STŘÍBRO

Je ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku. Chemická značka Ag, latinsky Argentum. Věděl jsi, že Argentina dostala podle něj svůj název? ;)

Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Po mechanické a metalurgické stránce je velmi dobře zpracovatelné. Přestože je stříbro řazeno mezi drahé kovy, které se obecně vyznačují značnou chemickou stabilitou, je velmi dobře rozpustné v kyselině dusičné. Bod tání čistého stříbra je 962 °C.

Stříbro, stejně jako jiné drahé kovy je komoditou s kterou se obchoduje na světových burzách. Světová cena stříbra je udávaná v dolarech za trojskou unci (1 oz = 31,103g). 


1 kg cihla, 1 kg mince, 1 oz mince
1 kg cihla, 1 kg mince, 1 oz mince

O tomto drahém kovu se v odborných kruzích hovořilo jako o podhodnoceném kovu, který se víceméně krčí ve stínu zlata. Ta doba ale pomalu odeznívá. Důkazem může být rostoucí poptávka, jak průmyslová (stříbro se používá z 56% a zlato z 6%) , tak investiční.

Rozmanitost využití tohoto kovu je obrovská a stále se rozšiřuje: Počítače, televize, mobilní telefony, auta, ledničky, v lékařství, v chemii (např. úprava vody), ve šperkařství, zbrojní průmysl, v nanotechnologiích, v nových stříbro-zinkových bateriích, v textilním průmyslu (antibakteriální účinky), zrcadla, mikroskopy, dokonce i některé dechové hudební nástroje ho potřebují.

Statistiky uvádějí, že poptávka po stříbře konstantně roste, ale pouze 15% se ho recykluje. Zbytek se ztrácí ve vodě a v půdě.  

Poslední roky také velmi razantně narůstá objem investic do tohoto kovu. 

produkce stříbra v 1 000 tunách za rok
produkce stříbra v 1 000 tunách za rok


Než přejdu k tomu, jak se já osobně ke stříbru chovám, jak a kdy ho nakupuji nebo prodávám a co si z něho nechávám a nikdy v životě neprodám, tak chci prvně tvých několik hodin času, aby ses podíval na toto video, dvakrát. Bez toho se bohužel nemá smysl bavit o věcech dále. Najdeš tam velice cenné informace ze světové ekonomiky, které ti pomohou při sestavování tvé investiční strategie.

Že ti bude u videa trochu šoufl je normální, nic si z toho nedělej, rozdýchej to a pak pokračuj dále, kde najdeš 3 kategorie, do kterých své stříbrné zásoby rozděluji.


1. Doba temna

Válka, občanské nepokoje, sucha, meteorit, nekontrolovaná imigrace, black-out, přílet mimozemšťanů. Scénářů je až příliš na to, aby se jeden dříve či později nemohl stát. A historie nám ukazuje, že se mnoho z toho už stalo a ne jednou bohužel, neponaučitelní...

Na tuto dobu si schraňuji stříbro ve formě uncových mincí. Je mi absolutně jedno, co na nich je za obrázek. Jedu na ryzost (999) a na váhu (31,103g). A hlavně samozřejmě na cenu! Toto stříbro, tak jako ostatně všechno, chci mít co nejlevnější, jelikož má posloužit pouze k jedinému účelu a to zastoupit v případě nouzového stavu klasickou a v té době bezcennou fiat měnu (rozuměj nekrytá měna vnucená státem svému lidu).

Jedna uncová mince za pytel brambor. Dvě za galon vody. Pět za lékárničku. Deset za zbraň. Sto za život.

Lidé se stávají více a více závislými. Mně je však líbivější svoboda. A to s sebou nese i to, že se nachystám na nesvobodu. Nestresuji se tím, ale jsem připraven. Vnímám to jako životní pojištění, které je fajn mít, ale nikdy ho nechceš přece použít.

Z mého stříbrného portfolia zaujímá právě tato část celkem 30% a pokud začínáš zakládat své kovové impérium, tak začni právě touto kategorií.


2. Továrna na sny

Jestli se chceš stát tím starým páprdou s plným trezorem stříbra a na pokraji sil si říkat,  že to nakupování nedávalo moc smysl, jelikož máš pouze plný trezor stříbra a... prostě máš plný trezor stříbra, tak si nedělej žádnou strategii a prostě pouze bez hlavě nakupuj. A dopadneš tak, že se na něho budeš chodit do trezoru pořád méně a méně dívat, občas ho ukážeš kámošovi a ve finále ho tam necháš jenom tak ležet ladem. Prostě máš hodně kovu a málo času než to tady zapíchneš. To fakt nechceš.

Aby se ti to nestalo, tak si vytvoř nákupní-prodejní tabulku, v které si nyní v klidu a s rozvahou přesně definuješ, za jakých podmínek nakupuješ a za jakých prodáváš. 

