PONZIJKO

Jestli jsi ještě nikdy neslyšel pojem Ponziho schéma, tak ses asi nezasmál mé slovní hříčce v nadpisu, co? Mělo tam být penzijko, tedy penzijní připojištění. Jsem si to nemohl odpustit tam nenapsat, protože to prostě sedí jak prdel na hrnec. Prostě aktuální důchody jsou vyplácené z peněz nově příchozích plátců, kteří doufají, že jakmile jednou oni za ix ypsilon let budou těmi důchodci, tak bude dostatek nových plátců, kteří jim ty důchody zaplatí. A tak pořád dokola, do nekonečna a ještě dál. Určité penzijní reformy pravděpodobně přijdou, ale budu je řešit, až se tak stane. 

Tohle je snad jediný druh investice, kterou se státem dělám a VĚŘÍM, že MOŽNÁ ty prachy pro mě na důchod fakt naše vláda bude mít (a při nejmenším podpořím alespoň současné důchodce). Sosám takhle stát, ale popravdě si pouze beru zpět své odvedené peníze a to ve výši 23% první rok. To odpovídá výši státního příspěvku (230 Kč) při mém měsíčním vkladu 1 000 Kč. Druhý rok je to samozřejmě méně, jelikož tam pošlu nových 12 000 Kč/rok, ale těch dvanáct tisíc z minulého roku mi tam stále leží, takže se mi zisk tímto snižuje. Propočítal jsem si (a ty můžeš taky ZDE), že se mi tahle investovaná částka vyplatí nejvíce, jelikož nevyužívám možnost ponížit si základ daně, protože kdybych penzijko ukončil dříve než před důchodem, tak budu muset dodaňovat a to fakt jako nechceš platit najednou. A nevyužívám ani příspěvek zaměstnavatele, jelikož žádného nemám a nikdy jsem neměl, ale jestli ty ano, tak ho taky sosni a navyš si svůj zisk! 

Dále jsem si zvolil růstovou (dynamickou) strategii celého připojištění a průměrně tak získám další 4% p.a., což už jsme na celkovém ročním zhodnocení 27% (první rok a bez odečtení poplatků) a to pro mě dělá z ponzijka dlouhodobou investici se značným rizikem (přece jenom dělám deal se státem a všichni víme, jaký on je mizerný hospodář), ale za to s možným zajímavým zhodnocením, které mi po uvážlivém rozhodnutí za ten riskovaný litr měsíčně prostě stojí. 

A závěrem ještě nutno zmínit, že jsou zde určité poplatky, které celé zhodnocení snižují, ale s tím nehneme, ani kdybysme rukou skálu lámali. Poplatky jsou u všech zprostředkovatelů stejné, takže na trhu si lépe nevybereš. A taky je potřeba dodat, že fondy nezveřejňují, jak přesně naše prostředky zhodnocují, což je trochu úlet, ale je to celoplošně přijímaný fakt, tudíž věř a víra tvá tě vyplatí.


Závěrem přikládám tabulku, kde jsem shrnul, jak investice a její zhodnocení bude vypadat v čase. S přibývajícími roky se investice vyplatí čím dál tím méně, takže to časem plynule proměním na moji jednu část rezervy (na kterou snad nebudu muset nikdy sáhnout), než na regulérní investici. Pokud ponzijko ukončím před mým důchodem, tak přijdu sice o státní příspěvek a zhodnocení z něho, ale vrátí mi celý můj vklad a k tomu přidají jeho zhodnocení za celou dobu existence (pokud smlouvu ukončím minimálně po 12ti měsících od uzavření), což by mi snad mohlo pokrýt inflaci. Takže je to lepší, než mít tyto peníze doma pod polštářem. 

Na druhou stranu mohu kdykoliv zcela přestat mé peníze posílat (a nebo nějaký měsíc vynechat) a jediné co se stane, je to, že mi nebude stát dávat jeho příspěvek. Poplatky však budu muset platit stále a investice se mi tak stane ještě více nevýhodnou, ale jak už jsem jednou psal, tohle ze mě boháče neudělá (na rozdíl od stříbra nebo kryptoměn), ale hezky mi to diverzifikuje portfolio a hlavně jsem do toho šel s tím, že si z ponzijka udělám část rezervy, která je likvidní do jednoho měsíce od podání příkazu k ukončení. 


Jak si založit ponzijko?

Jelikož můj dobrosrdečný otec fušuje už nemálo let do pojištění, tak mi to celé zprocesoval logicky právě on a to za mé nepřítomnosti a bez práce, což já tuze rád.

Jestli chceš jít taky do kšeftu se státem (já zvolil jako prostředníka Komerční banku) a trochu ho sosnout, tak si to zadej do googlu, najdi tobě sympatického prostředníka a celé oběhej. 

Nebo vyplň formulář níže a můj pan táta se ti ozve, aby si s tebou telefonicky potvrdil, co a jak opravdu chceš a když mu dáš zelenou, tak se ti o to postará. Ty si pak nastavíš trvalý měsíční příkaz a budeš ve hře.  

Než se s tebou můj taťka spojí, tak si připrav matroš, který mu bude nutné předat pro uzavření smlouvy:

  • Kopii obou stran občanky (pokud nechceš ofotit, vypsat všechny údaje) 
  • Telefon a email
  • Kolik bude tvůj příspěvek (doporučuji 1 000 Kč/měsíc > můžeš kdykoliv změnit a nebo někdy nezaplatit)
  • Jakým způsobem budeš platit (doporučuji trvalý příkaz) 
  • Jaký jsi klient: konzervativní, vyvážený nebo dynamický (doporučuji dynamický)
  • Oprávněná osoba: jméno, příjmení, rodné číslo, adresa, vztah k tobě (manžel, dcera, atd.)
  • Jestli budeš mít příspěvek zaměstnavatele, tak jeho IČO
  • Od kdy chceš smlouvu uzavřít 

Aktivům zdar a na Ponziho schémata pozor!


Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále www.bezpracejsoukolace.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá tento web údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu webu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací, přičemž sama o sobě má vlastní kapitál investovaný ve všech projektech, které jsou zde na webu prezentovány.