REVOLUT

Je finanční technologie (tzv. fintech) nabízející debetní karty, okamžité peer-to-peer platby, správu a směnu valut a kryptoměn a mnoho dalšího. Založen byl v roce 2015 v Londýně a nabízí několik služeb, které jsou alternativou k jejich bankovním protějškům. Účet je nutné spravovat výhradně přes mobilní aplikaci. Standardní verze není zpoplatněna (opravdu žádná platba za nic), pouze prémiové funkce jsou účtovány měsíčně, jsou-li využity. Dále se dočteš, jakou verzi účtu doporučuji já a proč.

Kartou můžeš platit kdekoliv na světě či online, částka bude automaticky stržena z účtu měny platby a pokud danou měnu nemáš, bude stržena z hlavního účtu takovým kurzem, který je pro opravdu výhodný oproti jiným poskytovatelům směn. Peníze si pak do Revolutu dostaneš ze svého běžného účtu a to kdykoliv během pár vteřin přes kartu nebo bankovním převodem (pomalejší).


KRYPTOMĚNY

Revolut umí vést účet ve 25 světových měnách, samozřejmě včetně české koruny a také podporuje investice (spekulace) do kryptoměn, které si ovšem nemůžeš převést do vlastní kryptoměnové peněženky ani jimi nemůžeš platit mimo Revolut. Jejich vlastníkem zůstává tedy Revolut, takže toto není žádné krypto, ale starý dobrý gembling čísílek. 

Vložené nebo vydělané prostředky je pak možné vybírat prostřednictvím bankomatů nebo je použít v rámci bezhotovostních plateb. Můžeš vždy použít fyzickou platební kartu (kovová, zlatá, atd.) nebo virtuální kartu vč. jednorázových (to je prémiová služba, kdy má tvoje virtuální karta nekonečně mnoho kombinací a po každém použití se změní, což využívám při každém online nákupu). 

Pokud to ale myslíš s kryptem vážně a chceš nějaké opravdové vlastnit, tak jedině a pouze v hardwarové peněžence Trezor T


KOMODITY

Další možností, jak na Revolutu vydělat (nebo prodělat) nějaké peníze, je, že nám umožňuje nakupovat nebo prodávat zlato či stříbro (časem by se nabídka mohla rozšířit i o další komodity). 

Pokud však investuješ do digitálního kovu, tak měj 2/3 kapitálu ve fyzickém kovu, neboť digitál se může velice snadno a rychle ztratit. Nepůjde elektřina, spadne internet, zkrachuje samotný Revolut nebo padne celá ekonomika. V tu chvíli se přesune veškerá hodnota z digitálu do fyzického kovu a bude z tebe bohatý člověk místo nešťastníka, co měl do nedávna na displeji strašně moc nul...


AKCIE

Třetím strojem na peníze jsou na Revolutu akcie. Najdeš tam přes 300 amerických společností, od kterých si můžeš koupit celou akcii nebo její zlomek a to už od 1$. Navíc ti Revolut vyplácí roční dividendy od společností, jejichž akcie držíš (když tedy dané společnosti nějaké dividendy dávají). Likvidita je zde o něco horší než u kryptoměn (těm je jedno, co je za den či hodinu a na svátky taky nehledí) nebo komodit, protože burza je otevřena pouze od pondělí do pátku od 15.30h do 23.30h našeho moravskoslezskočeského času. A bacha na americké svátky, to taky borci nemakají a grafy se nehýbou.

Pokud si chce člověk budovat desítky let trvající akciové portfolio, tak bych pro tento účel nevolil tento gamblerský nástroj, ale podíval by jsem se přímo po nějaké pouze makléřské společnosti, u které je větší šance, že tady za takovou dobu bude. Pro tyto účely jsem si osobně vybral Degiro a Revolut používám na spekulace. Nákup a prodej. Snaha koupit Apple, když byl ještě u rodičů v garáži a prodat ho až bude mít vlastní továrny. A nebo před krizí nakoupit levné těžaře zlata či stříbra a v krizi je prodat s desítkami procent zhodnocení. 

Jestli chceš investovat do akcií, tak ale jedině s účtem Metal, který stojí 300 Kč měsíčně, jinak by jsi platil za každý nákup nebo prodej akcie 28 Kč. A taky záleží, v jakých objemech budeš obchodovat. Účet má plno dalších výhod, které ocení především cestovatelé (salonky na letištích, pojištění zavazadla, atd.). Pokud ale akcie oželíš a půjdeš jenom do komodit a krypta, tak ti stačí účet Standart, který stojí měsíčně 0 Kč. 