A i kdyby hadi začali chodit, tak to neuděláš příliš jinak, rozhodně ne zcela jinak. Jak uděláš a pustíš do toho ve vypjaté chvíli domněnky typu "to ještě určitě půjde nahoru, to cítím jak sviňa!", tak skončíš s plným trezorem a žádnými proměněnými sny, které ti má právě toto stříbro kupovat a měnit ve skutečnost. A nebo ho prodáš v záchvatu paniky za strašně málo při nějaké nečekané korekci, jako se tomu stalo třeba 23.3.2020.

Nemusím psát, že se tady celou dobu bavíme o stříbře fyzickém, nikoliv digitálním, viď? Známe to s tím vrabcem v hrsti a holubem na střeše. Z mého stříbrného portfolia zaujímá právě tato část celkem 60%.

nákupní-prodejní tabulka
nákupní-prodejní tabulka

3. Rodinné stříbro

Tohle je dobrovolná část strategie, která mi tvoří 10% z celého mého stříbrného portfolia. Pokud si ji nezvolíš, tak dej tento kapitál do druhé kategorie "Továrny na sny".

Zde mi jde o jedno a to sehnat co nejvýhodněji co nejkrásnější uncové mince, deseti uncové mince, kilové mince, pěti kilové mince a různé atypické kousky. Nedávno jsem třeba dostal uncovku Tomáše Bati. Nebo jsem dal dohromady sérii dvanácti kilových mincí čínského zvěrokruhu. 

Z této části používám mince jako dárky lidem na Vánoce, narozeniny, svatby, atd. Je to originální, zároveň edukativní a je možné, že i velice výnosné. 

A v neposlední řadě je to něco pěkného, co jednou za čas člověk rád vytáhne a pokouká na to. Stejně však většinu z toho věnuji svým dětem. Je to lepší než jim spořit na účtě, kde z toho budou mít za 30 let díky inflaci nula nula prd. Tady z tohoto rodinného stříbra můžou mít až pětadvaceti násobek. A nebo jim to může zachránit život.

série 12x 1 kg mince čínský zvěrokruh
série 12x 1 kg mince čínský zvěrokruh

Jak se dostat k nějakému stříbru?

Mám přístup k vybranému Ag (1 kg vakuované cihly Heraeus Fiji s certifikátem a 1 oz mince Maple Leaf) a mohu ti zprostředkovat jeho prodej za cenu nižší než najdeš kdekoliv na českém trhu. 

Jestli to najdeš někde levněji (ja to nenašel ZDE, ZDE, ZDE, ZDE ani ZDE), tak mi pošli odkaz a nekřečkuj s takovým kaufem! Já tobě, ty mně ;) 

CENA = 25 000 Kč / kg (aktualizováno 22.10.2020)

Nákup je možný od 1 ks uncové mince (31,103 gramů). Předání probíhá z ruky do ruky v Praze. Platba pouze v hotovosti. Při předání je samozřejmě možné jít si stříbro nechat ověřit do zlatnictví, ale zatím žijeme v době, kdy je natolik podhodnocené, že se ani nevyplatí ho padělat =(

S následným zpětným výkupem ti opět pomůžu.

Pokud si chceš nějaké stříbro pořídit, tak mi vyplň krátký formulář níže.  

1 kg cihla
1 kg cihla
1 oz mince
1 oz mince

Doporučení

  1. nakupovat především v době začátku růstu 
  2. postupně dokupovat menší množství při korekci trhu
  3. zajistit si přehledné a kompaktní skladování
  4. být psychicky odolný a držet se svých zásad
  5. a držet se svých zásad po celou dobu

Jsme na začátku mimořádně slibného období pro drahé kovy a stříbro především! Analytici se předhání v predikcích, kam až může daný kov vystoupat. Samozřejmě nikdo nic neví, ale silný potenciál, který mají drahé kovy před sebou vnímají všichni na základě stále opakujících se bodů:

  • nízké úrokové míry
  • zvětšování množství peněz v ekonomice
  • vysoká míra rizika a nejistota na trhu
  • budoucí obchodní, celní a kdo ví ještě jaké spory a války
  • slábnoucí síla dolaru jako globální měny

K tomu musíme připočítat ještě silné podhodnocení stříbra vůči ostatním kovům a jeho současně-budoucí nedostatek ve fyzické podobě.

Dle mého názoru již příštím roce stříbro překoná historický rekord z roku 1980. Kam až se může stříbro dostat se neodvážím odhadovat, ale v mimořádných situacích se dějí mimořádné věci. Druhý Bitcoin to nebude, ale pár set % se dočkat můžeme.


Aktivům zdar a těm blištivým obzvlášť!