REVOLUT

Je finanční technologie (tzv. fintech) nabízející debetní karty, okamžité peer-to-peer platby, správu a směnu valut a kryptoměn a mnoho dalšího. Založen byl v roce 2015 v Londýně. V únoru roku 2020 Forbes vyčíslil hodnotu neobanky Revolut na 5,5 miliardy dolarů (V únoru 2020 měl přes 7 000 000 klientů po celém světě).

Revolut nabízí několik služeb, které jsou alternativou k jejich bankovním protějškům. Účet je nutné spravovat výhradně přes mobilní aplikaci. Standardní verze není zpoplatněna (opravdu žádná platba za nic), pouze prémiové funkce jsou účtovány měsíčně, jsou-li využity. Dále se dočteš, jakou verzi účtu doporučuji já a proč.

Kartou můžeš platit kdekoli na světě či online, částka bude automaticky stržena z účtu měny platby a pokud danou měnu nemáš, bude stržena z hlavního účtu takovým kurzem, který je pro opravdu výhodný oproti jiným bankovním kurzům. Prašule si pak do Revolutu dostaneš ze svého běžného účtu a to kdykoliv během pár vteřin přes kartu nebo bankovním převodem (pomalejší).


KRYPTOMĚNY

Revolut umí vést účet ve 25 světových měnách, včetně české koruny, dále také podporuje investice do kryptoměn. Kryptoměny si ovšem nemůžeš převést do vlastní kryptoměnové peněženky ani jimi nemůžeš platit mimo Revolut. Jejich vlastníkem zůstává Revolut, takže toto NENÍ krypto, ale starý dobrý gembling, na kterém se dá ale pěkně vydělat. 

Vložené nebo vydělané prostředky je pak možné vybírat prostřednictvím bankomatů nebo je použít v rámci bezhotovostních plateb. Můžeš vždy použít fyzickou platební kartu nebo virtuální kartu vč. jednorázových (to je prémiová služba, kdy má tvoje virtuální karta nekonečně mnoho kombinací a po každém použití se změní). 

Co se týká gemblingu s kryptoměnama na Revolutu, tak já osobně jsem si vybral z mnoha strategií tu, že jsem si nakoupil vybrané kryptoměny (viz. obrázek) za určitou částku, kterou si pamatuji (plus si vedu na každou investici excelovskou tabulku). Každý den se pak podívám na účet a to, co je u každé kryptoměny nad můj vklad, tak vybírám. Je na každém si určit, od jaké částky mu to stojí za to vybírat. Já tak činím od 100 Kč, takže teď bych z BTC vybíral 100 Kč (původní vklad byl 30 000 Kč) a z ETH 700 Kč (původní vklad byl 35 000 Kč). U zbytku kryptoměn jsem v minusu a to mě nechává naprosto chladným a nic s tím nedělám. Podívám se na ně zase zítra.

Podle částek na obrázku poznáte, kterému kryptu nejvíce věřím a v jakém poměru mám z nich poskládané portfolio. Revolut ještě nabízí Litecoin a Bitcoin Cash, ovšem já nedoporučuji ani jedno z nich. Mými favority je Bitcoin a Ether. BTC kvůli tomu, že je zakladatel-praotec a ETH kvůli jeho široké využitelnosti a velkému týmu, který na něm aktivně pracuje. 

Pokud to ale myslíš s kryptem vážně a chceš nějaké opravdové vlastnit, tak si přečti o možnosti je přímo těžit (chápej poskytovat svůj počítač pro ověřování transakcí) a ukládat si je do nejbezpečnější hardwarové peněženky na světě z dílny české firmy Trezor. Veškeré info k investici do težby kryptoměn najdeš ZDE.

moje kryptoměnové portfolio k datu 14.10.2020
moje kryptoměnové portfolio k datu 14.10.2020

KOMODITY

Další možností, jak na Revolutu vydělat nějaké peníze (v této době nemalé peníze), je ta, že nám umožňuje velice rychle nakupovat a prodávat zlato a stříbro (časem by se nabídka měla rozšířit i o další komodity). U obou je potenciál 10ti násobku růstu, u stříbra dokonce až 25ti násobku! Jestli tohle slyšíš poprvé, tak se podívej na mou samostatnou stránku o investici do stříbra, kde najdeš opět ryzí data a k tomu můj pohled na celou kovovou příležitost.

