoc. Jakmile budete vypadat jako profesionální voják nebo někdo, kdo si danou krizovou situaci vyloženě užívá a připravoval se na ni, tak na sebe upoutáte pozornost a to je to poslední, co chcete. Dobrým tipem jsou pracovní oděvy, které se nedělají předražené, ale na druhou stranu odolné. Hned v závěsu bych volil lovecké oblečení, které by jsem si vybíral v černé barvě.


#3 - VĚCI PŘI SOBĚ

To co máš po kapsách a na opasku, je opravdu důležité, neboť o své zavazadlo můžeš dočasně nebo napořád přijít. Měl by jsi mít u sebe takové věci, díky kterým si obstaráš teplo, vodu, jídlo a bezpečí. Plus věci na komunikaci, nějaké platidla, doklady a skrytou krátkou zbraň. Na rukách by ti měly bít nějaké kvalitní investiční hodinky a na krku či ruce (holkám také na uších) by jsi měl mít nějaké zlaté šperky s drahým kamením. Kdo je fanda do investičních automobilů, tak bych navrhoval při případné zahraniční evakuaci sednout právě do něho. A kdo rozumí starým bankovkám a nebo poštovním známkám, tak ty napříč svoji malé velikosti dokáží v sobě ukrýt velkou finanční hodnotu a přitom je velmi dobře schováte. Věci, které máš u sebe by měly duplikovat tvé evakuační zavazadlo, akorát že v daleko menším měřítku. Měly by ti zvýšit šance na přežití, ale o nějaké příjemné úrovni pohodlí se bavit moc nemůžeme. 


#4 - EVAKUAČNÍ ZAVAZADLO I.

Cílem není sbalit si naprosto všechno, ale pouze všechno potřebné v takovém množství a o takové celkové váze, aby ho člověk dokázal nést na svých zádech 1-30 dní. Příručky praví o maximální váze 30 Kg a nikdy ne vyšší váze než je 1/3 hmotnosti člověka, který danou batožinu ponese. Ve všech kategoriích (auto a domov) je samozřejmě potřeba vždy počítat s tím, kolika lidem má dané vybavení sloužit. Zde mám na mysli především aspekt dětí, které si na svých zádech určitě neunesou vše, co budou potřebovat, proto se o jejich věci musí podělit rodiče či starší sourozenci. Dítě za každou cenu musí mít svůj batoh, i kdyby v něm mělo mít pouze vodu, trochu jídla, pár kousků oblečení a jeho oblíbeného plyšáka. Čím je dítě starší, tím unese více svých věcí, ale stále určitou část ponese někdo jiný a ten by s tím měl ve svém evakuačním zavazadle počítat. Od toho se odvíjí, v čem všechny věci budou uloženy. Jestli v batohu nebo přepravní tašce, která má i nosné popruhy na záda. Většinou má muž přepravní tašku a žena lehčí batoh s pár specifickými věcmi (např. menstruační kalíšek). Toto evakuační zavazadlo by mělo jeho nositeli zabezpečit všechny jeho životní potřeby v takové míře, aby nestrádal a díky jeho nepřipravenosti se z malého problému nestal problém fatální. A nebo aby netrpěl více, než bylo v dané krizové situaci nutné.


#5 - EVAKUAČNÍ ZAVAZADLO II.

Tohle je zavazadlo, které má mít člověk především v hlavě, neboť se balí (dobaluje) až v případě nějakého průseru/poplachu. Pokud se k němu dostanete, tak to znamená, že jste nemuseli vyběhnout ven velmi narychlo jenom v trenách, ale v pečlivě vybraném oblečení a s evakuačním zavazadlem číslo jedna. Měli jste dostatek času k naložení auta (doporučuji nechodit nikdy spát, aniž by v nádrži bylo méně než 1/2 paliva) dalším vybavením, které byste jinak neunesli. V tu chvíli bych volil obrovský kufr na kolečkách a do něho dal hlavně extra cennosti, extra oblečení, extra hygienu a extra jídlo. Auto toho uveze hodně, takže zde se člověk nemusí moc krotit. A když nastane situace, že už to dále autem nepůjde, tak toto zavazadlo půjde z kola ven jako první. Prostě pořád se držet posloupnosti dle důležitosti: oděv > věci při sobě > evakuační zavazadlo I. > evakuační zavazadlo II. 


Jestli chceš pomoci s vybavením tvého vozu, se sestavením evakuačního zavazadla nebo přípravou tvého současného obydlí na krátké i delší, menší i větší krize, tak se mi ozvi přes formulář níže. Zavoláme si nebo se ideálně potkáme a já ti rád udělám menší soukromou přednášku a naplánujeme postupy, jak se v určitých situacích chovat, co mít na sobě oblečeného a co mít v zavazadle či takzvaně po kapsách. Kdo bývá přípraven, nebývá překvapen. Lepší mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít. 



KYBERBEZPEČNOST

Čím více jsem viděl dokumentů na toto téma, s čím více lidmi, kteří k tomu mají co říct, jsem se potkal, tak tím více jsem měl strach použít můj klasický internetový prohlížeč Google Chrome a cokoliv do něho napsat. Měl jsem také strach jít do mého Seznamáckého emailu a řešit tam nějaké citlivé téma, které bych na ulici mezi lidmi normálně neřešil. 

