TĚŽBA KRYPTOMĚN

Už dávno není jenom o nejznámějším praotci panu Bitcoinu (zkratka BTC; tržní kapitalizace přes 1 bilion dolarů), ale na trhu existuje mnoho jiných kryptoměn a jednou z nich je i Ethereum (zkratka ETH; tržní kapitalizace přes 200 miliard dolarů). Již dlouhou dobu se totiž jedná o druhou největší kryptoměnu.

Na této mé stránce najdeš více o tom, co je Ethereum, jak se liší od Bitcoinu, kdo z nich má jaké výhody i nevýhody a jak můžeš i ty s námi těžit ETH v bývalém atomovém krytu.

A to vše za luxusní cenu elektřiny (klíčový faktor pro rubání), kterou vyjednala opět a zase má oblíbená firma Optimal Energy (na tomto odkaze si můžeš přečíst, jak si i ty doma či ve firmě můžeš snížit náklady na elektřinu, plyn či vodu a uspořené peníze pak nechat pracovat pro tebe).

Koukni se na video o BTC a Blockchainu a porozumíš "všemu". Neznám na CZ youtube scéně nikoho lepšího, než je tento borec.


Stejně jako Bitcoin, tak i Ethereum je kryptoměnou založenou na decentralizované databázi, tzv. blockchainu (elektronická účetní kniha). Zatímco Bitcoin je určen k převodu hodnoty z jedné osoby/firmy na druhou (z peněženky na peněženku), tak Ethereum slouží jako síť pro chytré kontrakty.

Ethereum umožňuje vývojářům psát své vlastní programy. Těmto programům se říká "smart contract", což je přepis podmínek smluv do digitální podoby a kryptografického kódu. Takový chytrý kontrakt může umožnit např. výměnu peněz, majetků, akcií a vlastně čehokoliv, a to bez právníků a notářů. Představit si to můžeš například jako zmražení určité části obnosu u obou stran obchodního vztahu až do doby, než bude obchod definitivně potvrzen a schválen. 

Tato technologie se stala natolik populární, že došlo ke sdružení komerčních institucí se zájmem o Ethereum a vytvoření asociace Enterprise Ethereum Alliance (EEA), která má nyní přes 500 členů, včetně firem jako je např. Microsoft, Samsung nebo ukrajinského parlamentu.

vstup 1
vstup 1
vstup 2
vstup 2

ZDE se například podívej, jak se ETH využívá ve virtuálním světě Somnium Space, jenž podporuje například Alza.

Ether je médiem, které je potřeba k proběhnutí transakce. Kromě toho, že si lidé mezi sebou ethery posílají, tak ještě ke každé transakci musí přidat nějaké ETH navíc, které příjemce platby neobdrží. Tyto ethery se použijí jako odměna pro těžaře, kteří pomocí svých počítačů ověřují proběhlé transakce. 

My jako těžaři nabízíme svůj hardware k uskutečňování transakcí a za to dostáváme odměnu, kterou platí účastníci sítě v podobě transakčního poplatku.

prostor pro rozšiřování kapacit
prostor pro rozšiřování kapacit

Ethereum (ETH)

Výhody těžby:

 • Karty a ostatní komponenty se dají poměrně bez problému po použití i bez záruky prodat (široké využití v herním světě, atd.) a navíc mají velmi dobrou životnost, odolnost a velmi nízkou poruchovost. U nových karet a komponentů je také dobrá 2 letá záruka a není problém je reklamovat.
 • Nižší cena ETH má větší potenciál extrémního růstu o stovky.
 • Vývojáři neustále Ethereum vylepšují a systém je implementován již v mnoha sférách a velkých společnostech, tzn. má již velmi dobré reálné využití, které s časem neustále přibývá.
 • Stroje vytváří malý hluk a nízkou teplotu.

