Snížení ceny za energie

Faktura za elektřinu a plyn se rozděluje do několika částí. Ty dvě nejhlavnější jsou platba distributorovi (43%) a platba dodavateli (30%). A je dobré vědět, kdo je kdo a kdo co. A taky jak jim platit co nejméně to jde, jelikož co nedáš jim, můžeš dát do nějakého svého aktiva, které ti bude generovat pasivní příjem. A o to tady přece jde, "bez práce" mít koláče! 

Distributor elektrické energie nebo zemního plynu je společnost, která vlastní a zajišťuje údržbu plynovodu nebo elektrického vedení (tzv. přenosové soustavy) a umožňuje dopravu plynu nebo elektřiny do tvé domácnosti či firmy. Na vyúčtování sis určitě všiml kolonky "regulované platby", která shrnuje právě poplatky, které měsíčně či ročně platíš za služby distribuční společnosti. Hovorově se jim říká borci v monterkách a zajišťují všechno hmotné, na co si můžeš sáhnout, což ale raději prosím nedělej =) Jedná se o plynoměr, elektroměr, jističe, dráty, trubky, atd.

Na území České republiky operují 3 distributoři elektřiny (ČEZ, E.ON a PRE) a 3 distributoři zemního plynu (RWE GasNet, E.ON a Pražská plynárenská). To znamená, že celé území republiky je rozděleno do tří distribučních území, kdy každé území spravuje jedna distribuční společnost (za rok 2020 jsou mezi 10 firmami, které odvedli nejvíce na daních rovnou dva distributoři - asi dobrý jobík). Tvého distributora si tedy nemůžeš vybrat a závisí na místě, kde žiješ nebo máš odběrné místo firmy. Cenu zde reguluje energetický regulační úřad a není v tvých silách ji nějak ovlivnit. Avšak i zde je úspora možná, když víš, na co se dívat. Po obdržení poslední roční faktury od tvého současného dodavatele elektřiny i plynu (pokud ho máš) ti nechám bez úplaty zkontrolovat u firmy Optimal Energy, jestli máš správnou distribuční sazbu. Když máš totiž třeba bojler, přímotop, tepelné čerpadlo, atd., tak máš taky nárok na výhodnější sazbu (např. 20h levnějšího proudu a 4h dražšího). Distributor se "nikdy" sám od sebe neozve a neupozorní tě na to. Také můžeš mít zbytečně velký jistič, který se dá snížit a tím se sníží i měsíční platba za něho. A existují ještě další cestičky k úsporám na distribuci. Takže dodej podklady a nechej se na to mrknout profíky, pro které je to denní chleba, na rozdíl od nás lovců aktiv = flákačů :-D 

distribuce elektřiny
distribuce elektřiny
distribuce plynu
distribuce plynu

Dodavatel zemního plynu nebo elektrické energie je společnost, která se zabývá obchodováním na trhu s energiemi a nabízí poté klientům cenu, ze kterou jim elektřinu nebo zemní plyn prodá. Dodavatelů je na českém trhu něco přes 100 na elektřinu a cca 80 na plyn. Hovorově se jim říká borci v kravatách, co prostě sedí u kompů, nakupují energie na burzách a pak nám je přeprodávají. Distributor následně zajišťuje pouze dopravu dané energie do odběrného místa. 

Přirozeně vzniklo rozdělení dodavatelů na ty tradiční, kteří dominovali českému trhu před liberalizací obchodu s energiemi (ČEZ, Innogy, PRE, E.ON) a na dodavatele tzv. alternativní, kteří vstoupili na trh v roce 2007 (Bohemia Energy = zhouba trhu, MND, EPET, Dobrá Energie = favorit trhu a další). No a taky se postupem času všichni dodavatelé rozdělili na hamižné a podnikavé. 

počet změn dodavatele energií, které spotřebitelé uskutečnili v čase
počet změn dodavatele energií, které spotřebitelé uskutečnili v čase