A v neposlední řadě jsem se vystihoval jako rubač ve štole z toho, že mě dokáže někdo identifikovat podle IP adresy a podle toho si dohledá mé kryptoměnové adresy a když na nich budu mít takový obnos peněz, který bude dostatečnou motivací pro někoho si dát tu práci, tak mě může prostě dostat. A docela jednoduše. A nebo si spojí mou IP adresu s mou adresou bydliště, k tomu si dohledá informace, že vlastním nějaké drahé kovy a bum ho! Protože jsme všichni naivky. Ale totální. Jedeme si jakože jednosměrný kanál od našeho monitoru, myši a klávesnice směrem do celého světa a máme pocit, že všechny naše úkony někdo nesleduje, neuchovává a neanalyzuje. Nebo jsem konspirátor? Ale kameru si všichni zaděláváme, co? =D

Mě to jako fakt vyděsilo natolik, že jsem se rozhodl jít do akce a změnit internetový prohlížeč, email a pořídit si VPN.


#1 - PROHLÍŽEČ

Naprostá frajeřinka z dílny Švýcarů. Vlastně všechno včetně emailu a VPN je z jejich dílny, z jedné firmy. Když si projedeš jejich socky, tak uvidíš boj za svobodu slova, za právo na soukromí a tak dále. Prostě srdcaři jak William!

Tento internetový prohlížeč je kompletně v češtině, blokuje ti reklamy (tím pádem šlape rychleji při načítání menšího obsahu), můžeš si však zapnout jejich reklamy (viz. cool obrázek - to jsou alespoň reklamy!) a oni ti za ně budou platit v jejich kryptoměně BAT (nyní za hubičku, tak jako bitcoin v roce 2010 a kde je dnes kluk jeden ušatý, viď). 

A teď to hlavní, neposkytují o tobě nikomu žádné údaje, jelikož jsou všechny na naší straně šifrované! Prostě nikdy nikdá nikoho nikdajs nikec! Za vše hovoří například toto jejich upozornění: 

"Pro ochranu vašeho soukromí není tento výpis Brave Rewards ukládán, nahráván ani zaznamenáván jinam než na vaše zařízení (tento počítač). V případě ztráty dat z vašeho zařízení vám společnost Brave tento výpis nebude moci zpětně poskytnout."

Tady máš, instaluj, synchronizuj se všem tvými zařízeními a pohybuj se na netu bez zanechávání svých stop. 

Tohle je dámy a pánové BRAVE.


#2 - EMAIL

Že mi někdo čučel přes rameno, když jsem psal jako kluk zamilovaný dopis své frajerce, mi taky nebylo příjemné, tak proč by mi to teď nemělo vadit? Jenom proto, že už to nepíšu perem na papír? Že mám pocit, že robot neprojíždí mé maily a nehledá na zakázku vybrané slova či souvětí? Že každý stisk mé klávesnice nebo pohyb myší nemůže být zaznamenávaný? Nedělám si tady vůbec žádné iluze o Googlu ani Seznamu, všechno je na prodej a my jsme tím artiklem. Nejsem konspirační dramatik kopající jaderný kryt, ale taky nechodím s růžovými brýlemi. 

Tento výmysl vznikl v roce 2013 jako produkt vědců, kteří se potkali v CERNU a chtěli zajistit globální civilní online bezpečnost. Nyní email využívají miliony lidí po celém světě, včetně mě. Můžeš ho mít zdarma a nebo si zvolíš profi službu s dalšími funkcemi a necháš jim za to nějaké koruny. 

Jak Švýcaři dělají precizní nože a hodinky, tak tento email mě taky hodně baví.

Král mezi taktními emaily, ProtonMail.


#3 - VPN

A nakonec třešnička na kyber dortu. V rámci ProtonMailu (tuto službu lze samozřejmě využít, i když jejich email nechceš) si můžeš za pár éček nechat cestovat svoji IP adresu po celém světě, takže kde bydlíš nikdo díky tvému brouzdání na internetu nezjistí. Respektive si nebude schopný přiřadit a spárovat tvoji IP adresu s tvojí skutečnou adresou, kde bydlíš nebo pracuješ. 

Navíc jsem zaznamenal výhodu přesměrování do USA či Velké Británie, kde je větší trh s reklamou, za kterou dostávám zaplaceno. V nastavení lze zvolit frekvenci zobrazení 1-5 reklamy za hodinu, ale když je malý trh, tak maxima nemusí být dosažena.

Děkuji ProtonVPN.


TIP!

Pořiď si domů tuto krabičku proti odposlechům, do které si dávej svůj mobilní telefon, kdykoliv chceš být opravdu sám. Stejně tak ať ho dovnitř dají tvé návštěvy, které si už vůbec nedávají pozor na pusu a nebo by měly potřebu si u tebe doma něco fotit či nahrávat váš rozhovor. Taky to má ten benefit, že lidé (třeba i vaše děti) přestanou bezmyšlenkovitě přejíždět palcem po obrazovce, ale začnou se s vámi opravdu bavit! Pro využití v autě je pak vhodná tato kapsička.


Aktivům zdar a svobodě s mírem obzvlášť!