Nevýhody těžby: 

 • Vývojáři plánují do budoucnu změnu algoritmu Etherea tak, že už by těžení nebylo možné. Zatím je to však stále v dlouhé fázi vývoje a rozhodování, takže se to v dohledné době tak do 2-5 let neočekává. Navíc se i hovoří o částečné změně algoritmu tak, že těžba bude nadále možná v kombinaci s algoritmem POS (Proof of stake).
 • Rigy (sestavy na těžení ETH) nejsou tak výkonné jako sestavy na těžbu BTC.
 • Momentálně lze investovat do nové sestavy s 6x GPU (grafické karty).
jedna z několika místností s Rigy
jedna z několika místností s Rigy

Bitcoin (BTC)

Výhody těžby:

 • ASIC minery (sestavy na těžení BTC) jsou daleko výkonnější než komponenty k těžbě ETH, takže dokáží vytěžit více BTC za méně spotřebované elektrické energie.
 • Bitcoin je největší a nejpoužívanější kryptoměna na celém světe, která je algoritmem určena k neustálému zvyšování své hodnoty.
 • Algoritmus BTC nelze tak jednoduše změnit, jelikož jej nikdo neovládá, tudíž zde nehrozí zrušení těžby někdy v budoucnu.

Nevýhody těžby: 

 • Výrobci ASIC minerů mají bohužel strašný monopol a všechny se vyrábí v Číně. Je po nich obří poptávka a těžce se shánějí za rozumné peníze. 
 • ASIC minery mají bohužel jen půl roční záruku od výrobce a jejich poruchovost je daleko větší, než u klasických komponentů. Platby za tyto stroje jsou bohužel vždy od okamžiku koupi nevratné, tudíž reklamace v praxi funguje tak, že vadný stroj správce zabalí a pošle zpět do Číny. Následně mu do měsíce zašlou buď nový stroj stejného typu, původní stroj opraví nebo rovnou zašlou náhradní stroj. Někdy se i stane, že pošlou zpět přístroj se stejnou vadou a reklamace se pak opakuje.
 • Po použití se nějaký čas špatně prodávají, jelikož pro ně není jiné využití.
 • Dělají poměrně velký hluk a vytváří vysokou teplotu.
 • Investice do této sestavy není už momentálně k dispozici
 • Doporučuji tedy těžit ETH a to si z 50% směnit každý měsíc za BTC, neboť to s ním vypadá na pěknou cestu do vesmíru!
sestava na těžbu BTC - zadní část
sestava na těžbu BTC - zadní část

Chceš taky rubat jak havíř?

K dispozici jsou nyní dvě základní sestavy na těžbu etherea. Obě mají 6x GPU (grafická karta), akorát s rozdílným výkonem, spotřebou a cenou. Je zde také možnost vzít si mašinu s menším počtem karet a postupně je v čase doplňovat až do plného počtu.

A nezapomeňme také na pojištění sestavy (není povinné, ale s apelem doporučuji) proti živelným pohromám, požáru nebo krádeži, které stojí 1 000 Kč bez DPH/rok.

sestava s 6x GPU
sestava s 6x GPU

Výpočet výtěžnosti mašiny

Kalkulačka: 
https://www.cryptocompare.com/mining/calculator/eth 

Nastavení:
Hashing power (MH/s) = 180 nebo 360
Power consumption (w) = 800 nebo 1200
Cost per KWh ($) = 0.1
Pool Fee (%) = 2.7%. 

Následně uvidíš, kolik sestava vytěží bez odečtení poplatku správci ve výši 25% z výtěžku.


V praxi to vypadá tak, že si pořídíš tento Trezor (a nebo si splašíš jinou kryptoměnovou peněženku), což je vskutku světová kvalitní hardwarová krypto peněženka a to od českého výrobce. Nezapomeň také na bezpečnost při uchování seedu, který když ztratíš, tak přijdeš o "všechno"!

Každý měsíc nejpozději 10. den obdržíš přehled, kolik ti sestava vytěžila etherea (výtěžnost se průměruje mezi všemi sestavami se stejným počtem karet), které bude automaticky odesláno na tvou peněženku. Správce ti obratem vystaví fakturu na jeho poplatek ve výši 25% z výtěžku, který mu uhradíš v korunách či eurech na jeho bankovní účet.

V tabulce také uvidíš, kolik ti sestava spálila elektřiny (spotřeba se průměruje mezi všemi sestavami se stejným počtem karet v jednom poolu), kterou správci uhradíš na účet k korunách nebo eurech opět oproti faktuře. 

Pokud budeš chtít BTC (a já doporučuji nějaký mít), tak si ho můžeš jednoduše v Trezoru vyměnit za vytěžené ETH. Já tak činím ze 70%.Jak probíhá nákup rubací mašiny?

