TĚŽBA KRYPTOMĚN

Než se budeš vůbec pouštět do nějaké těžby kryptoměn (rozuměj poskytování výkonu svého počítače pro ověřování a zabezpečování transakcí), tak se koukni na videjko o Bitcoinu (BTC) a Blockchainu (veřejná digitální účetní kniha transakcí). Kicom (jůtůber jak lusk) mě krypto světem provádí už delší čas a mými nákupy v jeho eshopu mu za jeho služby lidu převelice děkuji! Když si shlédneš první díly z jeho tvorby, tak budeš rozumět "všemu", hlavně tedy Bitcoinu, což je takový praotec všech kryptoměn.

Pokud tě následně bude zajímat, jak z celého tohoto krypto světa profitovat (bez práce) a udělat si z něho další aktivum, jenž se shoduje s tvými investorskými zásadami, tak pokračuj níže, kde se dočteš o možnostech, které osobně využívám. A co sám mám, to vždy posílám dál.

Dal jsem dohromady 2 varianty, jak se do těžby jednoduchým způsobem zapojit, aniž by byl člověk ajťák. Máme jako investoři na výběr buď rubat Bitcoin (BTC) a nebo Ethereum (ETH), což jsou dvě největší kryptoměny, co se týče velikosti kapitalizace. Udělal jsem to tak, aby z toho byl co nejvíce pasivní příjem (vyplnit, podepsat a poslat smlouvu > zaplatit fakturu za mašinu > zvolit si způsob výplaty > 1x měsíčně/ročně zaplatit fakturu za elektřinu a hosting). Nic víc, nic míň.  Obě možnosti těžby mají svoje plusy i svoje mínusy, které popisuji níže. Já volím obě varianty a tímto diverzifikuji rizika. Klidný spánek je pro mě nejvíce, neboť spím moc moc rád.


#1 - Rubačka Etherea (ETH)

VÝHODY:

 • Rigy (kompy složené z grafických karet a dalších komponentů - bez myšky a klávesnice, takže to emaily bohužel neposílá) se dají poměrně bez problémů po použití i bez záruky prodat (široké využití v mnoha odvětvích včetně toho herního) a navíc mají dobrou životnost, odolnost a velmi nízkou poruchovost. 
 • U karet a komponentů je 2 letá záruka.
 • Stroje vytváří malý hluk a nízkou teplotu. 
 • Mašiny jsou umístěné fyzicky v Praze, takže si je investor kdykoliv může vyzvednout a vzít domů. V těchto chvílích probíhá také zpracování projektu na fotovoltaickou elektrárnu, která by ze 100% pokryla spotřebu těžby a také na rozvodu tepla do horních pater (pěstírna CBD) protiatomového krytu, kde samotná rubačka probíhá.
 • Na těchto typech sestav jde těžit mnoho jiných kryptoměn, takže se nefixujeme pouze na ETH, ale jdeme po tom, co je zrovna nejprofitabilnější.
 • Nižší cena alternativních coinů jako ETH má větší potenciál procentuálního růstu.

NEVÝHODY

 • Vývojáři plánují do budoucnu přechod na nový algoritmus ověřování transakcí (Proof of stake), takže už by těžba tak jak ji nyní známe (Proof of Work), nebyla možná. Zatím je to však stále v dlouhé fázi vývoje a rozhodování, takže kdy a jestli se to stane, zatím nevíme. Zatím rubeme ETH a někdo také RVN.
 • Rigy nejsou tak výkonné jako speciální sestavy na těžbu Bitcoinu.
jedna z několika místností s mašinami
jedna z několika místností s mašinami
vstup s chlazením 1
vstup s chlazením 1
vstup s chlazením 2
vstup s chlazením 2

Co to stojí?

Nic to nestojí, neboť rigy nejsou momentálně bohužel k dispozici. Respektive mašiny by byly, ale není místo, kam je umístit. Právě se buduje druhá nová těžírna, která by měla být hotová do konce roku 2021. Do té doby lze koupit stroje, ale člověk si je musí odvézt domů a starat se o ně sám, což je práce. A to já osobně moc moc nerad. Nebo je lze koupit za aktuální ceny a nechat je nezapojené zdarma uskladnit v krytu do doby, než bude pro ně místo. Níže najdeš ke stažení soubor/y, v kterých se dočteš další podrobnosti o typech mašin, jenž jsou skladem.