Na Revolutu volím opět stejnou strategii jako u krypta, kdy si jednorázově nakoupím stříbro (zlato nekupuji, nejsem tak bohatý, aby mi stačil "pouze" desetinásobek zhodnocení). Nebo dělám postupné nákupy podle volného kapitálu. A také se nechám motivovat nějakými většími korekcemi ceny, ať kupuji za co nejlevněji to jenom jde. Nedoporučuji však s nákupy otálet dlouho a čekat na nějaké velké dramatické propady, ale raději nakoupit teď, než si nechat ujet vlak a dostat se do rozhodovací paralýzy a neudělat daný nákup nikdy nebo až příliš pozdě za velmi draho. 

Jakmile mám nakoupeno, tak poté zase každý den kouknu, jestli mi něco vyrostlo a mohu vybírat zisky. Když mám propad, tak nijak nestresuji (pouze zauvažuji, jestli mám volný kapitál, jestli je propad ceny zajímavý a jestli mi hlavně další přikoupení sedí do celé mé investiční strategie).

Pokud však investuješ do digitálního kovu, tak měj 2/3 kapitálu ve fyzickém kovu, neboť digitál se může velice snadno a rychle ztratit. Nepůjde elektřina, spadne internet, zkrachuje samotný Revolut nebo padne celá burza a ekonomika s ní. V tu chvíli se přesune veškerá hodnota z digitálu do fyzického kovu a bude z tebe bohatý člověk místo nešťastníka, co měl do nedávna na displeji strašně moc nul...

moje komoditní portfolio k datu 14.10.2020
moje komoditní portfolio k datu 14.10.2020

AKCIE

Třetím strojem na peníze jsou na Revolutu akcie. Najdeš tam přes 300 amerických společností, od kterých si můžeš koupit celou akcii nebo její zlomek a to už od 1$. Navíc ti Revolut vyplácí roční dividendy od společností, jejichž akcie držíš. Stejně tak se můžeš (ale nemusíš) jako akcionář účastnit akcionářských porad a hlasovat. Likvidita je zde o něco horší než u kryptoměn (tam je úplně nejlepší) nebo komodit, neboť burza je otevřena pouze od pondělí do pátku od 15.30h do 23.30h našeho času. A bacha na americké svátky, to taky borci nemakají a grafy se nehýbou.

Strategii mám zde naprosto stejnou, jako u komodit nebo kryptoměn. Je zde však velký výběr akciových titulů, tudíž výběr vyžaduje určitou přípravu a jestli nechceš, aby se ti jejich studování stalo aktivní prací, budeš muset důvěřovat. Mně nebo někomu jinému. A nebo studovat a sám si udělat analýzu, kde by to mohlo v krátké době pěkně vyrůst. Já nad tím strávil dobrých 30 hodin čisté analytiky a zvolil jsem při výběru firem strategii přicházející krize. Věřím ve vodu, jídlo, bydlení, energie, kryptoměny. A kovy, které mají reálné využití a věci, v kterých jsou obsaženy, se pro lidi stávají nutností k životu. Zvolil jsem tedy převážně těžařské společnosti (zlato, stříbro, měď, zinek, atd.), také firmu na polovodiče a spekulantsky jsem doplnil společností NIO, což je čínská Tesla (elektro dopravě fandím, i když to s sebou nese porodní bolesti a stříká u toho krev). 

Níže jsou mé výsledky za 3 měsíce. A očekávám, že jsme teprve na začátku velké jízdy. Například akcie "Coeur Mining" stála v roce 2012 po drobné krizi téměř 35$. Nyní vnímám, že se blíží soudný den a my zažijeme černý pátek se vším všudy. Konec je nevyhnutelný, očista skrze hyperinflaci a devalvaci mnoha měn přijde, je jenom otázkou, kdy se tak stane a jak to každý z nás ustojí. Kdo bývá připraven, nebývá překvapen a těžaři jsou pro mě asi nejstabilnějším akciovým pilířem, protože bez nich by se nevyrobilo mnoho potřebných věcí, které si lidé nebudou chtít nechat upřít. 

