MOJE ZÁSADY

VŽDY (od toho jsou to přece zásady), když se ke mně dostane nějaká nová investiční příležitost, tak postupuji přesně krok za krokem podle těchto bodů:

  1. Životní náklady
  2. Vydřené příjmy
  3. Nastřádané rezervy
  4. Účel investice 
  5. Rizika, zhodnocení a likvidita 
  6. Aktuální investiční portfolio
  7. Rychlé rozhodnutí
  8. Co je psáno, to je dáno

1. Životní náklady

Tímto celá investiční paráda vždy začíná. Mít přehled a hlavně kontrolu nad svými výdaji, to je to, oč tu běží v první řadě. 

Každý nějak žijeme, někdo si libuje v drahých autech, telefonech, hodinkách, někdo miluje cestování, někdo chová nákladné zvířátko, někdo se vyžívá v ukájení hmotných potřeb svého milujícího protějšku a někdo prostě ani neví, za co ty peníze utrácí, avšak děje se mu to, jako by měl na to nějaký dokonalý plán. Zde je potřeba konstatovat známý fakt, že ti nejbohatší mají velice jednoduché životní styly a nízké náklady. To však neznamená, že to tobě takhle bude také vyhovovat. Ty jsi ty. Já jsem já. Každý jak má rád. Sto lidí a sto chutí. Vážit si svých peněz, ale přitom na nich nelpět, to je můj přístup. Peníze budou, my nebudeme. Rezonuje se mnou také přísloví "Nejsem tak bohatý, aby jsem si mohl dovolit kupovat levné nekvalitní věci"

Všechny své náklady rozděluji na tvrdé a měkké. Tvrdé jsou ty, které jsem tvrdě dokázal osekat na samotnou kost a ani když budu na kolenou prosit a pěstmi skálu lámat, tak je nedostanu níže. Nájem nebo hypotéku mi prostě už nesníží, ani paušál na telefon nemá žádný operátor levnější, internet tahám od sousedů a elektřinu a plyn si už šéfím přes tuto firmu. U všech těchto a dalších jim podobných nákladů 1-2x ročně absolvuji experimentálně naučné kolečko telefonátů s oznámením druhé straně, že jsem od konkurence dostal o třetinu lepší nabídku za naprosto stejné služby, jako mám od nich a chtěl bych odejít nebo jednat. A věř, že se domluvíte na snížení současné částky, kterou platíš. To si pak vynásob dvanácti a dostaneš částku, kterou můžeš ročně investovat, aniž by to ohrozilo tvůj životní standart. Tomu se říká bezpečné investování.

Měkké náklady jsou pak jídla v restauracích, kina, oblečení, cestování a další radosti života. Jenže za tyto radosti platíš svým časem v práci, v které když nebudeš, tak nebudou korunky na tyto radůstky. A třeba je to ta fabrika a stání u pásu a tam ten čas asi dost pomalu běží. A třeba je to jiná práce, kde se to čéče taky nějak vleče. Takže já si raději po nějaký čas odtrhnu tyto pěkné věci od pusy (budu více vařit doma, místo kina se vzdělávat videi na internetu a za frajera můžu být i v tričku bez loga) a uspořené peníze investuji. Za pár let si pak budu moct dopřávat tyto radosti z peněz, které mi vytvořily jiné peníze a nikoliv můj drahocenný čas. 

Pro dokonalé sledování svých výdajů doporučuji online banku (aplikaci) Revolut. Já sám ji využívám téměř několik let a jsem s ní naprosto spokojený a pěji na ni všude jenom samou chválu.

Doporučuji si náklady pečlivě rozplánovat a zamyslet se nad tím, jestli nelze žít při stejném komfortu avšak efektivněji. Ale hlavně se výdaji nestresovat. Daleko větší pozornost dávám bodu číslo dvě. Přečti si také u kávičky tento článek, který nádherně vystihuje stav mysli, která je u přístupu k nákladům klíčová. Hojnost!