K cenám za mašinu (jednorázová platba), poplatek správci i elektřinu (měsíční platby) je potřeba si přičíst DPH, jelikož správcovská firma je plátcem daně z přidané hodnoty a na všechno vystavuje fakturu.

Kolik to sype?

Přejdi na tuto kalkulačku, zadej tam údaje podle návodu níže a uvidíš, co ti to hodí.

Návod:
Hashing power (MH/s) = 180 nebo 330
Power consumption (w) = 800 nebo 1 000
Cost per KWh ($) = 0.1
Pool Fee (%) = 2.7%. 

Následně uvidíš, kolik daná sestava vytěží před odečtením poplatku správci ve výši 25% z výtěžku.

Na ukázku přikládám reálný čistý zisk (po zaplacení elektřiny a poplatku správci) při kurzu 3500$/ETH):
- sestava o výkonu 180 MH/s = 4 803 Kč
- sestava o výkonu 330 MH/s = 9 327 Kč


#2 - Rubačka Bitcoinu (BTC)

VÝHODY:

 • Antminery (speciální mašiny sestrojené pouze za jedním účelem - a opět bez myšky a klávesnice) jsou daleko výkonnější než Rigy, takže dokáží vytěžit více a to za za méně spotřebované energie.
 • Bitcoin je největší a nejpoužívanější kryptoměna na celém světe, která je algoritmem určena k neustálému zvyšování své hodnoty, takže dostávat zaplaceno v něčem takovém je dobré pro klidný spánek. 
 • Algoritmus BTC nelze tak jednoduše změnit, jelikož jej nikdo neovládá.
 • Lze si koupit pouze podíl z mašin/y (možnost investovat menší kapitál) a diverzifikovat tak riziko.

NEVÝHODY: 

 • Je po nich obří poptávka a těžce se shánějí za rozumné peníze. 
 • Při potřebě se po záruce (1 rok) špatně prodávají, jelikož pro ně není jiné využití. Dokáží však makat leta.
 • Dělají poměrně velký hluk a vytváří velmi vysokou teplotu.
 • Stroje jsou umístěné v USA, což je trošku z ruky, takže dostat se v případě potřeby ke svým mašinám je složitější.

Co to stojí?

K dispozici jsou momentálně dvě nabídky. Lze si koupit určitý podíl (10-100%) na jedné mašině a nebo podíl (10-100%) na balíčku pěti strojů. Níže jsou ke každé nabídce dokumenty ke stažení, v kterých najdeš více informací o cenách, nákladech, ziscích a termínech. Podíly lze dále v případě potřeby prodat za tržní cenu jinému investorovi nebo zpět správcovské společnosti. 

Ceny jsou i nejsou konečné. Mohou být bez a nebo s DPH, záleží podle potřeby investora. 

Kolik to sype?

Jedna mašina vyrube měsíčně 25 000 Kč (k datu 14.10.2021). Zisk však závisí na náročnosti těžby a na ceně BTC a ani jedno nemůžeme ovlivnit, tudíž všechny výpočty zisku mohou být zítra neplatné. Rubání je dlouhodobá záležitost a kdo myslí a vidí dlouhodobě, tak myslí a vidí, že BTC půjde spíše nahoru než dolů. Ale může jít i do strany. A nebo na nulu. Každopádně rubání BTC je koncipované tak, že se musí více vyplatit těžba mincí, než jejich kupování, jinak by nikdo netěžil a bez ověřování transakcí není síť, takže...

V případě obou druhů těžby máme non stop přístup do webového portálu k těžebnímu poolu (místo, kde se spojují výkony počítačů pro větší šanci něco vyrubat), díky kterému můžeme v reálném čase sledovat naše množství vytěžených kryptoměn. 


Ať si vybereš jakoukoliv variantu těžby a nebo se rozhodneš kryptoměny pouze nakupovat, tak si tak či tak pořiď Trezor (a nebo si splašíš jinou kryptoměnovou peněženku - nedoporučuji!), což je vskutku světová kvalitní hardwarová krypto peněženka a to od českého výrobce. Být tebou, tak ho nekupuji na firmu, neplatím kartou a neposílám si ho k sobě domů. Nyní jsi nepopsaný bílý list a já bych si na tvém místě tuto čistotu ponechal i do budoucna. Zůstaň pánem situace!

