MOJE ZÁSADY

VŽDY (od toho jsou to přece zásady), když se ke mně dostane nějaká nová investiční příležitost a nebo nastane první den v novém měsíci, tak postupuji přesně krok za krokem podle těchto bodů a procházím můj svatý grál (přehled nad portfoliem), jenž máš ke stažení úplně dole na této stránce:

  1. Životní náklady
  2. Vydřené příjmy
  3. Nastřádané rezervy
  4. Účel investice 
  5. Rizika, zhodnocení a likvidita 
  6. Aktuální investiční portfolio
  7. Rychlé rozhodnutí
  8. Co je psáno, to je dáno

1. Životní náklady

Tímto celá investiční paráda vždy začíná. Mít přehled a hlavně kontrolu nad svými výdaji, to je to, oč tu běží v první řadě. 

Každý nějak žijeme, někdo si libuje v drahých autech, telefonech, hodinkách, oblečení, někdo miluje cestování, někdo chová nákladné zvířátko/a, někdo se vyžívá v ukájení hmotných potřeb svého milujícího protějšku a někdo prostě ani neví, za co ty peníze utrácí, avšak děje se mu to, jako by měl na to nějaký dokonale propracovaný plán. Zde je potřeba konstatovat známý fakt, že ti nejbohatší mají velice jednoduché životní styly a nízké náklady. To však neznamená, že to tobě takhle bude také vyhovovat. Ty jsi ty. Já jsem já. Každý jak má rád. Sto lidí a sto chutí. Vážit si svých peněz, ale přitom na nich nelpět, to je můj přístup. Peníze budou, my nebudeme. Rezonuje se mnou také přísloví "Nejsem tak bohatý, aby jsem si mohl dovolit kupovat levné nekvalitní věci". A také se mnou rezonuje minimalismus, o kterém doporučuji tento dokument, jenž v mém životě udělal další milník. 

Všechny své náklady rozděluji na tvrdé a měkké. Tvrdé jsou ty, které jsem tvrdě dokázal osekat na samotnou kost a ani když budu na kolenou prosit a pěstmi skálu lámat, tak je nedostanu níže. Nájem nebo hypotéku mi prostě už nesníží, ani paušál na telefon nemá žádný operátor levnější, internet tahám od sousedů a elektřinu a plyn si už šéfím přes tuto firmu. U všech těchto a dalších jim podobných nákladů 1-2x ročně absolvuji experimentálně naučné kolečko telefonátů s oznámením druhé straně, že jsem od konkurence dostal o třetinu lepší nabídku za naprosto stejné služby a chtěl bych odejít nebo jednat. A věř, že se ve většině případů vždy domluvíte na snížení současné částky, kterou platíš. To si pak vynásob dvanácti a dostaneš částku, kterou můžeš ročně investovat, aniž by to ohrozilo tvůj aktuální životní standart. Tomu se říká bezpečné investování.

Měkké náklady jsou pak jídla v restauracích, kina, oblečení, cestování a další radosti života. Jenže za tyto radosti platíš svým časem v práci, v které když nebudeš, tak nebudou korunky na tyto radůstky. A třeba je to ta fabrika a stání u pásu a tam ten čas asi dost pomalu běží... A třeba je to jiná práce, kde se to čéče taky nějak vleče. Takže já si raději po nějaký čas odtrhnu tyto pěkné věci od pusy (budu více vařit doma, místo kina se vzdělávat videi na internetu a za frajera můžu být i v tričku bez loga) a uspořené peníze investuji. Za pár let si pak budu moct dopřávat tyto radosti z peněz, které mi vytvořily jiné peníze a nikoliv můj drahocenný čas. 

Pro dokonalé sledování svých výdajů doporučuji online banku (aplikaci) Revolut. Já sám ji využívám téměř několik let a jsem s ní naprosto spokojený a pěji na ni všude jenom samou chválu.

Doporučuji si náklady pečlivě rozplánovat a zamyslet se nad tím, jestli nelze žít při stejném komfortu avšak efektivněji. Ale hlavně se výdaji nestresovat. Daleko větší pozornost dávám bodu číslo dvě. Přečti si také u kávičky tento článek, který nádherně vystihuje stav mysli, která je u přístupu k nákladům klíčová. Hojnost!


