REVOLUT

Je finanční technologie (tzv. fintech) nabízející debetní karty, okamžité peer-to-peer platby, správu a směnu valut a kryptoměn a mnoho dalšího. Založen byl v roce 2015 v Londýně a nabízí několik služeb, které jsou alternativou k jejich bankovním protějškům. Účet je nutné spravovat výhradně přes mobilní aplikaci. Standardní verze není zpoplatněna (opravdu žádná platba za nic), pouze prémiové funkce jsou účtovány měsíčně, jsou-li využity. Dále se dočteš, jakou verzi účtu doporučuji já a proč.

Kartou můžeš platit kdekoliv na světě či online, částka bude automaticky stržena z účtu měny platby a pokud danou měnu nemáš, bude stržena z hlavního účtu takovým kurzem, který je pro opravdu výhodný oproti jiným bankovním kurzům. Prašule si pak do Revolutu dostaneš ze svého běžného účtu a to kdykoliv během pár vteřin přes kartu nebo bankovním převodem (pomalejší).


KRYPTOMĚNY

Revolut umí vést účet ve 25 světových měnách, včetně české koruny, dále také podporuje investice do kryptoměn. Kryptoměny si ovšem nemůžeš převést do vlastní kryptoměnové peněženky ani jimi nemůžeš platit mimo Revolut. Jejich vlastníkem zůstává Revolut, takže toto NENÍ krypto, ale starý dobrý gembling, na kterém se dá ale pěkně vydělat. 

Vložené nebo vydělané prostředky je pak možné vybírat prostřednictvím bankomatů nebo je použít v rámci bezhotovostních plateb. Můžeš vždy použít fyzickou platební kartu nebo virtuální kartu vč. jednorázových (to je prémiová služba, kdy má tvoje virtuální karta nekonečně mnoho kombinací a po každém použití se změní). 

Co se týká gemblingu s kryptoměnama na Revolutu, tak já osobně jsem si vybral z mnoha strategií tu, že jsem si nakoupil vybrané kryptoměny (viz. obrázek) za určitou částku, kterou si pamatuji (plus si vedu na každou investici excelovskou tabulku). Každý den se pak podívám na účet a to, co je u každé kryptoměny nad můj vklad, tak vybírám. Je na každém si určit, od jaké částky mu to stojí za to vybírat. Když jsem někde v minusu, tak mě nechává naprosto chladným a nic s tím nedělám. Maximálně uvažuji, jestli nebudu něco ve výprodeji přikupovat a navyšovat tak objem investice. 

Revolut nabízí několik kryptoměn, avšak mými favority je Bitcoin a Ether. BTC kvůli tomu, že je zakladatel-praotec a ETH kvůli jeho široké využitelnosti a velkému týmu, který na něm aktivně pracuje. Zbytek jsem dal z čisté touhy po hazardu ;) 

Pokud to ale myslíš s kryptem vážně a chceš nějaké opravdové vlastnit, tak si přečti o možnosti je přímo těžit (chápej poskytovat svůj počítač pro ověřování transakcí). Veškeré info k investici do težby kryptoměn najdeš ZDE.

čím více mám krypta v Trezoru T, tím méně kapitálu v nich mám zde (doporučuji tituly ADA, DOT, SOL, ENJ, ATOM, ALGO)
čím více mám krypta v Trezoru T, tím méně kapitálu v nich mám zde (doporučuji tituly ADA, DOT, SOL, ENJ, ATOM, ALGO)

KOMODITY

Další možností, jak na Revolutu vydělat nějaké peníze (v této době nemalé peníze), je ta, že nám umožňuje velice rychle nakupovat a prodávat zlato a stříbro (časem by se nabídka měla rozšířit i o další komodity). U obou je potenciál 10ti násobku růstu, u stříbra dokonce až 25ti násobku! Jestli tohle slyšíš poprvé, tak se podívej na mou samostatnou stránku o investici do stříbra, kde najdeš opět ryzí data a k tomu můj pohled na celou kovovou příležitost.

Na Revolutu volím opět stejnou strategii jako u krypta, kdy si jednorázově nakoupím stříbro (zlato nekupuji, nejsem tak bohatý, aby mi stačil "pouze" desetinásobek zhodnocení). Nebo dělám postupné nákupy podle volného kapitálu. A také se nechám motivovat nějakými většími korekcemi ceny, ať kupuji za co nejlevněji to jenom jde. Nedoporučuji však s nákupy otálet dlouho a čekat na nějaké velké dramatické propady, ale raději nakoupit teď, než si nechat ujet vlak a dostat se do rozhodovací paralýzy a neudělat daný nákup nikdy nebo až příliš pozdě za velmi draho. 

