Návštěva hlavní prádelny

17.07.2022

Zdravím všechny lovce vypraných aktiv!

Mám za sebou páteční návštěvu v sídle společnosti Best Series s.r.o., která v roce 2018 začala vybírat první kapitál na první Prádlomatkiosek.  

První prádlomat se postavil ale až v červnu roku 2019, což je dlouhá doba, natož pro první nervózní investory, kteří postupem času začali na majitele společnosti (bratři Tomáš a Jan Holý) vyvíjet dost velký a nepříjemný tlak (já byl klidný, neboť jsem byl odhodlaný o peníze přijít). Honza to hodnotí jako jeho nejtěžší období v životě.

Borci od samého počátku seděli na nemalém kapitálu z vytěžených kryptoměn (ETH a ETC), které se jim podařilo prodat na vrcholu bullrunu v roce 2017. Peníze použili na rozjezd firmy a nyní na postavení 17 kiosků, na které sice ještě od investorů nevybrali peníze, ale pevně věří, že se tak stane, neboť je služba žádaná a existenčně pro člověka potřebná, takže by ji měli lidé v krizi škrtat ze svého seznamu až jako jednu z posledních. 

Rychnov nad Kněžnou mě jako takový moc nezaujal, ale zaujala mě informace, že je to vyhlášená lokalita montoven. Drtivou většinu obyvatel zaměstnává automobilka (proto třeba téměř nemají v Rychnově restaurace, protože kuchaři a obsluha dělá na strojích) a další jiné závody, přičemž v jednom z nich před 10 lety oba bratři pracovali. Jelikož to byli kluci podnikaví, tak začali zkoušet různé finanční poradenství, Aloe Vera multi-level marketing a tak různě. Přemlouvali své vrstevníky, ať jdou z těch montoven taky něco s nimi zkoušet, ale nedočkali se zájmu a pochopení. No a teď si tito bráchové stahují z těch různých závodů své bývalé podřízené, kolegy, nadřízené i šéfy k sobě do firmy a oni pro ně se slovy chvály (na vlastní uši jsem to slyšel) pracují =D 

Společnost má celkem 13 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, 7 externích ičařů (stavební práce, IT, atd.) a 40 brigádníku (s každým novým kioskem jeden přibude) na pravidelný týdenní servis a údržbu všech kiosků. Ten čtyřicátý první kiosek stojí naproti sídla společnosti u Tesca a tak se o něho nestará brigádník, ale borci z firmy, přičemž se na něm zároveň i učí. Dalších 8 nových kiosků je momentálně v horké fázi jednání (vyznačené na mapě červenou tečkou). Viděl jsem šanon na každý kiosek, v kterém jsou naprosto všechny potřebné papíry nutné pro výstavbu a provoz jedné prádelny a řeknu vám, že to vůůůbec nebylo málo papírů. 

Firma mi přišla zorganizovaná a měl jsem z ní fajn pocit. Prostě dobře poklidili před mým příjezdem =D  

Zaujal mě takový detail. Reklamu na autu vnímám už jako normu u firem, ale dát si tu práci a vyměnit na všech autech i rámečky na SPZ, tomu říkám víra v úspěch =D 

Vchod do kancelářské budovy nešel nenajít =D 

V paměti mi také utkvěl zajímavý příběh s jejich teď už ex dodavatelem na samotné kiosky, který sídlí ve Francii. Kromě těchto prádelniček vyrábí také foto budky a pizza budky. Jediné kiosky na prádlo spravuje, ostatní dvě budky pouze prodává. Když si Best Series tady u frantíka objednalo celkem 40 kiosků a pozvali si ho následně k sobě, aby s ním udělali obchod na dalších 3-9 kiosků měsíčně, tak víte co jim borec dal místo slevy za velký odběr a pravidelnost? Cenu jim ještě zvýšil. A ne o teď normálních 10-20%, ale o 60%. A k tomu jim dal radu, jak to ufinancovat. Že ať změní ty 18 kg pračky na 20 kg a řeknou si za vyprání více peněz. Tak oni na něho, že za kolik jim teda prodá ty 20 kg pračky a on na to, že jim žádné velké pračky dodávat nebude, že jim jenom pošlo jiné nálepky s nápisem 20 kg, ať to jenom přelepí a zvednou cenu. Tak ho kopli do řiti podvodníčka a on na odchodu nasraný říká "tak si to klidně zkuste vyrábět sami kluci". Týpek asi nevěděl, že my jsme evropská montovna, co? =D Takže ejhle, první vlastnoručne kompletně v česku vyrobený kiosek je na světě a už stojí v Příbrami (na přímé vyžádání samotného města, což bude do budoucna výborná reference pro další obce). Takže firma má nyní absolutně volné ruce (frantík jim ještě zkoušel diktovat, do kterých zemí můžou jít a do kterých ne), nezávislost a k tomu vlastní vymazlený platební i ovládací systém (nechali si udělat že prý dva patentové vzory na vytuněný kiosek jako celek > budu si ještě ověřovat).

