TĚŽBA KRYPTOMĚN

Není jenom o nejznámějším praotci panu Bitcoinu (zkratka BTC; tržní kapitalizace přes 237 miliard dolarů), ale na trhu existuje mnoho jiných kryptoměn a jednou z nich je i Ethereum (zkratka ETH; tržní kapitalizace přes 44 miliard dolarů). Již dlouhou dobu se totiž jedná o druhou největší kryptoměnu, ale její potenciál nesměle útočí na příčku první. 

Na této mé stránce najdeš více o tom, co je Ethereum, jak se liší od Bitcoinu, kdo z nich má jaké výhody i nevýhody a jak můžeš i ty ETH těžit v býválém atomovém krytu, teplem z počítačů (až 40 stupňů) vytápět okolní kanceláře včetně skladovacích prostor a v už velmi blízké budoucnosti také poskytovat teplo vlastní vertikální vnitřní zahradě na pěstování salátové zeleniny a bylinek určených na další prodej a tím pádem i na další zisk investora (vše o této nástavbě projektu a další investici sepíši později do samostatné stránky, o které tě budu informovat).

A to vše za luxusní cenu elektřiny (klíčkový faktor pro těžbu), kterou vyjednala opět a zase má velice oblíbená poradenská firma Optimal Energy. Na tomto odkaze si můžeš přečíst, jak si i ty můžeš snížit náklady na elektřinu, plyn či vodu a uspořené peníze pak nechat pracovat pro tebe.


Stejně jako Bitcoin, tak i Ethereum je kryptoměnou založenou na decentralizované databázi, tzv. blockchainu (elektronická účetní kniha). Zatímco Bitcoin je určen k převodu hodnoty z jedné osoby/firmy na druhou (z peněženky na peněženku), tak Ethereum slouží jako síť pro chytré kontrakty.

Ethereum umožňuje vývojářům psát své vlastní programy v programovacím jazyku Solidity. Těmto programům se říká smart contract (chytrý kontrakt). Smart contract v Ethereum síti je přepis podmínek smluv do digitální podoby a kryptografického kódu. Takový chytrý kontrakt může umožnit např. výměnu peněz, majetků, akcií a vlastně čehokoliv, a to bez právníků a notářů. Představit si to můžeš například jako zmražení určité části obnosu u obou stran obchodního vztahu až do doby, než bude obchod definitivně potvrzen a schválen. 

Tato technologie se stala natolik populární, že došlo ke sdružení komerčních institucí se zájmem o Ethereum a vytvoření asociace Enterprise Ethereum Alliance (EEA), která má nyní přes 500 členů, včetně firem jako je např. Microsoft, Samsung nebo ukrajinského parlamentu.

vstup 1
vstup 1
vstup 2
vstup 2

ZDE se například podívej, jak se ETH využívá ve virtuálním světě Somnium Space, který podporuje například Alza, která má na svých stránkách také pěkný článek o Ethereu.

Ether je médiem, které je potřeba k proběhnutí transakce. Kromě toho, že si lidé mezi sebou ethery posílají, tak ještě ke každé transakci musí přidat nějaké ETH navíc, které příjemce platby neobdrží. Tyto ethery se použijí jako odměna pro těžaře, kteří pomocí svých počítačů ověřují proběhlé transakce.

A už ti to je asi jasné. My jako těžaři nabízíme svůj hardware k uskutečňování transakcí a za to dostáváme odměnu, kterou platí účastníci sítě v podobě transakčního poplatku.

hala pro vertikální zahradu
hala pro vertikální zahradu

Ethereum (ETH)

Výhody těžby:

 • Karty a ostatní komponenty se dají poměrně bez problému po použití i bez záruky prodat (široké využití) a navíc mají velmi dobrou životnost, odolnost a velmi nízkou poruchovost. U nových karet a komponentů je také dobrá záruka a není problém je reklamovat.
 • Nižší cena Etherea má větší potenciál extrémního růstu o stovky % (nejvyšší cena byla 14.1.2018 a to 1432$).
 • Vývojáři neustále Ethereum vylepšují a systém je implementován již v mnoha sférách a velkých společnostech, tzn. má již velmi dobré reálné využití, které s časem neustále přibývá.
sestava na těžbu ETH - shora
sestava na těžbu ETH - shora