Jakmile mám nakoupeno, tak poté zase každý den kouknu, jestli mi něco vyrostlo a mohu vybírat zisky. Když mám propad, tak nijak nestresuji (pouze zauvažuji, jestli mám volný kapitál, jestli je propad ceny zajímavý a jestli mi hlavně další přikoupení sedí do celé mé investiční strategie).

Pokud však investuješ do digitálního kovu, tak měj 2/3 kapitálu ve fyzickém kovu, neboť digitál se může velice snadno a rychle ztratit. Nepůjde elektřina, spadne internet, zkrachuje samotný Revolut nebo padne celá burza a ekonomika s ní. V tu chvíli se přesune veškerá hodnota z digitálu do fyzického kovu a bude z tebe bohatý člověk místo nešťastníka, co měl do nedávna na displeji strašně moc nul...

all in na stříbro (2/3 fyzické a 1/3 digitální)
all in na stříbro (2/3 fyzické a 1/3 digitální)

AKCIE

Třetím strojem na peníze jsou na Revolutu akcie. Najdeš tam přes 300 amerických společností, od kterých si můžeš koupit celou akcii nebo její zlomek a to už od 1$. Navíc ti Revolut vyplácí roční dividendy od společností, jejichž akcie držíš. Stejně tak se můžeš (ale nemusíš) jako akcionář účastnit akcionářských porad a hlasovat. Likvidita je zde o něco horší než u kryptoměn (tam je úplně nejlepší) nebo komodit, neboť burza je otevřena pouze od pondělí do pátku od 15.30h do 23.30h našeho času. A bacha na americké svátky, to taky borci nemakají a grafy se nehýbou.

Strategii mám zde naprosto stejnou, jako u komodit nebo kryptoměn. Je zde však velký výběr akciových titulů, tudíž výběr vyžaduje určitou přípravu a jestli nechceš, aby se ti jejich studování stalo aktivní prací, budeš muset důvěřovat. Mně nebo někomu jinému. A nebo studovat a sám si udělat analýzu, kde by to mohlo v krátké době pěkně vyrůst. Já nad tím strávil dobrých 30 hodin čisté analytiky a zvolil jsem při výběru firem strategii přicházející krize. Věřím ve vodu, jídlo, bydlení, energie, kryptoměny. A kovy, které mají reálné využití a věci, v kterých jsou obsaženy, se pro lidi stávají nutností k životu. Zvolil jsem tedy převážně těžařské společnosti (zlato, stříbro, měď, zinek, atd.), také firmu na polovodiče a spekulantsky jsem doplnil společností NIO, což je čínská Tesla (elektro dopravě fandím, i když to s sebou nese porodní bolesti a stříká u toho krev). 

Níže jsou mé výsledky za 3 měsíce. A očekávám, že jsme teprve na začátku velké jízdy. Například akcie "Coeur Mining" stála v roce 2012 po drobné krizi téměř 35$. Nyní vnímám, že se blíží soudný den a my zažijeme černý pátek se vším všudy. Konec je nevyhnutelný, očista skrze hyperinflaci a devalvaci mnoha měn přijde, je jenom otázkou, kdy se tak stane a jak to každý z nás ustojí. Kdo bývá připraven, nebývá překvapen a těžaři jsou pro mě asi nejstabilnějším akciovým pilířem, protože bez nich by se nevyrobilo mnoho potřebných věcí, které si lidé nebudou chtít nechat upřít. 

Některé společnosti také jednou ročně vyplácejí držitelům akcií podle jejich výše dividendy ze zisku celé firmy, které vám automaticky přijdou na Revolut účet. Jaké dividendy vyplácejí, v jaký termín a další informace zjišťuji ZDE.

akciové portfolio, stejně jako to kryptoměnové, se v čase mění a vyvíjí, proto nelze brát vybrané tituly na obrázcích doslovně
akciové portfolio, stejně jako to kryptoměnové, se v čase mění a vyvíjí, proto nelze brát vybrané tituly na obrázcích doslovně

Jestli chceš investovat do akcií, tak ale jedině s účtem Metal, který stojí 300 Kč měsíčně. Jinak by jsi platil za každý nákup nebo prodej akcie 28 Kč a při mé strategii výběrů zisků by se ti to dost prodražilo a ztratilo by to smysl. Účet má plno dalších výhod, které ocení především cestovatelé. Pokud ale akcie oželíš a půjdeš jenom do komodit a krypta, tak ti stačí účet Standart, který stojí měsíčně 0 Kč. 

