Moje zásady

VŽDY (od toho jsou to zásady), když se ke mně dostane nějaká nová investiční příležitost, tak postupuji podle stejného klíče a sleduji:

  1. Účel investice 
  2. Rizika, zhodnocení a likviditu investice
  3. Své vydřené příjmy
  4. Mé životní náklady
  5. Nastřádané rezervy
  6. Aktuální investiční portfolio

1. Účel investice

Tímto vše začíná. Zde mi jde v prvé řadě o to, aby investice korespondovala s mým etickým kodexem. A každý ho máme asi trochu jiný. Takže si udělej svůj filtr. Já mám např. rád EKO věci, sdílenou ekonomiku, energetiku, vodu, jídlo, soběstačnost a tak. Naopak se moc nehrnu do farmacie (i když i ta má své super obory jako např. robotika, stomatologie či ortopedie a další) a už vůbec nefušuji do zbrojního průmyslu (flintu ať si každý má, tanky a rakety už jsou na mě ale moc). A po určitých zkušenostech se soustředím převážně na české firmy, které mám více na dosah. Klíčový je pro mě také téměř naprostý pasívní příjem z dané investice, jenž není podmíněný např. prací s dalšími lidmi a jejich vedením, kontrolou a motivováním. O to ať se stará daná společnost/člověk, které za to rád svěřím svůj kapitál, pokud se mi tedy líbí jejich účel a splní další mé kritéria.


2. Rizika, zhodnocení a likvidita investice

Smlouva, dvě smlouvy, směnka, zástava nemovitosti, prioritní či kmenové akcie, podíl ve společnosti, investiční certifikát, drahý kov předaný z ruky do ruky, kryptoměna v hardwareovém trezoru, ústní domluva, podání rukou.

Páky, kterými lze riziko do určité míry zmenšit existují, ale nakonec je to vždy pouze a jen o lidech a o komunikaci. A o tom, kolik máš času, kapitálu a hlavně chuti a odhodlání na řešení případného sporu. Já jsem si zde vytvořil přístup, který mě chrání před hlubokým a dlouhodobým smutkem v případě neúspěchu. Ve chvíli, kdy své peníze investuji, tak se s nimi loučím, jako bych si kupoval "pouze" zkušenost. Ale moc věřím a doufám, že se mi zase vrátí a přivedou s sebou další malé penízečky, které si udělaly za mé nepřítomnosti. Vždy věřím a doufám, že ze zkušenosti bude také skvělá investice. Tento přístup mě chrání v případě ztráty celého vloženého kapitálu od toho, abych na investování jako celek zanevřel a padl do apatie, díky které neuvidím další nové a opravdové příležitosti a zůstanu tak navždy v krysím závodu.

Jsem konzervativní, ale také jsem střelec. Mám před sebou doufám hodně času a na druhou stranu počítám s tím, že tu zítra nemusím být. A podle toho se dívám i na možnou míru zhodnocení mého kapitálu. Některé investice mi pokryjou inflaci, některé vydělají měsíčně desítky procent. Říká se, že s vyšším zhodnocením roste míra rizika, což je a taky není podle mé zkušenosti pravda. Zažil jsem akce, které mi potvrdily první i druhou teorii. 

ZDE pak najdeš jednoduchý vzoreček, díky kterému si můžeš vypočítat, kolikrát za život se ti podle daného zhodnocení podaří zdvojnásobit své jmění.

Celé investiční portfolio se vždy snažím vyvážit podle likvidity tak, abych měl nějaké investice, z kterých můžu získat zpět svůj kapitál v případě nečekaných událostí a potřeb v řádech dní, u dalších to jde v řádech měsíců a u některých až v horizontu roků. 

Vše má své dvě stránky, které je potřeba vždy zvážit a to s ohledem na celek.


