Náš rok 2023 v číslech 1️⃣ + 1️⃣ = 3️⃣

01.01.2024

Zdravím vás lovci v novém hospodářském roce, pokud ho tedy máte slazený s tím kalendářním 🗓️💰


Nejde mi jinak než při tomto milníku zhodnotit uplynulé a naplánovat budoucí. Natož když už nejsem ofiko sám. Nyní se všechno v portfoliu rovnoměrně dělí mezi dva (příjmy i výdaje, zisky i ztráty s případnými dluhy, rezerva, volný kapitál, aktiva i pasiva), a tak je potřeba plánovat vše o to pečlivěji. A hlavně společně 🤝 

K tomu jsme v radostném očekávání prvního potomka, takže se jednak zamýšlíme nad tím, jaká aktiva mu uložíme do 18 leté časové kapsle (lahev absintu, zlato, stříbro, železný seed s BTC, atd.) a taky hlavně nad tím, o kolik nám vzrostou výdaje 😄 

Potom, co jsem nabouchal se ženou do své kouzelné tabulky s názvem SVATÝ GRÁL všechna potřebná čísla, tak nám z toho vypadlo následující:

PŘÍJMY
Oproti roku 2022 došlo k navýšení o 38,2% 🤑

VÝDAJE
Oproti roku 2022 došlo k navýšení o 48,9% 🤡

REZERVA
Pravidlo 1: Když ti vzrostou výdaje, tak zákonitě musíš navýšit rezervu.
Pravidlo 2: Když ti graf ukazuje fakáče, tak si ji navýšil fakt hlupě a musíš to přeházet celé jinak 🙈 

VOLNÝ KAPITÁL
5,4% z aktuální hodnoty celého portfolia držíme v hotovosti, protože cash is king. Nebo queen. Záleží, kdo ho zrovna drží 💵

MAJETEK
1,9% z aktuální hodnoty celého portfolia máme v pasivech, z čehož lze usuzovat, že si na tento typ věcí příliš nepotrpíme 📺

AKTIVA
Oproti roku 2022 došlo k navýšení o 46,7%, z čehož lze usuzovat, že přesně tohle nám s manželkou mooooc chutná 🎣 

STAVÍM Z KOVŮ
Za poslední rok se kromě březnového zajímavého cenového propadu nic závratného v tomto aktivu nestalo. Nyní stojí kilogramový slitek 20 600 Kč a nejlevnější uncová mince Noemova archa je za 650 Kč. Takže plus minus jako před rokem v tento den. Jednu tubu uncových mincí jsem během uplynulého roku doplnil do každého evakuačního zavazadla a do trezoru pořizoval v pravidelných nákupech kilogramové slitky.  

K nákupům digitální formy tohoto vzácného a v průmyslu hojně využívaného kovu používám REVOLUT, kde se snažím vychytávat cenové propady a postupně přikupovat v čase podle volného kapitálu. Stejně tak to u mě vypadá i u palladia. Věřím (věřit = nevědět), že tyto kovy chytnou dříve nebo později zase svůj růstový cyklus a uděláme na nich krásné zisky. A jakmile (jestli) ty zisky přijdou, tak se hlavně nechci tlouct do hlavy za to, že jsem do aktiv nedokázal dostat zajímavý kapitálový objem a následně propadnout FOMO efektu jak Jaryn. 

RUBU VE ŠTOLE
Za minulý rok jsme zvládli těžit několik různých kryptoměn. První půlrok to byla Kaspa (YTD: +2 118%), následné tři měsíce Radiant (YTD: +139%) a poslední kvartál Dynex (YTD: +1 941%). Jelikož jsem poslouchal pana správce, tak jsem kromě těžby napřímo ještě přikupoval dané coiny a nyní mám velmi zajímavé nerealizované zisky. S prvním výběrem si počkám na chvíli, kdy Bitcoin dosáhne ceny 68 000$. Stále je za mě vhodný čas na nákup sestav a zapojení se do těžby, stejně jako na spekulaci s přímými nákupy jednotlivých mincí. Ale vysoký potenciál zhodnocení je zde vykoupený vysokou mírou rizika, tak na to nezapomínejme. Kdo však nehraje, ten 100% nevyhraje. 

ZAKLÁDÁM POŽÁR
Ze svého dividendového akciového portfolia, s kterým jsem se "navždy" oženil, mám upřímnou radost, neboť se mi daří do něho pravidelně investovat a vybrané tituly budovat tak, že z nich začínají chodit zajímavé dividendy. Každý měsíc mi tak přitečou nová eura z několika společností, která okamžitě reinvestuji. Abych vyvážil akcie a trochu diverzifikoval portfolio, tak jsem si pořídil jeden státní dluhopis. Konkrétně rakouský stoletý. Pokud půjdou úrokové sazby dolů, tak by jejich cena měla hezky vystřelit, což v posledním kvartálu minulého roku započalo. 