Zde bych rád závěrem k celé sekci obchodování na Revolutu podotkl, že tady mezi námi existuje takový nešvar, kterému se říká emocionální investování. Na ten si dej fakt bacha, já si totiž párkrát nedal a dostal jsem přes čumák. Když se ti to stane, tak se nelynčuj, ale dej si závazek, že příště už rozpoznáš, když do toho kloužeš a včas se zastavíš! A pak tu máme ještě daně, když se ti bude dařit. Ty neopomíjej, jinak tě to dožene a nebude to hezké. 


STATISTIKY VÝDAJŮ

Jedním z dalších skvělých nástrojů celé aplikace, který se hodí každému investorovi, jsou automatické statistiky výdajů. Než člověk začne investovat, tak by si měl prvně srovnat své náklady a dostat je pod kontrolu. To znamená platit přes apku (nebo kartou) Revolut po dobu alespoň 3-6 měsíců všechny své výdaje a pak si na to vážně a s rozmyslem sednout a zkusit nadbytečné náklady osekat tak, aby z nich vznikly volné peníze na investování do aktiv, které časem zajistí pokrytí všech nutných nákladů, aniž by za to člověk musel jít vyměnit svůj čas a energii do aktivní práce. Tomu se říká svoboda. 


TREZOR + CASHBACK

Tohle je vynikající nástroj, který mi zpříjemňuje platby mých výdajů, jelikož s každou platbou se mi zaokrouhlí částka na koruny směrem nahoru, přičemž si mohu zvolit, jestli se mi ještě nějak vynásobí (já násobím 10x) a poté se mi uloží do trezoru v měně, kterou si sám vyberu (já ukládám v bitcoinu, aby se mi tyto prostředky časem ještě zhodnocovaly). S každou platbou tedy investuji do "krypta", plus Metal účet navíc nabízí cashback program s 0,1% v Evropě a 1% mimo Evropu. Tyhle vrácené peníze si zase ukládám v "Muskovém" Dogecoinu, kterého by jsem se svými penězi nedotkl, ale takhle peníze vrácené si do něho moc rád uložím a počkám, jestli se s ním bude dát někdy platit  v kantýně na Marsu. Jak trezor, tak cashback mi slouží jako část mé rezervy. Sám využívám tuto apku od roku 2017 a pěji na ní jenom samou chválu. Párkrát v historii měla nějaké seky, ale ty by se daly spočítat na prstech jedné ruky a nešlo o něco, díky čemu by někdo ztratil peníze. Aktuálně vidím za celým projektem borce, kteří jsou inovativní a dávají nám skvělou příležitost a nástroj pro správu financí a nákup zajímavých aktiv s rychlou likviditou.

Celé to však beru jako každou investici a to 50/50, že to (ne)dopadne dobře. I když mám portfolio v Revolutu dost diverzifikované (krypto, komodity, akcie), tak všechno je to ale přes jednoho poskytovatele, jenž může kdykoliv padnout. A také je zde závislost na telefonu, elektřině, internetu a funkční burze. 

Mně se přes to všechno tato příležitost s mou investiční strategií slučuje a tak to své vybrané místo v mém portfoliu má - tato investice v mém portfoliu nezabírá a nebude zabírat více než 5%. Výběry zisků a jejich okamžité utracení za výdaje dávají člověku reálnou zkušenost s tím, kdy aktivum vygeneruje peníze, které ihned člověk promění za věci nebo zážitky. Proto také aktiva slouží, aby se stávaly prostředkem k naplnění života a realizaci našich snů a ne, abychom měli na smrtelné posteli plný trezor stříbra a nabouchaný Revolut, z kterého jsme si nikdy nic nevybrali, protože jsme posedlí shromažďováním a zvětšováním majetků. Nenechej se chytit do té pasti.

Jak se stát gamblerem?

1. Zdarma se registruj.

2. Nahraj do aplikace své dokumenty (občanku) k ověření.

3. Vlož si do Revolutu minimálně 300 Kč a zaplať s nimi kartou.

4. Můžeš mě kontaktovat s případnými otázkami.

5. Plať, směňuj, investuj, užívej si to a šiř to dále!


Bankovní revoluci zdar!


Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále www.bezpracejsoukolace.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá tento web údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu webu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací, přičemž sama o sobě má vlastní kapitál investovaný ve všech projektech, které jsou zde na webu prezentovány.