2. Vydřené příjmy

Co si budeme povídat, jestli člověk dobře zarube a vydělá větší peníze, tak je ten investiční start prostě rychlejší a díky větší diverzifikaci i stabilnější.

Když ale půjdu do fabriky k pásu na 12 hodinové směny a budu tam chodit pouze proto, abych si pokryl životní náklady, tak to vydržím dělat krátce a nebo se ze mě stane zombík, který tam bude makat celý život, ale jeho aktivity se smrsknou na práce-pivo-telka-spánek (pokud však ta fabrika není tvým posláním, což plně respektuji a cením!). Jestli ale budu chodit do stejné fabriky (a věř, že já v životě svařoval, maloval, dělal v klubu na dveřích, atd.) s vědomím toho, že VÍM, PROČ TY PENÍZE VYDĚLÁVÁM, tak to už nám tady vznikne podstatně jiný příběh. Pokud vím, že když si vezmu další šichty navíc a k tomu ještě víkendové brigádky, tak se dostanu měsíčně na třeba dvojnásobný příjem. Nově vzniklý kapitál budu investovat po dobu určitého času tak, abych následně už do žádné práce nemusel chodit. Moje životní náklady mi budou totiž pokrývat úroky z dříve investovaných peněz a já se tak stanu finančně svobodným. Vystoupím z krysího závodu. Tedy pokud si zase nezvýším životní standard a opět budu muset hledat, jak vydělat více peněz, aby jsem mohl opět zvýšit výnosy z investic. A tak pořád dokola. A nebo si životní náklady zastavím na určité úrovni a ukojím svou neukojitelnost. 

Ve zkratce řečeno se u příjmu prostě dívám vždy na to, jestli si ho nějakým způsobem mohu zvednout, abych mohl více investovat a mít tak více koláčů bez práce ;) 


3. Nastřádané rezervy

Kdo šetří, má za tři. Že prý.

Každopádně, kdo má něco pod polštářem, tak se mu asi klidněji spí. A někomu tam stačí mít trojnásobek svých měsíčních výdajů (můj případ), někomu pětinásobek a někdo neusne bez dvanáctinásobku. To je na každém, jaké je hráčské povahy a jaké má koule nebo vaječníky. Každopádně si rezervu 1-2x ročně přepočítej podle aktuálních výdajů.

Doporučuji mít rezervu rozdělenou na pět částí po 20% a v každé z ní jinou měnu tak, aby jsi měl dostatek CZK, EUR, USD i BTC.

U domácí bezpečnosti se mi líbí taktika dvou trezorů, kdy jeden máš na lehce odhalitelném, až viditelném místě a není ve zdi nebo v podlaze pevně ukotven. Ten případného zloděje zaujme a určitě si ho bude chtít odnést domů, kde si jej v klidu rozbalí jako dáreček. A hlavně už nebude pravděpodobně pátrat dále po domě. Jenže v tomto falešném trezoru na něho bude čekat překvápko (zde popusť fantazii uzdičku a pořádně ho ztrestej!). Druhý trezor je pak velice dobře umístěn, schován a hlavně silně zabetonovaný nebo přidělaný k něčemu, co nejde odnést. A tam bude právě poslední 1/5 tvé rezervy, drahé kovy a zbraň. Prostě buď připraven!


4. Účel investice

Až tímto začíná moje skenování samotné příležitosti. A čím striktnější filtr zde mám, tím jednodušší je pro mě vybírat vhodné aktiva, které mě nebudou v noci budit ze spaní, protože já spinkám tuze rád =) 