3. Vydřené příjmy

Když půjdu do fabriky k pásu na 12 hodinové směny a budu tam chodit pouze proto, abych si pokryl životní náklady, tak to vydržím dělat krátce a nebo se ze mě stane zombík, který tam bude makat celý život, ale jeho aktivity se smrsknou na práce-pivo-telka-spánek. Jestli ale budu chodit do stejné fabriky s vědomím toho, že vím, proč ty peníze vydělávám, tak to už nám tady vznikne podstatně jiný příběh. Pokud vím, že když si vezmu další šichty navíc a k tomu ještě víkendové brigádky, tak se dostanu měsíčně na třeba dvojnásobný příjem. Část z toho dám za životní náklady jako vždy a nově vzniklý kapitál budu investovat po dobu určitého času tak, abych následně už do žádné práce nemusel chodit. Moje životní náklady mi budou totiž pokrývat úroky z dříve investovaných peněz a já se tak stanu finančně svobodným. Vystoupím z krysího závodu. Tedy pokud si zase nezvýším životní standard a zase budu hledat, jak vydělat více peněz, aby jsem mohl opět zvýšit výnosy z investic. A tak dále pořád dokola. A nebo si životní náklady zastavím na určité úrovni a ukojím svou neukojitelnost. Závěrem shrnutě řečeno se u příjmu prostě dívám vždy na to, jestli si ho nějakým způsobem mohu zvednout, abych mohl více investovat. 


4. Životní náklady

Každý nějak žijeme, někdo si libuje v drahých autech, telefonech, hodinkách, někdo miluje cestování, někdo chová nákladné zvířátko, někdo se vyžívá v ukájení hmotných potřeb svého milujícího protějšku a někdo prostě ani neví, za co ty peníze utrácí, avšak děje se mu to dost dobře. Zde je potřeba konstatovat známý fakt, že ti nejbohatší mají velice jednoduché životní styly a nízké náklady. To však neznamená, že to tobě takhle bude také vyhovovat. Ty jsi ty. Já jsem já. Každý jak má rád. Sto lidí a sto chutí. Vážit si svých peněz, ale přitom na nich nelpět, to je můj přístup.

Všechny své náklady rozděluji na tvrdé a měkké. Tvrdé jsou ty, které jsem tvrdě dokázal osekat na samotnou kost a ani když budu na kolenou prosit a pěstmi skálu lámat, tak je nedostanu níže. Nájem nebo hypotéku mi prostě už nesníží, ani paušál na telefon nemá žádný operátor levnější, internet tahám od sousedů a elektřinu s plynem si už šéfím přes jednu profi firmu na prokliku deset až dvanáct slov zpětně. U všech těchto a dalších jim podobných nákladů 1x ročně absolvuji experimentálně naučné kolečko telefonátů s oznámením druhé straně, že jsem od konkurence dostal o třetinu lepší nabídku za naprosto stejné služby, jako mi nabízí oni a chtěl bych odejít nebo jednat. A věř, že se domluvíte na snížení současné částky, kterou platíš. To si pak vynásob 12x a dostaneš částku, kterou můžeš ročně investovat, aniž by to ohrozilo tvůj životní standart. Tomu se říká bezpečné investování.

Měkké náklady jsou pak jídla v restauracích, kina, oblečení, cestování a další radosti života. Jenže za tyto radosti platíš svým časem v práci, v které když nebudeš, tak nebudou korunky na tyto radůstky. A třeba je to ta fabrika a stání u pásu a tam ten čas asi dost pomalu běží. A třeba je to jiná práce, kde to čéče taky nějak pomalu utíká. Takže já si raději po nějaký čas odtrhnu tyto pěkné věci od pusy (budu více vařit doma, místo kina se vzdělávat videi na internetu a za frajera můžu být i v tričku bez loga) a uspořené peníze investuji. Za pár let si pak budu moct dopřávat tyto radosti z peněz, které mi vytvořily jiné peníze a nikoliv můj čas. A to já moc rád. A proto se mi to už taky děje. 

Pro dokonalé sledování svých výdajů doporučuji online banku (aplikaci) Revolut. Já sám ji využívám téměř 4 roky a jsem s ní naprosto, ale naprosto spokojený a pěji na ni všude jenom samou chválu.


5. Nastřádané rezervy

Kdo šetří, má za tři. Že prý =D každopádně, kdo má něco pod polštářem, tak se mu určitě klidněji spí. A někomu tam stačí mít trojnásobek svého měsíčního platu, někomu pětinásobek a někdo neusne bez desetinásobku. To je na každém, jaké je hráčské povahy. Každopádně doporučuji mít 1/4 této rezervy v jedné bance na spořícím účtu, 1/4 v druhé bance na spořícím účtu, 1/4 doma na jednom bezpečném místě a 1/4 na druhém bezpečném místě mimo domov. 