V případě zájmu o sestavu mi vyplň formulář níže a já ti pošlu smlouvu, v které najdeš další podrobnosti, které tě určitě budou zajímat. Poté buď budeš mít ještě doplňující otázky a nebo se rovnou sejdeme na podpis, kde obdržíš fakturu za sestavu, která ti maximálně týden po zaplacení začne rubat. Dostaneš následně odkaz, na kterém uvidíš sestavu makat. 


NOVINKA!!!

Kdo by si chtěl na tajňáka (kamera odpojená a místo není určitě uprostřed obchoďáku) nakoupit nebo prodat nějaké krypto (BTC, ETH, LTC, BAT) v pražském, soukromém, genderově vyváženém kryptomatu, tak mi napište na lovecaktiv@protonmail.com a já ho tam pod rouškou tmy zavedu ;) Nikomu ani muk a Mukovi ani gram!


Na závěr ještě několik skutečností, které je třeba si uvědomit.

Kryptoměnový svět v čele s BTC a celý jeho trh je starý "pouze" 12 let (ETH vzniklo až v roce 2015) a tudíž je to ještě v plenkách, ikdyž vývoj jde velmi rychle dopředu. Tuto oblast investic proto beru jako tu rizikovější z mého investičního portfolia, avšak každým dnem, co do tohoto světa pronikám, se bojím méně a méně. Na druhou stranu jsem bytostně přesvědčený, že jak padne fiat (a že on padne, jako už padl nespočetkrát), tak právě kryptoměny ho nahradí velice rychle a efektivně v online světě. V tom fyzickém tady na to bude z části stříbro.

Těžba kryptoměn není už koníčkem, ale je to regulérní masivní byznys, který jede po celém světě (si vygoogli ty obrovské těžící farmy a rozměrech několika hal). Je tedy třeba počítat s obrovskou konkurencí. S tím se váže ještě jeden faktor těžby, což je tvz. difficulty těžení. Ve zkratce to znamená, že čím více lidí těží po světě, tím méně každý z nás vytěží a naopak. Tento faktor se dynamicky mění, u Bitcoinu každých 14 dní a u Etherea každý den. Oproti tomu se do těžby zapojují noví lidé jelikož roste cena dané měny, takže těžaři mají sice menší výtěžek, ale prodají ho za více peněz. 

Oproti těmto skutečnostem stojí fakt, že zhodnocení kryptoměn dokáží být gigantické i v řádu 1000%+. Rok 2017 toho byl důkazem a nyní se očekává totéž po Halvingu Bitcoinu (tzn., že se každé 4 roky zdvojnásobí náročnost těžby tak, aby se BTC uvolňoval pořád míň a míň, až se nakonec uvolní do oběhu v roce 2140 poslední kus). A v případě finanční krize spojené s hyperinflací, případně až s pádem fiat měny, se lidé a firmy pravděpodobně uchýlí právě ke kryptoměnám, takže je dobré nějaké mít a hlavně je mít bezpečně uložené i z pohledu doby temna (stejně jako na stříbro, tak i na kryptoměny bys měl mít trezor!).

☠️☠️☠️ A NEZAPOMEŇ NA BEZPEČNOST NA INTERNETU ☠️☠️☠️ 

Abych tedy tuto příležitost shrnul, tak je to riziková investice, takže je třeba počítat s naprosto nejhorším scénářem (v podstatě jako vždy podle investorských zásad), avšak zároveň se zde nabízí neuvěřitelné zhodnocení prostředků v dohledné době. Je to tedy pro investory, kteří si chtějí užít pořádný risk a případně i pořádný zisk!


TIP: Stáhni si zdarma do telefonu apku Blockfolio, kde si můžeš nastavit přehled všech kryptoměn, které ty osobně držíš nebo tě zajímají, můžeš si tam nastavit cenové upozornění, kdyby jsi chtěl nakupovat nebo prodávat, také si tam můžeš zadat částky, za které máš nakoupeno a uvidíš tak na jednom místě a na jeden klik, jak si aktuálně stojí tvé portfolio. Je to super pomocník, kterého doporučuji tak, jak mi bylo taky doporučeno. Někdo mně, já tobě a ty nekřečkuj a taky to pošli dále do světa, ať někomu pomůžeš udělat si v těch aktivech pořádek ;)


Aktivům zdar a těm decentralizovaným obzvlášť!


Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále www.bezpracejsoukolace.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá tento web údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu webu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací, přičemž sama o sobě má vlastní kapitál investovaný ve všech projektech, které jsou zde na webu prezentovány.