2. Vydřené příjmy

Co si budeme povídat, jestli člověk dobře zarube a vydělá větší peníze (nebo zdědí), tak je ten investiční start prostě rychlejší a díky větší diverzifikaci i stabilnější.

Když ale půjdu do fabriky k pásu na 12 hodinové směny a budu tam chodit pouze proto, abych si pokryl životní náklady, tak to vydržím dělat krátce a nebo se ze mě stane zombík, který tam bude makat naopak celý život, ale jeho aktivity se smrsknou na práce-pivo-telka-spánek (pokud však ta fabrika není tvým posláním, což plně respektuji a cením!). Jestli ale budu chodit do stejné fabriky (a věř, že já v životě svařoval, maloval, dělal v klubu na dveřích, atd.) s vědomím toho, že VÍM, PROČ TY PENÍZE VYDĚLÁVÁM, tak to už nám tady vznikne podstatně jiný příběh. Pokud vím, že když si vezmu další šichty navíc a k tomu ještě víkendové brigádky, tak se dostanu měsíčně na třeba dvojnásobný příjem. Nově vzniklý kapitál budu investovat po dobu určitého času tak, abych následně už do žádné práce nemusel chodit. Moje životní náklady mi budou totiž pokrývat úroky z dříve investovaných peněz a já se tak stanu finančně svobodným. Vystoupím z krysího závodu. Tedy pokud si zase nezvýším životní standard a opět budu muset hledat, jak vydělat více peněz, aby jsem mohl opět zvýšit výnosy z investic. A tak pořád dokola. A nebo si životní náklady zastavím na určité úrovni a ukojím svou lidskou neukojitelnost. 

Ve zkratce řečeno se u příjmu prostě dívám vždy na to, jestli si ho nějakým způsobem mohu zvednout, abych mohl více investovat a mít tak více koláčů bez práce ;) 


3. Nastřádané rezervy

Kdo šetří, má za tři. Že prý...

Každopádně, kdo má něco pod polštářem, tak se mu asi klidněji spí. A někomu tam stačí mít trojnásobek svých měsíčních výdajů (můj případ), někomu šestinásobek a někdo neusne bez dvanáctinásobku. To je na každém, jaké je hráčské povahy a jaké má koule nebo vaječníky. A taky je rozdíl, jestli se jedná o podnikatele bez jakékoliv podpory zvenčí a nebo zaměstnance, který má "záruku" několikaměsíční výpovědní doby, odstupného, atd. Ale v historii i některé firmy, když jim teklo do bot, nezaplatily svým lidem, takže i s tímto by se mělo počítat. Každopádně zaměstnanec by nemusel mít rezervu tak velkou, jako podnikatel. Dalším faktorem je velikost výdajů. Čím vyšší výdaje, tím více měsíců by měla rezerva pokrýt. Je to z důvodu, že člověk s měsíčními výdaji ve výši 20 000 Kč  si bude schopný najít prací za takové peníze během dní, možná i hodin. Ale kdo má výdaje 200 000 Kč, tak takovou práci/zakázku trvá sehnat podstatně déle. Každopádně si rezervu 1-2x ročně přepočítej podle tvých aktuálních výdajů.

Doporučuji mít rezervu rozdělenou na pět částí po 20% a v každé z ní jinou měnu tak, aby jsi měl dostatek CZK, EUR, USD i BTC.

U domácí bezpečnosti se mi líbí taktika dvou trezorů, kdy jeden máš na lehce odhalitelném, až viditelném místě a není ve zdi nebo v podlaze pevně ukotven. Ten případného zloděje zaujme a určitě si ho bude chtít odnést domů, kde si jej v klidu rozbalí jako dáreček. A hlavně už nebude pravděpodobně pátrat dále po domě. Jenže v tomto falešném trezoru na něho bude čekat překvápko (zde popusť fantazii uzdičku a pořádně ho ztrestej!). Druhý trezor je pak velice dobře umístěn, schován a hlavně silně zabetonovaný nebo přidělaný k něčemu, co nejde odnést. A tam bude právě poslední 1/5 tvé rezervy, drahé kovy a zbraň. Prostě buď připraven!