U domácí bezpečnosti se mi líbí taktika dvou trezorů, kdy jeden máš na lehce odhalitelném, až viditelném místě a není ve zdi nebo v podlaze pevně ukotven. Ten případné zloděje zaujme a oni si ho určitě budou chtít odnést a doma v klidu rozbalit jako dáreček. A hlavně už nebudou pravděpodobně pátrat dále po domě. Jenže v tomto falešném trezoru na ně bude čekat překvápko (zde popusť fantazii uzdičku a pořádně je strestej!). Druhý trezor je pak velice dobře umístěn, schován a hlavně silně zabetonovaný nebo přidělaný k něčemu, co nejde odnést. A tam bude právě poslední 1/4 tvé rezervy, drahý kov a zbraň. Prostě buď připraven!


6. Aktuální investiční portfolio

Když mi do cesty přijde nová investice, tak si ji filtruji od prvního bodu až po tento poslední. A zde v poslední fázi danou příležitost porovnávám se svým stávajícím investičním portfoliem. Dívám se na jeho skladbu podle typu aktiv, na rizika, potenciál, likviditu a celkové rozložení kapitálu v něm. Mám rád totiž diverzifikaci. Chci mít stonožku, která je soběstačná a když ji upadne nějaká nožička, tak pořád bude vesele běhat dále.

Závěrem pak dělám rozhodnutí, jestli do toho jdu či nikoliv. Když jdu, tak přemýšlím jestli teď a nebo později. Ttřeba mi totiž může můj volný kapitál nyní vydělat více peněz někde jinde, takže dobrou nabídku pouze posunu v čase. A ono je to možná fakt i nějaký vesmírný zákon, že nic nic nic a pak se ti v čase sejde několik zajímavých příležitostí v jeden čas. No a jakmile nastane okamžik samotného investování, tak podle všech bodů výše určím výši kapitálu, který do toho pustím. 

A když jsme u toho kapitálu, tak jedna investorská poučka říká, že nikdy neinvestuj půjčené peníze a druhá zase, že zbohatneš jedině díky cizím penězům. Takže si vyber, jestli budeš hrát "pouze" se svým kapitálem, který získáš z tvého aktivního příjmu a z osekání nákladů a nebo do toho pustíš tzv. koule a seženeš cizí peníze (rodina, kámoši, uvěr, kontokorent, hypotéka, ledvina) a zkusíš rozehrát větší hru. Ale POZOR, investuj pouze peníze, o které můžeš přijít. Tedy ty peníze, které dokážeš zase splatit a neohrozí tě to existenčně (úmrtí na hlad, bankrot, kriminál a další nepříjemnosti). 


Tip

Pořiď si starou dobrou klasickou a nebo novou vynikající moderní pokladničku s počítadlem a KAŽDÝ DEN do ní hoď VŠECHNY tvoje drobné, které máš v peněžence. Když jsem se zamyslel, kolik peněz jsem nechal druhým lidem/firmám jako spropitné, i když už jejich produkt/služba byla natolik přepálená a zaplatila se jim minimálně 2x, tak se to šplhá do desetitisíců. A z těchto desetitisíců kdyby po celou dobu za mě někde makaly, bych mohl mít nyní každý měsíc pár tisíc na cokoliv, třeba na další spropitné, které by už nevydělával můj čas, ale moje spropitné ;) Od té chvíle si pečlivě vybírám, komu dýško dám a za co. Někdy prostě ta obsluha v restauraci nebo to jídlo samotné za extra odměnu nestálo a mnohem raději si ty drobné hodím do své investiční pokladničky, z které si každý první den v měsíci všechno vyberu a taky naprosto všechno někde investuji. Pokud je to společná pokladnička s tvojí drahou polovičkou, tak je dobré se o druhu investice poradit, aby jsi nemusel dávat další extra peníze za vyžehlení průseru =D 

Čest a odvahu držet se svých zásad!