STŘÍBRO

Je ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku. Chemická značka Ag, latinsky Argentum. Argentina dostala podle něj svůj název. 

Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Po mechanické a metalurgické stránce je velmi dobře zpracovatelné. Přestože je stříbro řazeno mezi drahé kovy, které se obecně vyznačují značnou chemickou stabilitou, je velmi dobře rozpustné v kyselině dusičné. Bod tání čistého stříbra je 962 °C.

Stříbro, stejně jako jiné drahé kovy je komoditou s kterou se obchoduje na světových burzách. Světová cena stříbra je udávaná v dolarech za trojskou unci (1oz = 31,103g). 


1 kg cihly, 1 kg mince, 1 oz mince
1 kg cihly, 1 kg mince, 1 oz mince

O tomto drahém kovu se v odborných kruzích hovořilo jako o podhodnoceném kovu, který se víceméně krčí ve stínu zlata. Ta doba ale pomalu odeznívá. Důkazem může být rostoucí poptávka, jak průmyslová (stříbro se v něm používá z 56% a zlato z 6%) , tak investiční (mnohem dostupnější pro koncového obyčejného zákazníka než zlato).

Rozmanitost využití tohoto kovu je obrovská a stále se rozšiřuje: počítače, televize, mobilní telefony, auta, ledničky, v lékařství, v chemii (např. úprava vody), ve šperkařství, zbrojní průmysl, v nanotechnologiích, v nových stříbro-zinkových bateriích, v textilním průmyslu (antibakteriální účinky), zrcadla, mikroskopy, dokonce i některé dechové hudební nástroje ho potřebují =D

Statistiky uvádějí, že poptávka po stříbře konstantně roste, ale pouze 15% se ho recykluje. Zbytek se ztrácí ve vodě a v půdě.   

produkce stříbra v 1 000 tunách za rok
produkce stříbra v 1 000 tunách za rok


Než přejdu k tomu, jak se já osobně ke stříbru chovám, jak a kdy ho nakupuji nebo prodávám a co si z něho nechávám a nikdy v životě neprodám, tak chci prvně, aby ses podíval na toto video, dvakrát. Bez toho se bohužel nemá smysl bavit o stříbrných věcech dále. Najdeš tam velice cenné informace ze světové ekonomiky, které ti pomohou při sestavování tvé investiční strategie.

Že ti bude u videa trochu šoufl je normální, nic si z toho nedělej, rozdýchej to a pak pokračuj níže, kde najdeš 3 kategorie, do kterých své stříbrné zásoby rozděluji.


1. Doba temna

Válka, občanské nepokoje, sucha jak sviňa, meteorit jako kráva, sopečná mlha na několik měsíců, nekontrolovaná imigrace, black-out (prostě najednou nesvítí), přílet mimozemšťanů (těch zlých). Scénářů je až příliš na to, aby se jeden dříve či později nemohl stát. A historie nám ukazuje, že se mnoho z toho už stalo. A ne jednou bohužel. 

Na tuto dobu si schraňuji stříbro ve formě uncových mincí. Je mi absolutně jedno, co na nich je za obrázek. Jedu na ryzost (999) a na váhu (uncové mince o váze 31,103g). A hlavně samozřejmě na cenu! Toto stříbro, tak jako ostatně všechno, chci mít co nejlevnější, jelikož má posloužit pouze k jedinému účelu a to zastoupit v případě nouzového stavu klasickou a v té době tedy bezcennou fiat měnu (rozuměj nekrytá měna vnucená státem svému lidu, aby z ní mohl vybírat daně).

Jedna uncová mince za pytel brambor. Dvě za galon vody. Pět za lékárničku. Deset za zbraň. Sto za život.

Lidé se stávají více a více závislými. Mně je však líbivější svoboda. A to s sebou nese i to, že se nachystám na nesvobodu. Nestresuji se tím, ale jsem připraven. Vnímám to jako životní pojištění, které je fajn mít, ale nikdy ho nechceš přece použít. Lepší mít a nikdy nepoužít, než nemít a potřebovat.

Z mého stříbrného portfolia zaujímá právě tato část celkem 30% a pokud začínáš zakládat své investiční impérium, tak začni právě touto kategorií!

Pro tyto účely může také dobře posloužit zlato, ale pouze v podobě šperků, které v době temna získávají ještě řemeslnou hodnotu a hlavně s nimi můžete pohodlně cestovat.


2. Továrna na sny

Jestli se chceš stát pouze hromaditelem a na smrtelné posteli si říkat,  že to pouhé nakupování přece jenom nedávalo moc smysl, jelikož máš pouze plný trezor stříbra a... prostě máš plný trezor stříbra, tečka. Ale jestli to takhle chceš, tak si nevytvářej žádnou strategii a prostě pouze bezhlavě a nahodile nakupuj. A dopadneš tak, že se na něho budeš chodit pořád méně a méně dívat do trezoru, občas ho ukážeš kámošovi a ve finále ho tam necháš jenom tak ležet ladem. Prostě máš hodně kovu a málo času než to tady zapíchneš. To fakt nechceš. Nebo?