ZACHRAŇUJI PLANETU
Že jsou mezi námi podvodníci, všichni víme, ale že jsou mezi námi i tací, kteří okradou včelaře o med v hodnotě 600 000 Kč, mě docela nemile překvapilo. Ano, stalo se to žel bohu našemu Jeníkovi, když na něho udělali záměrný podvod, zfalšovali potvrzení o platbě a několik jeho palet s medem si nechali přeskládat do různých kamionů v různých skladech a následně zmizeli jak tichošlápci. A aby toho neměl kluk málo, tak pár týdnů na to se mu jiní kokůtci pokusili vykrást trezor v kanceláři. Zde už při něm štěstíčko ale stálo a trezor zlosynům odolal. 

KUPUJI ODPUSTKY
Někdy v půlce roku 2023 jsem z tohoto aktiva zcela exitoval s hezkým ziskem a naplánoval jsem si, že do něho znovu vstoupím pouze, pokud klesne cena pod 0,6€, což se nedávno skoro stalo, akorát že vůbec, takže jsem stále mimo hru. Možná jsem ten poslední propad prováhal a povolenky už nikdy levnější nebudou, ale nemůžu mít přeci všechno. Buď se má teze vyplní a cena ještě klesne a nebo se tak nestane a já znovu aktivum do portfolia už nezařadím. 

BOND ORÁ
Jejich spořicí eurový účet s ročním úrokem 6,75% (pro nově registrované 4%) vypláceným denně je topovka, ale to, že se jim kamarád nemůže už přes dva měsíce dopsat, aby s nimi vyřešil ztracené přístupové údaje, mě trochu děsí. Na tento popud jsem z projektu stáhl část svých prostředků. Máte s komunikací s nimi někdo nějakou pozitivní nebo také negativní zkušenost?  

CTÍM STÁŘÍ
Za minulý rok jsem provedl 4 nákupy a má sbírka činí celkem 21 investičních předmětů, které se už nemohou dočkat, až budou zase o další rok starší. A pak o další. A další. Čím více, tím pro ně lépe! 

Nerealizovaný zisk mám zde zatím pouhých 2,4%. Rozložení kapitálu v tomto aktivu pak vypadá takto 👇 

11.1. se upisují safíry, což mě neláká, ale 18.1. půjde do oběhu František Kupka a jeho Prométheus, takže u tohoto díla si udělám opět průzkum a budu vážně uvažovat o tom, že se do nákupu zapojím.

PERU PENÍZE
Celkem od roku 2019 bylo postavených v Česku a Polsku 60 prádelen. Z toho 14 kusů bylo vlastnoručně vyrobeno a usazeno právě v roce 2023. Docela jízda tedy 💪 

Brzy budou dokončené překlady webu do několika jazyků, aby mohlo dojít k zahájení zahraniční kampaně. Proto končí veškeré akce, balíčky a jednorázové výhody, které nám (prvním podporovatelům) majitelé dávali během posledních let k dispozici. Jedná se o zjednodušení celého systému a o přechod k větší konzervativnosti, aby to bylo v zahraničí lépe pochopitelné. Kdo do teď využíval nabídek naplno, tak se mohl dostat na roční zhodnocení přes 25%. Kdo do projektu vstoupí nyní a v budoucnu, tak se bude pohybovat kolem 15% per annus.  

Průměrná návštěvnost vypadá hezky a osobně se setkávám s lidmi, kteří do prádlomatkiosků chodí a chválí si ho, takže mě těší, že máme něco hmatatelného, co řeší lidem problém a koná na světě dobro v podobě vůně a čistoty. A nám to hezky sype. Win win 😜 

Pak mám v portfoliu několik dalších aktiv, které ale na webu nenajdete. Někdo má pár z nich taky ve svém portfoliu, takže pokud se v nich chcete zorientovat a zaktualizovat jejich stav, napište nebo mi zavolejte. A nebo mě pozvěte na oběd či kávičku a probereme to více do hloubky i do šířky. Jedná se především o Refork, TT Live League (budeme posílat do cca týdne report), Proplat.to či třeba Ikiseq.

A můj výhled do budoucnosti? Něco bude klesat, něco zase růst. Někde se budou mít dobře a někde nikoliv. Každý učiní jak nejlépe dovede. Všichni se budeme něčeho domnívat, ale všichni stejně víme velké 💩

Na toto téma bych zde ještě mohl připnout jednu takovou věštbu toho, co a kdy se v tomto roce může (ale samozřejmě že nemusí) stát 🔮 

Přeji vám v roce 2024 jenom úspěch, ať už to pro každého z vás znamená cokoliv. Pro mě je to především z 20% Ú a z 80% SPĚCH.

LOVEc ♥️