HAMIŽNÍ dodavatelé mají pro tebe nachystaných více ceníků (někdo má 2, ale někdo taky 18) a čekají vždy na tvůj první krok, aby odhalili, co jsi vlastně zač. Když jsi cizinec, důchodce nebo připoseroutka, který moc nechce vyjednávat, tak tě čeká jeden z nejhorších ceníků. Jestli alespoň trochu projevíš vzdor a hlavně znalosti, tak dostaneš ceník tzv. v pohodě. A když někdy budeš chtít odejít, tak tě čeká na určitý čas vynikající cena, která nemá konkurence a ani za tak nízkou cenu to mnohdy sám dodavatel na burze nenakupuje. Ale nebuď naivka, on si to vezme zpátky. Od stávajících zákazníků. A i ty se jim jednou staneš, až se nebudeš dívat, až ztratíš ostražitost, až ti díky vysokým zálohám nepřijde nedoplatek, tak to nebudeš mít potřebu už řešit a smlouva se ti prolonguje na 2 roky za standardního (rozuměj krutě nevýhodného) ceníku. Těch způsobů a triků, jaké hamižnáci používají, jsou vyšší desítky. Prostě když sis podal ruku s hamižňákem, musíš se mít na pozoru jak sviňa!

PODNIKAVÍ dodavatelé chtějí logicky taky zisk a je to dobře, jinak by nemohli dlouhodobě prosperovat a my bychom neměli levné energie. Ale tito podnikavci chtějí normální morální zisk oproti hamižňákům. Nepotřebují tři jachty, pět haciend a deset bouráku v garáži na machrování před dvěma milenkami. A hlavně chtějí klidně s čistým svědomím spát. Mají prostě jeden ceník pro každého zákazníka. Ať když s ním chtějí uzavřít první smlouvu (žádné když ptáčka lapají), tak i když chce od nich někdo zase odejít (tzv. magické retenční ceníky, které vám nabídne hamižnák, když od něho chcete odejít). Prostě jedna cena pro všechny. Když se celoplošně na burze zdražuje,  ať už plyn nebo elektřina, tak jakmile se tak stane např. o 8%, tak hamižňáci koncovému zákazníkovi zdraží s klidným spánkem o 20% a vytvoří si pro sebe ještě větší zisky. Podnikavci vždy zdraží pouze o nutné zlo ve výši 8%. Když se naopak na burze zlevňuje, tak hamižňáci před zákazníkem mlčí a opět si tak navyšují zisky. Podnikavci naopak celé zlevnění promítají do koncových cen přímo zákazníkovi. A tak dále a tak dále. Trh s energiemi je miliardový byznys (v eurech) a docela ještě krutopřísný divoký západ, který se snaží Optimal Energy už přes 14 let narovnat. A daří se jim to myslím slušně. Jejich úspora klientům přes 3,1 miliardy korun a 1,1 miliardy kilogramů CO2/rok hovoří za ně. 

Dodavatele energií si každý zákazník vybírá sám a může tedy ovlivnit cenu, za kterou mu bude odběr plynu nebo elektřiny účtovaný. Proto je dobré se o to zajímat. Jestli chceš udělat analýzu, aby ses dozvěděl, jak na tom jsi se svým současným dodavatelem oproti aktuálnímu trhu, tak mi pošli naskenované celé (všechny strany) tvé poslední roční vyúčtování za elektřinu případně za plyn (jestli plyn vůbec máš). Dám ti k tomu také mé osobní tipy, komu se vyhnout obloukem a kdo drží slovo. Jedná se pouze o administrativní úkon, který však mnohdy nese ročně zajímavou finanční úsporu. Tu když následně investuješ do aktiv, tak můžeš být zase blíže vystoupení z krysího závodu. Navíc investování uspořených nákladů je nejbezpečnější typ investování. 


Snížení spotřeby energií

Než ti ode mě přijde hotová analýza, tak se podívej na mé tipy, jak si za pakatel snížit doma nebo ve firmě spotřebu energií. Jsou to stokorunové investice s několika málo měsíční návratností! A k tomu ještě taková drobnost - šetříš přírodu a její zdroje jak sviňa! 

Voda ubývá, mění majitele, znečišťuje se a ta pitná se pořád používá velice inteligentně na splachování... Na snížení vodného, stočného a energie za ohřev teplé vody jednoznačně doporučuji spořiče vody a sprchové hlavice. Instalace je jednoduchá a údržba téměř žádná (1x ročně pouze propláchnout sítko uvnitř opačným směrem). Mým mnoha lety osobně ověřeným favoritem jsou tyto spořiče vody (vnější závit, vnitřní závit) a tato sprchová úsporná sprchová hadice. Spořiče do baterií umisťuj jenom tam, kde máš průtok vody (čištění zubů, umývání rukou, mytí nádobí, atd.). Pokud máš myčku a v kuchyni pouze napouštíš hrnce, varnou konvici, atd., tak tam si to nedávej, to bys mě proklínal, že musíš tak dlouho čekat. Avšak pokud jako já předmýváš nádobí, než ho dáš do myčky, tak si ho umísti i tam. Do vany to ale určitě nedává smysl montovat, chápeme se? =D