Aby se ti to nestalo, tak si vytvoř nákupní/prodejní tabulku, v které si nyní v klidu a s rozvahou přesně definuješ, za jakých podmínek nakupuješ a za jakých prodáváš. Člověk si určí, že stříbro má v portfoliu zaujímat celkem například 15%, ale maximálně 20% a minimálně 10%. A když toto rozmezí překoná díky růstu nebo poklesu ceny, či díky růstu tvých jiných aktiv v portfoliu, tak ty ho prodáš nebo nakoupíš v takovém množství, aby ti opět v portfoliu zaujímalo vůči celku oněch plánovaných ideálních 15%.

A i kdyby hadi začali chodit, tak to neuděláš příliš jinak, rozhodně ne zcela jinak. Jak uděláš a pustíš do toho ve vypjaté chvíli domněnky typu "to ještě určitě půjde nahoru, to cítím ve stydké kosti!", tak skončíš s plným trezorem a žádnými proměněnými sny, které ti má právě toto stříbro kupovat a měnit ve skutečnost. A nebo ho prodáš v záchvatu paniky za strašně málo při nějaké nečekané korekci směrem dolů, jako se tomu stalo třeba 23.3.2020.

Nemusím psát, že se tady celou dobu bavíme o stříbře fyzickém, nikoliv digitálním, viď? Známe to s tím vrabcem v hrsti a holubem na střeše ;) 

Z mého stříbrného portfolia zaujímá právě tato část celkem 60%.

ilustrační nákupní/prodejní tabulka
ilustrační nákupní/prodejní tabulka

3. Rodinné stříbro

Tohle je dobrovolně pocitová část strategie, která mi tvoří 10% z mého stříbrného portfolia. Pokud si ji nezvolíš, tak dej tento kapitál do druhé kategorie (Továrny na sny).

Zde mi jde o jedno a to sehnat co nejvýhodněji co nejkrásnější uncové mince, dvou uncové mince, deseti uncové mince, kilové mince, pěti kilové mince a různé atypické kulaté či hranaté kousky. 

Z této části používám mince jako dárky lidem na Vánoce, narozeniny, svátky, svatby, nebo za práci či jenom tak. Je to originální, zároveň edukativní a je možné, že do budoucna i velice výnosné. 

A v neposlední řadě je to něco pěkného, co jednou za čas člověk rád vytáhne a pokouká na to. Stejně však většinu z toho věnuji svým dětem, což je zde hlavním cílem. Je to lepší než jim spořit na účtu, kde z toho budou mít za 30 let díky inflaci nula nula prd a za ten prd si pak koupí další prd. Tady z tohoto rodinného stříbra můžou mít až několika násobek. A nebo jim to může zachránit život, když si ho uloží do první kategorie "Doba temna".

série 12x 1 kg mince čínský zvěrokruh
série 12x 1 kg mince čínský zvěrokruh

Jak se dostat ke stříbrňákům?

Foukni to do googlu, zeptej se babičky na nějaké šperky či zuby a nebo mi níže vyplň formulář a já ti zprostředkuji jeho nákup za aktuální jednu z nejnižších cen v ČR.

Nákup je možný od 1 ks uncové mince (31,103g), kterých je do jednoho kila 32 ks. Předání probíhá z ruky do ruky v Praze. Platba v hotovosti nebo vkladem na účet. Při předání je samozřejmě možné jít si stříbro nechat ověřit, ale zatím žijeme v době, kdy je natolik podhodnocené, že padělaní je dražší, než samotný kov =D

S následným zpětným výkupem ti opět dokáži pomoct. 

1 kg cihla
1 kg cihla
tuby na mince (20-25 ks)
tuby na mince (20-25 ks)

No a pokud už jsi dostatečně fyzicky zastříbrněn, tak můžeš uvažovat o tom, že si pořídíš také stříbro digitální. Já pro nákupy volím platformu Revolut a na é té ef ko Degiro. Výhoda digitálu je rychlá likvidita, takže se člověk může nechat hezky vyvézt nahoru, pak na pár kliknutí prodat a hned si za to něco koupit. Ale pozor, nedoporučuji gamblit digitálek s více než jednou třetinou hodnoty stříbra fyzického. Měj na paměti, že digitálu je ve světě prodaného na papíře daleko více, než je ho ve skutečnosti vlastněného, takže je zde určité riziko, že to jednoho dne praskne a digitálek se nám jaksi vynuluje. A opravdová hodnota pak přejde na fyzický kov, který když budeš ve většině držet, tak poté nebudeš mít oči pro pláč. 

Aktivům zdar a těm blištivým obzvlášť!  


Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále www.bezpracejsoukolace.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá tento web údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu webu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací, přičemž sama o sobě má vlastní kapitál investovaný ve všech projektech, které jsou zde na webu prezentovány.