Zde mi jde v prvé řadě o to, aby investice korespondovala s mým etickým kodexem. A každý ho máme asi trochu jiný. Takže si udělej svůj filtr. Já mám například rád EKO věci, sdílenou ekonomiku, zelenou energetiku, vodu (ne tu balenou), chytře pěstěné rostlinné jídlo, soběstačnost a tak. Naopak se moc nehrnu do farmacie (i když i ta má své super obory jako např. robotika, stomatologie či ortopedie a další) a už vůbec nefušuji do zbrojního průmyslu (flintu ať si každý doma má, tanky a rakety už jsou na mě ale trochu moc). A po určitých zkušenostech se soustředím převážně na české firmy, které mám více na dosah, stejně jako jejich zástupce, u kterých vždy moc rád vím, kde bydlí. Klíčový je pro mě také téměř "naprostý" pasívní příjem z dané investice, který není podmíněný prací s dalšími lidmi a jejich vedením, kontrolou a motivováním. O to ať se stará daná společnost/člověk, které za to rád svěřím svůj kapitál a dosáhnu ve finále menšího výdělku, než oni. Ale za ten klid mi to prostě stojí. 

Čím vyhraněnější zde budeš, tím se ti bude lépe říkat NE na ty tisíce online nabídek, které tu aktuálně díky internetu máme.  


5. Rizika, zhodnocení a likvidita

Smlouva, dvě smlouvy, směnka, zástava nemovitosti, prioritní či kmenové akcie, podíl ve společnosti, investiční certifikát, drahý kov předaný z ruky do ruky, kryptoměna v hardwareové peněžence, ústní domluva nebo "pouze" podání rukou a čestné slovo.

Páky, kterými lze riziko do určité míry zmenšit existují, ale nakonec je to vždy pouze a jen o lidech. A taky o tom, kolik máš času, kapitálu a hlavně chuti a odhodlání na řešení případného sporu. Já jsem si zde vytvořil přístup, který mě chrání před hlubokým a dlouhodobým smutkem (a hlavně zahořknutí) v případě neúspěchu. Ve chvíli, kdy své peníze investuji, tak se s nimi loučím, jako bych si kupoval "pouze" zkušenost. Ale samozřejmě moc věřím, doufám a chci, aby se mi zase vrátily a přivedly s sebou kámoše. Vždy věřím a doufám, že ze zkušenosti bude také skvělá investice s pěkným ziskem. Tento přístup mě chrání v případě ztráty vloženého kapitálu od toho, abych na investování jako celek zanevřel a padl do apatie, díky které neuvidím další nové a opravdové příležitosti létající kolem mě. Nikdy nezpochybňuji samotný princip pasivního příjmu na základě toho, že ho nějaký šmejd využil a nedodal produkt nebo službu (klasické letadlo, scam, Ponziho schéma, atd.). Kdybych to tak neměl nastavené, tak bych zůstal v krysím závodu navždy. A to já nezůstal =) 

Jsem konzervativní, ale také jsem střelec jak sviňa. Mám před sebou doufám hodně času a na druhou stranu počítám s tím, že tu zítra nemusím být. A podle toho se dívám i na možnou míru zhodnocení mého kapitálu. Některé investice mi za rok pokryjí pouze inflaci, některé vydělají měsíčně desítky procent. Říká se, že s vyšším zhodnocením roste míra rizika, což je a taky není podle mé osobní zkušenosti pravda. Zažil jsem akce, které mi potvrdily první i druhou teorii. Řídím se tedy tím, že všechno je možné, i to, co se ještě nestalo. 

Celé investiční portfolio se vždy snažím vyvážit podle likvidity (tzn. jak rychle budu mít své peníze, když se teď rozhodnu, že je chci), abych měl nějaké investice, z kterých můžu získat zpět svůj kapitál v případě nečekaných událostí a potřeb v řádech dní, u dalších to jde v řádech měsíců a u některých až v horizontu roků. 

A když jsme u toho kapitálu, tak jedna investorská poučka říká, že nikdy neinvestuj půjčené peníze a druhá zase, že zbohatneš jedině díky cizím penězům. Takže si vyber, jestli budeš hrát "pouze" se svým kapitálem, který získáš z tvého aktivního příjmu a z osekání nákladů na kost a nebo do toho pustíš tzv. koule a seženeš cizí peníze (rodina, kámoši, úvěr, kontokorent, kreditka, hypotéka, lichvář, ledvina) a zkusíš rozehrát větší hru. Ale POZOR, investuj pouze peníze, o které můžeš přijít. Tedy ty peníze, které dokážeš splatit v případě, že o ně přijdeš a neohrozí tě to existenčně = úmrtí na hlad, bankrot, kriminál, ztráta střechy nad hlavou a další nepříjemnosti.  