Nevýhody těžby: 

 • Vývojáři plánují do budoucnu změnu algoritmu Etherea tak, že už by těžení nebylo možné. Zatím je to však stále v dlouhé fázi vývoje a rozhodování, takže se to v dohledné době tak do 5ti let neočekává. Navíc se i hovoří o částečné změně algoritmu tak, že těžba bude nadále možná v kombinaci s algoritmem POS (Proof of stake).
 • Rigy (sestavy na těžení ETH) nejsou tak výkonné jako sestavy na těžbu BTC.
 • Momentálně lze investovat do nové sestavy až s 6 GPU (grafické karty).
sestava na těžbu ETH - z boku
sestava na těžbu ETH - z boku

Bitcoin (BTC)

Výhody těžby:

 • ASIC minery (sestavy na těžení BTC) jsou daleko výkonnější než komponenty k těžbě ETH, takže dokáží vytěžit více BTC za méně spotřebované el. energie.
 • Bitcoin je největší a nejpoužívanější kryptoměna na celém světe, která je algoritmem určena k neustálému zvyšování své hodnoty.
 • Algoritmus BTC nelze tak jednoduše změnit, jelikož jej nikdo neovládá, tudíž zde nehrozí zrušení těžby někdy v budoucnu.
 • Možnost výběru CZK z bankomatu (OC Smíchov v Praze a na dalších mnoha místech v ČR).
sestava na těžbu BTC - zadní část
sestava na těžbu BTC - zadní část

Nevýhody těžby: 

 • Výrobci ASIC minerů (sestava na těžbu) mají bohužel strašný monopol a všechny se vyrábí v Číně. Je po nich obří poptávka a těžce se shánějí za rozumné peníze. Navíc nyní jsou dodací lhůty nejdříve v listopadu 2020.
 • ASIC minery mají bohužel jen půl roční záruku od výrobce a jejich poruchovost je daleko větší, než u klasických komponentů. Platby za tyto stroje jsou bohužel vždy od okamžiku koupi nevratné, tudíž reklamace v praxi funguje tak, že vadný stroj správce zabalí a pošle zpět do Číny. Následně mu do měsíce zašlou buď nový stroj stejného typu, původní stroj opraví nebo rovnou zašlou náhradní stroj. Někdy se i stane, že pošlou zpět přístroj se stejnou vadou a reklamace se pak opakuje.
 • Po použití se nějaký čas špatně prodávají, jelikož pro ně není jiné využití, na rozdíl od rigů na těžbu ETH.
 • Investice do sestavy není už momentálně k dispozici.
sestava na těžbu BTC - přední část
sestava na těžbu BTC - přední část

Chci rubat jak havíř

Já už to tam sekám a nyní i tobě dokáži zprostředkovat možnost investovat do nového rigu pro těžbu etherea (sestava se dá po domluvě přepnout na těžbu i jiné kryptoměny, avšak kromě BTC a dalších několika vybraných). 

K dispozici je nyní základní sestava, která obsahuje 1 GPU (grafická karta = klíčový prvek při těžbě). 

Tato základní sestava je v záruce a stojí 35 000 Kč + DPH. 

Čistý zisk (po odečtení poplatku správci ve výši 25% z vytěženého ETH a zaplacení elektřiny v korunách) z ní je cca 652 Kč/měsíc (při kurzu 450$/ETH a 23 CZK/USD). 

U sestavy s 1 GPU je logicky nejhorší výdělek a pro nulový výdělek je potřeba kurzu nejméně 400$/ETH, neboť velká část z pořizovací ceny sestavy jsou základní komponenty, které tam jsou při jedné i šesti kartách.