Denně mají na infolince kolem 20 telefonátů s různými dotazy na funkce a nebo problémy (obrovská výhoda je ovládání všech kiosků na dálku, takže jsem byl svědkem toho, že při našem jednání vzal naschvál pan Tomáš Holý telefon zákazníkovi a nečekaně jako dárek za nějaký drobný trabl mu pustil zdarma sušičku).
Kiosky nevrací mince a ani není v plánu to změnit (funguje ale rozdělená platba, kdy lze část zaplatit hotovostí a zbytek doplatit kartou), neboť různé automaty, které vrací mince jsou mnohonásobně častěji vykradeny. O pravidelnou výměnu mincovníků se stará ozbrojená agentura.

Zatím došlo k pokusu o vykradení kiosku pouze jednou a to v Praze. Známému pachateli s vrtačkou a flexou se to nepodařilo, avšak ani díky kamerovému záznamu se nepodařilo policii pachatele dopadnout. Na druhou stranu už ale do firmy 4x volala policii a vyžádala si záznamy z kamer kvůli různým věcem, přičemž na jedné byl pokus o vraždu. Takže kiosky pomáhají lidem nesmrdět a také pomáhají a chrání svět od zlých lidí! =D

Doposud je domluva s majiteli pozemků (nejčastěji obchodní řetězce Tesco, Kaufland, Billa a brzy také Penny) taková, že jim firma platí za pronájem a také si sama platí spotřebovanou vodu a elektřinu. Ale situace se začne brzy otáčet a mít kiosek před svým obchodem bude privilegium. Takže minimálně to místo musí být zdarma. Už je se čím prezentovat a návštěvnost kiosků přitahuje lidi do obchodu a zvedá mu atraktivitu. Je také možné, že se ty kiosky budou na vybraná místa dělat větší či menší. Pračky a sušičky se odebírají (i frantík je odtud paradoxně odebíral) díky rychlému dodání z města Příbor (takže celý dodavatelský řetězec je v ČR), ale firma také paralelně jedná s Elektroluxem, který má opravdu 20 kg pračky (ne jenom nálepky jako arogantní frantík), aby měla dodávky opravdu pokryté a nic je neomezovalo v rozletu (nyní po zbrzdění frantíkem opět nastolit tempo výstavby 3 kiosky měsíčně a ve velmi krátké době se dostat na 9 kousků).

Borci myslí ve velkém, takže nad stolem proletěla i myšlenka o vlastní výrobě samotných průmyslových praček pokud plánují evropskou expanzi. To je však možná hudba budoucnosti.
Dneska na mě vyskočila dobrá recenze ;) 

Rychlým počtem jsem dal teď do kalkulačky měsíční obrat doposud všech postavených 41 kiosků (investorům jdou peníze pouze z 24 kiosků, na které se složili a nebo ještě aktuálně skládají) a při průměrném denním praní na jeden kiosek ve výši 5,25 a průměrné cenně za jedno praní ve výši 175 Kč (ze sušení investor nic nemá) to vychází na měsíční obrat přes 1,1 mil. Kč. 

Nyní se nachází v projektu 3 typy podpory, přičemž jsme se s majiteli shodli, že ta nejvýhodnější je "Vývoj", kdy člověk sice nedostává k investici jako dárek kryptoměnu DRY, která se bude listovat na burzu v roce 2024, avšak investor má garanci zhodnocení jeho vloženého kapitálu o 2% za měsíc, když udělají kiosky v průměru 4 praní za den. Což se už několik měsíců děje a je to super 🚀 

Takže to jsou mé postřehy ze zajímavé návštěvy hlavní prádelny, která ve mně zanechala dobrý dojem. Vždy jsem na borcích cenil flexibilitu (přizpůsobili se covidu, kryptosvětu i frantíkovi) a upřímnosti (přiznali, když se něco nepovedlo nebo když něco nefungovalo), což jsem z nich cítil i při osobním setkání, které trvalo cca čtyři hodiny.

Lovec