6. Aktuální investiční portfolio

Když mi do cesty přijde nová příležitost, tak ji v předposledním kroku porovnávám se svým stávajícím investičním portfoliem. Dívám se hlavně na to, jestli nové potencionální aktivum neduplikuje něco, co už ve svém portfoliu mám a nebo naopak jestli v něm náhodou nevyplňuje nějakou mezeru. Dívám se na rizika, potenciál, likviditu a celkové rozložení kapitálu v jednotlivých mých aktivech. Mám rád totiž vyváženou diverzifikaci, ne jako Warren Buffett, který má cca 40% v akciích Applu (všechna čest jeho umu investovat, ale na tohle nemám asi povahu). Chci mít pavoučka, který je pevný v postoji a když mu upadne nějaká ta nožička, tak pořád bude vesele běhat dále a spřádat sítě.


7. Rychlé rozhodnutí

Následně pak dělám rozhodnutí, jestli do toho jdu či nikoliv. A když jdu, tak přemýšlím jestli je teď ten správný čas a nebo to udělám později za vhodnějších podmínek. A taky se rozhoduji, jak velký kapitál do toho uvolním tak, abych měl portfolio stále vyvážené. Každopádně jsem se už mnohokrát ujistil, že rozhodnutí je potřeba činit rychle a nebýt paralyzovaný, jelikož pak člověk pořád chodí jenom do práce a o investicích denně pouze přemýšlí. Ať člověk řekne ano nebo ne, tak hlavně ať to řekne co nejrychleji. Takže do akce!


8. Co je psáno, to je dáno

Dokud to člověk nemá sepsané na papíře a nevidí všechno pohromadě na jednom místě, tak se stále jenom domnívá, myslí si, cítí, tuší, odhaduje, dedukuje, ale skutečnost může být diametrálně odlišná od jeho představ. Proto přikládám ke stažení můj amatérský excelový soubor, můj svatý grál, kde jsou pod jednotlivými listy kategorie, které je potřeba mít pod kontrolou. Nejsem žádný vzorečkový pán, takže tady je to o čistém datlování čísel, které do souboru ťukám jednou měsíčně. Když jsem to udělal v životě poprvé, tak jsem čuměl jako puk na to, jak jsem měl některé investice velice přepálené, rezerva byla nedostatečná a výdaje neefektivní.


Tip:

Pořiď si starou dobrou klasickou a nebo novou vynikající moderní pokladničku s počítadlem a KAŽDÝ DEN do ní hoď VŠECHNY tvoje drobné, které máš v peněžence. Když jsem se zamyslel, kolik peněz jsem nechal druhým lidem/firmám jako spropitné, i když už jejich produkt/služba byla sama o sobě drahá, tak se to šplhá do desetitisíců. A z těchto desetitisíců kdyby po celou dobu za mě někde makaly, bych mohl mít nyní každý měsíc pár tisíc na cokoliv, třeba na další spropitné, které by už nevydělával můj čas, ale moje spropitné. Od té chvíle si pečlivě vybírám, komu dýško dám a komu musí stačit jeho výplata. Někdy prostě ta obsluha v restauraci nebo to jídlo samotné za extra odměnu nestálo a mnohem raději si ty drobné hodím do své investiční pokladničky, z které si každý první den v měsíci všechno vyberu. A taky opět naprosto všechno někde investuji. Pokud je to společná pokladnička s tvojí drahou polovičkou, tak je dobré se o druhu investice poradit, aby jsi nemusel dávat další extra peníze za vyžehlení předvídatelného průseru =D 

Čest a odvahu držet se svých zásad!