Dobrá zpráva však je, že si sestavu s 1 GPU můžeš postupně rozšířit až o dalších 5 GPU, při aktuální ceně 10 000 Kč/GPU. Zvedneš si tak spotřebu energie, ale hlavně výkon a návratnost. Zde platí prosté pravidlo, že větší počet karet prostě více rube!

U plné sestavy s 6 GPU je pak čistý zisk (po odečtení poplatku správci ve výši 25% z vytěženého ETH a zaplacení elektřiny v korunách ve výši 1 750 Kč) celkem cca 2 476 Kč/měsíc, při aktuálním (4.10.2020kurzu 350$/ETH a 23 CZK/USD)   

online dohled nad sestavou
online dohled nad sestavou
sestava na těžbu ETH s 6 GPU
sestava na těžbu ETH s 6 GPU

V praxi to vypadá pak tak, že si pořídíš tento Trezor (a nebo si splašíš jinou kryptoměnovou adresu, ale z hlediska bezpečnosti nedoporučuji), což je nejbezpečenější hardwarová krypto peněženka na trhu a to od českého výrobce, který má mimo jiné svoje stroje pro vlastní těžbu hned vedle těch našich v bunkru (kromě trezorů totiž dělá firma i softwary na snižování spotřeby a zvyšování výkonu sestav pro těžbu BTC a když něco vyvinou tak to dostaneme gratis na svoje stroje, pokud se správce rozhodne nabídnout mašiny na těžbu BTC). 

Každý měsíc pak obdržíš tabulku, kolik ti stroje vytěžily, od toho si odečte správce 25% a zbytek ETH ti pošle na tvou ETH adresu.

V tabulce také uvidíš, kolik ti sestava spálila elektřiny (každá sestava má svůj wattmetr na přesné měření) a tu buď správci uhradíš v hotovosti nebo na Revolut účet a nebo ve vytěženém ETH zpět na jeho Trezor. Poslední variatnu nedoporučuji, neboť by jsi platil nyní velice podhodnoceným ETH, které se vyplatí držet a prodávat až s růstem jeho ceny podle vlastní prodejní tabulky, v které si nyní v klidu a s rozvahou přesně definuj, za jakých podmínek prodáváš, držíš nebo přikupuješ).

Výhoda těžby je, že i když cena ETH v čase poroste, tak my budeme pořád těžit za stejnou cenu (vynikající cenu elektřiny 2 Kč/KWh má správce nasmlouvanou v objektu na rok 2020 a na rok 2021 čeká zdražení pouze o 20 haléřů a to díky tomuto).

Pokud budeš chtít BTC (a já doporučuji nějaký mít), tak si ho můžeš jednoduše v Trezoru vyměnit za vytěžené ETH. Já tak činím. Rád ukážu.

ukázka prodejní tabulky
ukázka prodejní tabulky

Jak probíhá nákup

V případě zájmu o sestavu nebo více sestav mi vyplň formulář níže a já ti pošlu smlouvu, v které najdeš další podrobnosti, které tě určitě budou zajímat. Poté buď budeš mít ještě doplňující otázky a my se spojíme a nebo ti bude vše jasné a sejdeme se rovnou na podpis, kde také obdržíš fakturu s datem splatnosti shodující se s datem, kdy se tvá sestava/y zapojí do provozu a začne ti rubat ETH. Dostaneš poté odkaz, na kterém uvidíš sestavu/y makat.

Jednorázová investice je tedy do sestavy 35-85 000 Kč bez DPH + měsíčně hradíš elektřinu ve výši 580-1750 Kč a oplátkou dostáváš měsíčně vytěžené 0,05925-0,6 ETH. 

hardwarová kryptoměnová peněženka
hardwarová kryptoměnová peněženka

Na závěr ještě několik skutečností, které je třeba si uvědomit.