Některé společnosti také jednou ročně vyplácejí držitelům akcií podle jejich výše dividendy ze zisku celé firmy, které vám automaticky přijdou na Revolut účet. Jaké dividendy vyplácejí, v jaký termín a další informace zjišťuji ZDE.

moje akciové portfolio k datu 14.10.2020
moje akciové portfolio k datu 14.10.2020

Jestli chceš investovat do akcií, tak ale jedině s účtem Metal, který stojí 300 Kč měsíčně. Jinak by jsi platil za každý nákup nebo prodej akcie 28 Kč a při mé strategii výběrů zisků by se ti to dost prodražilo a ztratilo by to smysl. Účet má plno dalších výhod, které ocení především cestovatelé. Pokud ale akcie oželíš a půjdeš jenom do komodit a krypta, tak ti stačí účet Standart, který stojí měsíčně 0 Kč.


STATISTIKY VÝDAJŮ

Jedním z dalších skvělých nástrojů celé aplikace, který se hodí každému investorovi, jsou automatické statistiky výdajů. Než člověk začne investovat, tak by si měl prvně srovnat své náklady. To znamená platit přes apku (nebo kartou) Revolut po dobu alespoň 3 měsíců všechny své výdaje a pak si na to vážně a s rozmyslem sednout a zkusit nadbytečné náklady osekat tak, aby ti vznikly volné peníze na investování do aktiv, které ti časem zajistí pokrytí všech tvých nutných nákladů, aniž by jsi za to musel jít vyměnit tvůj čas a energii do aktivní práce. Tomu se říká svoboda. 

Sám využívám tuto apku od roku 2017 a pěji na ní jenom samou chválu. Párkrát v historii měla nějaké seky, ale ty by se daly spočítat na prstech jedné ruky a nešlo o něco, díky čemu by někdo ztratil peníze. Aktuálně vidím za celým projektem profíky, kteří jsou inovativní a dávají nám skvělou příležitost a nástroj pro nákup zajímavých aktiv se super rychlou likviditou.

Celé to však beru jako každou investici a to 50/50, že to dopadne dobře. I když mám portfolio v Revolutu dost diverzifikované (krypto, komodity, akcie a ve všem vždy několik titulů > dnes už částky u jednotlivých titulů nejsou platné, neboť na objemu svého portfolia neustále pracuji, avšak platné stále do odvolání zůstává procentuální rozložení např. mezi jednoltivými kryptoměnami nebo komoditami, což je pro vás daleko důležitější vědět, než můj objem peněz v nich), tak všechno je to ale přes jednoho poskytovatele, jenž může kdykoliv padnout. A také je zde závislost na telefonu, elektřině, internetu a funkční burze. 

Mně se přes to všechno tato příležitost s mou investiční strategií slučuje a tak to své vybrané místo v mém portfoliu má - tato investice v mém portfoliu nezabírá a nebude zabírat více než 5%. Téměř denní výběry zisků dávají člověku reálnou zkušenost s tím, kdy aktivum vygeneruje peníze, které ihned člověk promění za věci nebo zážitky. Proto také aktiva slouží, aby se stávaly prostředkem k naplnění života a realizaci našich snů a ne, abysme měli na smrtelné posteli plný trezor stříbra a nabouchaný Revolut, z kterého jsme si nikdy nic nevybrali, protože jsme posedlí shromažďováním a zvětšováním majetků. Nenechej se chytit do té pasti. Žij a užívej si to! =) 


ZALOŽENÍ REVOLUT ÚČTU

1. Klikni na můj affiliate odkaz (žádná odměna z toho aktuálně není, ale čas od času vyhlásí Revolut akci, kdy za přivedení nového klienta dává peníze či další benefity buď jedné nebo oběma stranám, takže jestli se ti ta celá bankovní revoluce zalíbí, tak to určitě šiř dále přes svůj affiliate odkaz, který obdržíš po registraci).

2. Nahraj do aplikace své dokumenty (občanku) k ověření.

3. Vlož si do Revolutu minimálně 300 Kč. 

4. Tímto se ti účet aktivuje a ty mě můžeš kontaktovat s případnými otázkami.

5. Plať, směňuj, investuj, užívej si to a šiř to dále!


Bankovní revoluci zdar!