Elektřina a její cena roste, se spotřebou to ale tak být nemusí. Navíc tu máš "plně" ve své režii. Účet za ní si snížíš výměnou starých nebo úsporných žárovek za LED žárovky. Že ti žere stará žárovka 40-100W a ledková náhrada pouze 4-15W je jasným matematickým důkazem toho, že výměna dává smysl. Navíc při dnešních nízkých cenách za moderní ledky a jejich dlouhé životnosti. Pak tu máme ještě úsporné žárovky, které sice papají méně elektřiny než ty klasické (stále však více než ty ledkové), ale obsahují rtuť (to my ekologové a doktoři v jednom nemáme rádi) a navíc při každém bliknutí vypínače se úsporka startuje až s dvojnásobnou spotřebou po dobu několika vteřin, což u ledek není. Na tuto žárovkovou záležitost doporučuji firmu LED-HOUSE. Dávají u produktů značky BEST-LED pětiletou záruku s okamžitou výměnou kus za kus. 

Kdo je však liška mazaná a bydlí v domečku nebo v bytovém domě, kde ve výboru nejsou jelita (je to samozřejmě vhodné i pro firmy), tak doporučuji fotovoltaickou elektrárnu, kde se pohybuje návratnost v řádech cca 6 roků (s každým růstem ceny elektřiny je to ale méně a méně). Vím o morální české firmě s mnoha lety zkušeností, která zařizuje vše od á až po žet, včetně dotací, které nyní v časech nejistých dává stát hojně! Celé je to principem velmi podobné, jako bys rubal ve štole kryptoměny, akorát fotovoltaika elektřinu tvoří a sestavy na ověřování kryptoměnových transakcí ji spalují. Obě zařízení ti však přináší peníze, nezávislost a v tomto případě hlavně soběstačnost. Buď připraven!

Jestli chceš nechat zdarma udělat analýzu, aby jsi viděl, jaká by byla investice, dotace a návratnost, tak si stáhni níže přiložený formulář (a nebo ho vyplň online zde) a pošli mi ho vyplněný skrze dotazník. Jestli ti budou čísla dávat smysl, tak k tobě následně pošlu specialistu, který našetří tvoji nemovitost a vytvoří studii proveditelnosti s finálními čísly a termínem realizace (do cca 4 měsíců). 


Teplo má tendenci neustále nám někam unikat. Pokud nemáš a nebo nechceš investovat velké peníze do nové venkovní či vnitřní izolace domu, nových oken, atd., tak nejjednodušším řešením je instalace "kosmické" fólie, která ti sníží tepelné ztráty až o 45%. Odrazí ti teplo zpět do místnosti a ty tak nebudeš muset mít radiátory otevřené naplno, ale třeba jenom na polovinu. Místnost se ti dříve vyhřeje a ty nebudeš zbytečně platit za krásně teploučké obvodové zdi, které teplo nasávají jako houba vodu. Instalace je velice jednoduchá. Já doporučuji folii RADFLEK.

únik tepla bez fólie (vlevo) a s fólií (vpravo)
únik tepla bez fólie (vlevo) a s fólií (vpravo)
nenáročná instalace fólie zavěšením
nenáročná instalace fólie zavěšením

Všechny výše vypsané produkty na snížení spotřeby jsou téměř nesmrtelné a můžeš je klidně bez nadsázky předat tvému dalšímu pokolení v odkazu tvé závěti. Jsou to totiž takové malé továrničky na peníze. Stačí si po nastěhování do nemovitosti (bavím se teď o nájmu) uschovat všechny původní nešetrné produkty do krabice a kdyby ses někdy stěhoval, tak jim je tam vrátíš a tady ty spořící vychytávky si odneseš s sebou. Tímhle vším by jsi měl prostě začít, než se vrhneš na investování, neboť nejlépe se investují právě takto ušetřené peníze.

Pokud to však chceš vzít ve velkém stylu a uvažuješ o fotovoltaice, tepelném čerpadle a dalších větších technologiích, tak mi dej vědět a já tě propojím s odborníky na slovo vzaté, kteří si dají s tebou call a uvidíš, co aktuální technologie nabízí za možnosti.


Energiím a obzvlášť těm obnovitelným zdar!