Kryptoměnový svět v čele s BTC a celý jeho trh je starý "pouze" 10 let (ETH vzniklo v roce 2015) a tudíž je to ještě v plenkách, ikdyž vývoj jde velmi rychle dopředu. Tuto oblast investic proto beru jako tu rizikovější z mého investičního portfolia, avšak každým dnem, co do tohoto světa pronikám, se bojím méně a méně. Na druhou stranu jsem bytostně přesvědčený, že jak padne fiat (a že on padne, jako už padl nespočetkrát), tak právě kryptoměny ho nahradí velice rychle a efektivně v online světě. V tom fyzickém tady na to bude z části stříbro.

Těžba kryptoměn není už koníčkem, ale je to regulérní masivní byznys, který jede po celém světě (si vygoogli ty obrovské těžící farmy a rozměrech několika hal). Je tedy třeba počítat s obrovskou konkurencí. S tím se váže ještě jeden faktor těžby, což je tvz. difficulty těžení. Ve zkratce to znamená, že čím více lidí těží po světě, tím méně každý z nás vytěží a naopak. Tento faktor se dynamicky mění, u Bitcoinu každých 14 dní a u Etherea každý den.

Oproti těmto skutečnostem stojí fakt, že zhodnocení kryptoměn dokáží být gigantické i v řádu 1000%+. Rok 2017 toho byl důkazem a nyní se očekává totéž po Halvingu Bitcoinu (tzn., že se každé 4 roky zdvojnásobí náročnost těžby tak, aby se BTC uvolňoval pořád míň a míň, až se nakonec uvolní do oběhu v roce 2140 poslední kus). A v případě finanční krize spojené s hyperinflací, případně až s pádem fiat měny, se lidé a firmy uchýlí právě ke kryptoměnám, takže je dobré nějaké mít a hlavně je mít bezpečně uložené i z pohledu doby temna (stejně jako na stříbro, tak i na kryptoměny bys měl mít trezor!).


Abych tedy tuto příležitost shrnul, tak je to riziková investice, takže je třeba počítat s naprosto nejhorším scénářem (v podstatě jako vždy podle investorských zásad), avšak zároveň se zde nabízí neuvěřitelné zhodnocení prostředků v dohledné době. Je to tedy pro investory, kteří si chtějí užít pořádný risk a případně i pořádný zisk! Důležité je ale dodat, že stroje na těžbu ETH jsou nové s 3 letou zárukou a dají se velmi lehce prodat. V době nedostatku grafických karet na trhu, pak za stejnou nebo vyšší než nákupní cenu ;)

Zakladatel této investice a zároveň správce našich sestav se tomuto krypto světu věnuje už čtvrtým rokem a neustále ho baví a chce jej podpořit, tudíž se v něm nadále vzdělává. Společně jsme vymysleli tento projekt, abychom do něj zapojili další lidi a povědomí o kryptu rozšířili ještě dále, protože nám to dává větší smysl, než kvantitativně uvolňované nekryté papírky, vytváření čísel v komerčních bankách a nakupování aktiv centrálními bankami z nulového naprosto neomezeného úřtu, aby to pouze vypadalo, že se daří. Pokud bys ty nebo kdokoliv od tebe potřeboval jen poradit, nebo zjistit další informace a zajímavosti, tak ochotně borec pomůže. Sám lidi moc rád s touto technologií a světem seznamuje a vzdělává bez jakýchkoliv tajností či okolků. Já se s ním stýkám už přes půl roku a nabyl jsem dojmu, že ten borec ví, co dělá, je zodpovědný a precizní. Hlavně mi už ukázal, že slova mění v činy. Jsem tedy rád, že mohu rubat pod jeho dohledem a že mi umožnil, abych to umožnil i já i tobě. Na zimu 2021 plánujeme pro aktivní investory den otevřených dveří s přednáškou o kryptosvětě, online bezpečnosti všeobecně a rozšiřujícím projektu s high-tech vertikální zeleninovou či bylinkovou zahradou v atomovém krytu vytápěného našimi sestavami. 


Aktivům zdar a kryptoměnám obzvlášť!