Nezapomeň také na bezpečnost při uchování semínka, které když ztratíš, tak ztratíš přístup ke svým krypto prostředkům. V tomto světě se nikomu nezodpovídáš a stejně tak je všechno ve tvých rukou a nikdo ti nepomůže, pokud uděláš chybu. Neexistuje žádný helpdesk, ani storno už potvrzené transakce, tak pozor na to. 


Chceš taky rubat jako havíř?

V případě zájmu mi vyplň formulář níže, já ti pošlu nějaké doplňující otázky a následně patřičnou smlouvu, v které najdeš podrobnosti o spolupráci. Poté obdržíš fakturu za mašinu, která ti po zaplacení začne rubat. A je to, rubeš.


NOVINKA ! ! !

Jestli chceš na tajňáka (kamera odpojená a místo není uprostřed obchoďáku, ale v soukromé kanceláři) nakoupit nebo prodat jakékoliv krypto v pražském, soukromém, genderově vyváženém kryptomatu, tak mi napiš a já tě tam zavedu pod rouškou tmy či za prudkého denního světla. Vložíš hotovost nebo dostaneš hotovost. Výše neomezená. Poplatek 6%.  Nikomu ani muk a Mukovi ani gram!


Na závěr ještě několik skutečností, které je třeba si uvědomit.

Kryptoměnový svět v čele s BTC a celý jeho trh je starý "pouze" 13 let a tudíž je to ještě v plenkách, i když vývoj jde velmi rychle dopředu. Tuto oblast investic proto beru jako tu rizikovější z mého investičního portfolia, avšak každým dnem, co do tohoto světa pronikám, se bojím méně a méně. Na druhou stranu jsem bytostně přesvědčený, že jak padne fiat (a že on padne, jako už padl několikrát), tak právě kryptoměny ho nahradí velice rychle a efektivně v online světě. V tom fyzickém tady na to bude podle mě z určité nemalé části stříbro.

Těžba kryptoměn není už koníčkem, ale je to regulérní masivní celosvětový byznys. Je tedy třeba počítat s obrovskou konkurencí. S tím se váže ještě jeden faktor těžby, což je tvz. náročnost těžení. Ve zkratce to znamená, že čím více lidí těží, tím méně každý z nás vytěží a naopak. Tento faktor se dynamicky mění, u Bitcoinu každých 14 dní a u Etherea každý 1 den. Oproti tomu se do těžby zapojují noví lidé jelikož roste cena dané měny, takže těžaři mají sice menší výtěžek, ale prodají ho za více peněz. 

Oproti těmto skutečnostem stojí fakt, že zhodnocení kryptoměn dokáží být gigantické i v řádu 1000%+. Rok 2017 i 2021 toho byl důkazem a vždy po Halvingu (tzn., že se každé 4 roky zdvojnásobí náročnost těžby tak, aby se BTC uvolňoval pořád míň a míň, až se nakonec uvolní do oběhu v roce 2 140 poslední kus) se očekává totéž. Takže těžbu je potřeba vnímat dlouhodobě a taky tak k ní přistupovat. A v případě hluboké finanční krize spojené s hyperinflací, případně až s pádem fiat měn, se lidé a firmy pravděpodobně uchýlí právě ke kryptoměnám, takže je dobré nějaké mít a hlavně je mít bezpečně uložené i z pohledu doby temna (stejně jako na stříbro, tak i na krypto bys měl mít trezor!).

Abych tedy tuto příležitost shrnul, tak je to riziková investice (a která není že), takže je třeba počítat s naprosto nejhorším scénářem (v podstatě jako vždy podle investorských zásad), avšak zároveň se zde nabízí potenciál neuvěřitelného zhodnocení vložených prostředků. Je to tedy pro investory, kteří si chtějí užít pořádný risk a pokusit se o monstrózní zisk.


Aktivům zdar a těm decentralizovaným obzvlášť!


Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále www.bezpracejsoukolace.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá tento web údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu webu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací, přičemž sama o sobě má vlastní kapitál investovaný ve všech projektech, které jsou zde na webu prezentovány.