4. Účel investice

Až tímto začíná moje skenování samotné příležitosti. A čím striktnější filtr zde mám, tím jednodušší je pro mě vybírat vhodné aktiva, které mě nebudou v noci budit ze spaní, protože já spinkám tuze rád =) 

Zde mi jde v prvé řadě o to, aby investice korespondovala s mým etickým kodexem. A každý ho máme asi trochu jiný. Takže si udělej svůj filtr. Já mám například rád EKO věci, sdílenou ekonomiku, zelenou energetiku, vodu (ne tu balenou), chytře pěstěné rostlinné jídlo, soběstačnost a tak. Naopak se nehrnu do farmacie (i když i ta má své super obory jako např. robotika, stomatologie či ortopedie a další) a už vůbec nefušuji do zbrojního průmyslu (flintu ať si každý doma má, tanky a rakety už jsou na mě ale trochu moc). A po určitých zkušenostech se soustředím více na české firmy, které mám více na dosah, stejně jako jejich zástupce, u kterých vždy moc rád vím, kde bydlí a s kým se kamarádí. Klíčový je pro mě také téměř "naprostý" pasívní příjem z dané investice, který není podmíněný prací s dalšími lidmi a jejich vedením, kontrolou a motivováním. O to ať se stará daná společnost či člověk, kterému za to rád svěřím svůj kapitál a dosáhnu ve finále menšího výdělku, než oni. Ale za ten klid mi to prostě stojí. 

Čím vyhraněnější zde budeš, tím se ti bude lépe říkat NE na ty tisíce online nabídek, které tu díky internetu máme. 


5. Rizika, zhodnocení a likvidita

Smlouva, dvě smlouvy, směnka, zástava nemovitosti, prioritní či kmenové akcie, podíl ve společnosti, investiční certifikát, drahý kov předaný z ruky do ruky, kryptoměna v hardwareové peněžence, ústní domluva nebo "pouze" podání rukou a čestné slovo.

Páky, kterými lze riziko do určité míry zmenšit existují, ale nakonec je to vždy pouze a jenom o lidech. A taky o tom, kolik máš času, kapitálu a hlavně chuti a odhodlání na řešení případného sporu. Já jsem si zde vytvořil přístup, který mě chrání před hlubokým a dlouhodobým smutkem (a hlavně zahořknutím) v případě neúspěchu. Ve chvíli, kdy své peníze investuji, tak se s nimi loučím, jako bych si kupoval "pouze" zkušenost. Ale samozřejmě moc věřím, doufám a chci, aby se mi zase vrátily a přivedly s sebou další kámoše, hodně kámošů. Vždy věřím a doufám, že ze zkušenosti bude také skvělá investice s pěkným ziskem. Tento přístup mě chrání v případě ztráty vloženého kapitálu od toho, abych na investování jako celek zanevřel a padl do apatie, díky které neuvidím další nové a opravdové příležitosti létající kolem mě. Nikdy nezpochybňuji samotný princip pasivního příjmu na základě toho, že ho nějaký šmejd využil a nedodal produkt nebo službu. Klasické letadlo, scam, Ponziho schéma, atd., jejichž principy trefně, poučně a vtipně popisuje v sérii videí pan Lord Mikynsky, kterého  velmi doporučuji! Kdybych to tak neměl nastavené, tak bych zůstal v krysím závodu navždy. A to já nezůstal =) 

Jsem konzervativní, ale také jsem střelec jak sviňa. Mám před sebou doufám hodně času a na druhou stranu počítám s tím, že tu zítra nemusím být. A podle toho se dívám i na možnou míru zhodnocení mého kapitálu. Některé investice mi za rok pokryjí pouze inflaci, některé vydělají měsíčně desítky procent. Říká se, že s vyšším zhodnocením roste míra rizika, což je a taky není podle mé osobní zkušenosti pravda. Zažil jsem reálné akce, které mi potvrdily první i druhou teorii. Řídím se tedy tím, že všechno je možné, i to, co se ještě nestalo. 

Celé investiční portfolio se vždy snažím vyvážit podle likvidity (tzn. jak rychle budu mít své peníze, když se teď rozhodnu, že je chci), abych měl nějaké investice, z kterých můžu získat zpět svůj kapitál v případě nečekaných událostí a potřeb v řádech dní, u dalších to jde v řádech měsíců a u některých až v horizontu roků. 