Zde bych rád závěrem k celé sekci obchodování na Revolutu podotkl, že tady mezi námi existuje takový nešvar, kterému se říká emocionální investování. Na ten si dej fakt bacha, já si totiž párkrát nedal a dostal jsem přes čumák. Když se ti to stane, tak se nelynčuj, ale dej si závazek, že příště už rozpoznáš, když do toho kloužeš a včas se zastavíš a připomeneš si své zásady!


STATISTIKY VÝDAJŮ

Jedním z dalších skvělých nástrojů celé aplikace, který se hodí každému investorovi, jsou automatické statistiky výdajů. Než člověk začne investovat, tak by si měl prvně srovnat své náklady. To znamená platit přes apku (nebo kartou) Revolut po dobu alespoň 3 měsíců všechny své výdaje a pak si na to vážně a s rozmyslem sednout a zkusit nadbytečné náklady osekat tak, aby ti vznikly volné peníze na investování do aktiv, které ti časem zajistí pokrytí všech tvých nutných nákladů, aniž by jsi za to musel jít vyměnit tvůj čas a energii do aktivní práce. Tomu se říká svoboda. 

Sám využívám tuto apku od roku 2017 a pěji na ní jenom samou chválu. Párkrát v historii měla nějaké seky, ale ty by se daly spočítat na prstech jedné ruky a nešlo o něco, díky čemu by někdo ztratil peníze. Aktuálně vidím za celým projektem profíky, kteří jsou inovativní a dávají nám skvělou příležitost a nástroj pro nákup zajímavých aktiv se super rychlou likviditou.

Celé to však beru jako každou investici a to 50/50, že to dopadne dobře. I když mám portfolio v Revolutu dost diverzifikované (krypto, komodity, akcie a ve všem vždy několik titulů > dnes už částky u jednotlivých titulů nejsou platné, neboť na objemu svého portfolia neustále pracuji, avšak platné stále do odvolání zůstává procentuální rozložení např. mezi jednoltivými kryptoměnami nebo komoditami, což je pro vás daleko důležitější vědět, než můj objem peněz v nich), tak všechno je to ale přes jednoho poskytovatele, jenž může kdykoliv padnout. A také je zde závislost na telefonu, elektřině, internetu a funkční burze. 

Mně se přes to všechno tato příležitost s mou investiční strategií slučuje a tak to své vybrané místo v mém portfoliu má - tato investice v mém portfoliu nezabírá a nebude zabírat více než 5%. Téměř denní výběry zisků dávají člověku reálnou zkušenost s tím, kdy aktivum vygeneruje peníze, které ihned člověk promění za věci nebo zážitky. Proto také aktiva slouží, aby se stávaly prostředkem k naplnění života a realizaci našich snů a ne, abysme měli na smrtelné posteli plný trezor stříbra a nabouchaný Revolut, z kterého jsme si nikdy nic nevybrali, protože jsme posedlí shromažďováním a zvětšováním majetků. Nenechej se chytit do té pasti. Žij a užívej si to! =) 


TREZOR + CASHBACK

Tohle je vynikající nástroj, který mi zpříjemňuje platby mých výdajů, jelikož s každou platbou se mi zaokrouhlí částka na koruny směrem nahoru, přičemž si mohu zvolit, jestli se mi ještě nějak vynásobí (já násobím 10x) a poté se mi uloží to trezoru v měně, kterou si sám vyberu (já ukládám v bitcoinu, aby se mi tyto prostředky časem ještě zhodnocovaly). S každou platbou tedy investuji do "krypta", plus Metal účet navíc nabízí cashback program s 0,1% v Evropě a 1% mimo Evropu. Tyhle vrácené peníze si zase ukládám v té nejlevnější kryptoměně, kterou Revolut nabízí. Jak trezor, tak cashback mi slouží jako část mé rezervy. Jak se stát gamblerem?

1. Zdarma se registruj.

2. Nahraj do aplikace své dokumenty (občanku) k ověření.

3. Vlož si do Revolutu minimálně 300 Kč a zaplať s nimi kartou.

4. Můžeš mě kontaktovat s případnými otázkami.

5. Plať, směňuj, investuj, užívej si to a šiř to dále!


Bankovní revoluci zdar!


Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále www.bezpracejsoukolace.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá tento web údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu webu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací, přičemž sama o sobě má vlastní kapitál investovaný ve všech projektech, které jsou zde na webu prezentovány.