A když jsme u toho kapitálu, tak jedna investorská poučka říká, že nikdy neinvestuj půjčené peníze. Druhá poučka zase praví, že zbohatneš jedině díky cizím penězům. Takže si vyber, jestli budeš hrát "pouze" se svým kapitálem, který získáš z tvého aktivního příjmu a z osekání nákladů na kost a nebo do toho pustíš tzv. koule a seženeš cizí peníze (rodina, kámoši, úvěr, kontokorent, kreditka, hypotéka, lichvář, plazma, ledvina, život) a zkusíš rozehrát větší hru. Ale POZOR, investuj pouze peníze, o které můžeš přijít. Tedy ty peníze, které dokážeš splatit v případě, že o ně přijdeš a neohrozí tě to existenčně = úmrtí na hlad, kriminál, vystavení nebezpečí dalších osob a jiné vážné nepříjemnosti.


6. Aktuální investiční portfolio

Když mi do cesty přijde nová příležitost, tak ji v předposledním kroku porovnávám se svým stávajícím investičním portfoliem. Dívám se hlavně na to, jestli nové potencionální aktivum neduplikuje něco, co už ve svém portfoliu mám a nebo naopak jestli v něm náhodou nevyplňuje nějakou mezeru. Dívám se na rizika, potenciál, likviditu a celkové rozložení kapitálu v jednotlivých mých aktivech. Mám rád totiž vyváženou diverzifikaci, ne jako Warren Buffett, který má desítky procent v akciích Applu (všechna čest jeho umu investovat, ale na tohle nemám asi povahu). Chci mít pavoučka, který je pevný v postoji a když mu upadne nějaká ta nožička, tak pořád bude vesele běhat dále a spřádat sítě. Samozřejmě pozor na přemrštěnou diverzifikaci, která může místo pasívku zabrat mnoho času a rozmělnit kapitál do ztracena (fixní poplatky rychleji ukrajují z menších vkladů; ztráta přístupů ke svým aktivům; zapomenutí na existenci nějakého aktiva, atd.). Prostě všude je potřeba tahat Mirka. 


7. Rychlé rozhodnutí

Následně pak dělám rozhodnutí, jestli do toho jdu či nikoliv. A když jdu, tak přemýšlím jestli je teď ten správný čas a nebo to udělám později za vhodnějších podmínek. A taky se rozhoduji, jak velký kapitál do toho uvolním tak, abych měl portfolio stále vyvážené. Každopádně jsem se už mnohokrát ujistil, že rozhodnutí je potřeba činit rychle a nebýt paralyzovaný, jelikož pak člověk pořád chodí jenom do práce a o investicích denně pouze přemýšlí. Ať člověk řekne ano nebo ne, tak hlavně ať to řekne co nejrychleji. Takže do akce!


8. Co je psáno, to je dáno

Dokud to člověk nemá sepsané "na papíře" a nevidí všechno pohromadě na jednom místě, tak se stále jenom domnívá, myslí si, cítí, tuší, odhaduje, dedukuje, ale skutečnost může být diametrálně odlišná od jeho představ. Proto přikládám ke stažení můj amatérský excelový soubor, můj svatý grál, kde jsou pod jednotlivými listy kategorie, které je potřeba mít pod kontrolou. Nejsem žádný vzorečkový, ani programátorský pán, takže tady je to o čistém datlování čísel, které do souboru ťukám jednou měsíčně. Když jsem to udělal v životě poprvé, tak jsem čuměl jako puk na to, jak jsem měl některé investice velice přepálené, rezerva byla nedostatečná a výdaje neefektivní, až zhýralé.


Tip:

Pořiď si starou dobrou klasickou a nebo novou vynikající moderní pokladničku s počítadlem a KAŽDÝ DEN do ní hoď VŠECHNY tvoje drobné, které máš v peněžence. Tahle metoda mi postupně buduje část 1/5 rezervy, kterou mám ve fyzických českých korunách uloženou doma, kde leží a čeká na svoji příležitost, která doufám nikdy nenastane a plnou pokladničku dostanou mí potomci ;)  

Čest a odvahu držet se svých zásad!